• "Do kraju tego... Tęskno mi Panie" - rzecz o Cyprianie Kamilu Norwidzie

          • Tak zatytułowano wystawę prac plastycznych ilustrujących treść wiersza "Moja piosnka II". Stanowi ona pokłosie okazjonalnych zajęć lekcyjnych zwiazanych z 200. Rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida przeprowadzonych w klasach IV i V.
            Prezentacja ma na celu przybliżyć postać tego niedocenianego za życia poety, prozaika i artysty. Swoje prace dołożyli także uczniowie kl. III a i IIIc.
            Akcję koordynowały panie Bronisława Opara i Joanna Kanclerz.

          • Warsztaty komiksowe

          • W środę 10 listopada Panie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach odwiedziły  Szkołę Podstawową nr 9 w Tarnowskich Górach. Celem spotkania było przeprowadzenie warsztatów dla klas trzecich poświęcone komiksom.

            Dzieci poznały historię komiksów oraz wykonały własnoręcznie smerfa - pacynkę jednego z bohaterów komiksów.

            Dzieci z zachwytem przeglądały nieznane im do tej pory komiksy, a pacynki powstawały bardzo szybko i wzbudzały uśmiech na twarzy wykonawców.

            DZIĘKUJEMY PANIOM Z MBP ZA PRZYBYCIE I PRZEPROWADZONE WARSZTATY.

          • Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

          • Na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.

            Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie aktualnej oferty biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw zakupionych przez szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły.

            Hasło przewodnie tegorocznego święta to: „BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA”.​​​​​​​

            Nasza Biblioteka po raz kolejny aktywnie włączyła się w obchody święta, organizując wiele przedsięwzięć promujących czytelnictwo.

            W ramach obchodów w bibliotece szkolnej można było sobie dzięki wystawie przypomnieć baśnie i legendy czytane w dzieciństwie, poznać zupełnie nowe  z różnych stron świata oraz oczywiście je wypożyczyć.

            Jednak największym wydarzeniem była książka niespodzianka zapakowana w szary papier.

            Książki znikały błyskawicznie, a czytelnicy byli niezaspokojeni czytaniem i wyborem z dreszczykiem.

            LUBIMY NIESPODZIANKI!

          • Wycieczka do Parku Etnograficznego i Muzeum Śląskiego

          • 28 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p.J.Gawlińskie, p.A.Ochman i p.J.Jasiulek wzięli udział w wycieczce do Parku Etnograficznego w Chorzowie i Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zapoznali się z warunkami życia ludzi na Śląsku na przestrzeni lat, ich siedzibami, warsztatami pracy, narzędziami i sposobami spędzania wolnego czasu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć sztukę Ślązaków i poznać wpływ wydarzeń historycznych ( plebiscyt, II wojna światowa, komunizm) na ich życie.

          • Październik - miesiąc modlitwy różańcowej

          • W miesiącu październiku dzieci uczęszczające na lekcje religii wykonywały piękne różańce z bardzo różnych materiałów. Najpiękniejsze różańce zostały wymodlone sercem. Dzieci modliły się za rodziny, nasz kraj i intencje płynące z ich pragnień! Niektóre różańce wyglądały bardzo smakowicie!
            Zapraszamy do fotogalerii!

          • IT w Tarnowskich Górach

          • W listopadzie, w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, uczniowie klasy VIa pod opieką p. Tomasza Mikołajczyka, odwiedzili tarnogórski salon wirtualnej rzeczywistości - ESCA Gaming Cafe Tarnowskie Góry. 

            Była to doskonała okazja do podejrzenia, jakiego sprzętu używają profesjonalni zawodnicy e-sportu, czy jak działają gogle VR w praktyce.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Nasi uczniowie na zajęciach kółka plastycznego oraz lekcjach plastyki wykonali kotyliony. 

            W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości - 11 listopada zapraszamy do udziału w szkolnej akcji "Kotylion".

            10 listopada PRZYPINAM KOTYLION!!

          • Światło pamięci życia i modlitwy

          • „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”
                                                                                           Bł. Stefan Wyszyński, Prymas Polski

            Nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „ Szkoła Pamięta”. 29.10.2021 liczna grupa wolontariuszy pod opieką pani Marii Domańskiej udała się cmentarze tarnogórskie, aby wspomnieć żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę, tarnogórskich duszpasterzy, którzy głosili ewangelię i budowali wspólnoty oraz sybiraków, którzy przebywali na wygnaniu w mrocznych czasach podwójnej okupacji. W ten sposób uczniowie nie tylko wyrazili pamięć i wdzięczność ale wzmocnili w sobie świadomość i wartość życia w wolnej ojczyźnie.

          • Szkoła pamięta!

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w akcji "Szkoła Pamięta". Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Szczegóły wkrótce! 

             

          • Dzień z owocami i warzywami w roli głównej

          • W poniedziałek 18.10 obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw - w związku z tym uczniowie klasy Va  podczas godziny wychowawczej robili sałatki owocowe i owocowo - warzywne. Po umyciu rąk i owoców, uczniowie przystąpili do obierania i krojenia produktów. Wszystkie sałatki były nie tylko smaczne, ale i pięknie podane. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, a po pysznych sałatkach zostało tylko wspomnienie.

          • Szkolny konkurs foto

          • Przypominamy o trwającym Szkolnym Konkursie Fotograficznym dla uczniów klas 4-8 "Ekologia jesienią". Konkurs jest organizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Zadaniem uczestników jest przedstawienie tematu szeroko pojętej EKOLOGII w najbliższej okolicy. Termin składania prac: do 31.10 poprzez wiadomość prywatną Teams do p. Tomasza Mikołajczyka. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe.

        • Grant Cyfrowa Gmina
          • Grant Cyfrowa Gmina

          • Gmina Tarnowskie Góry zamierza wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie  w ramach ogłoszonego konkursu grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”. O dofinansowanie Gmina Tarnowskie Góry będzie wnioskować na podstawie oświadczeń złożonych przez rodziców (opiekunów prawnych) uczniów szkół podstawowych. Koniecznym warunkiem jest zamieszkiwanie przez dziecko miejscowości lub gminy, w której funkcjonowało zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej oraz posiadanie krewnego w linii prostej (tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie/opiekun prawny), który pracował niegdyś w zlikwidowanym PPGR i zamieszkiwał w miejscowości lub gminie objętej PPGR. Sprzęt komputerowy zostanie zakupiony przez gminę i przekazany uczniowi, program nie przewiduje wypłaty środków pieniężnych. Informacje szczegółowe nt. programu można uzyskać na stronie www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr 


            Załączniki:

            Zalacznik_nr_7_-_Wzor_oswiadczenia_rodzica_opiekuna_prawnego_(1).doc

            informacja_o_wyborze_sprzetu_i_mozliwosci_zapewnienia_internetu.pdf

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W środę, 13 października 2021r. odbyła się klasowa wycieczka do Wrocławia kl. 7b i 7c wraz z opiekunami. Odwiedziliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis"- polecamy wszystkim zainteresowanym wodą - to centrum wiedzy o wodzie. Potem byliśmy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego - zobaczyliśmy ogród w jesiennej szacie, wystawę dyń, olbrzymią roślinę - gunnerę brazylijską, której liście osiągają nawet 2 m średnicy, basen dla roślin wodnych, w Arboretum różne drzewa, m. in.: dęby, cisy, miłorzęby, buki (pomniki przyrody). Podziwialiśmy zabytkową architekturę Ostrowa Tumskiego: kościoły, kamienice, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pana przewodnika. Przeszliśmy przez Most Tumski znany jako Most Zakochanych, widzieliśmy stado mosiężnych zwierząt na Starych jatkach czyli pomnik "Ku czci Zwierząt Rzeźnych", wiedzieliśmy największy w Polsce pomnik św. Jana Nepomucena na Ostrowie Tumskim, weszliśmy do środka prywatnego liceum Sióstr Urszulanek - piękne stare wnętrza! Potem jeszcze był spacer po przepięknym wrocławskim Rynku i wizyta w McDonad's i KFC... Wszędzie towarzyszyły nam wrocławskie krasnale - niewielkie rzeźby krasnali - na naszej trasie było ich kilkanaście - nawet krasnal podobny do profesora Jana Miodka (przed Instytutem Filologii Polskiej), wszak pan profesor pochodzi z Tarnowskich Gór! 

          • HISTORIA NAJNOWSZA

          • W naszej szkole (w budynku B) powstał kącik patriotyczny, poświęcony rocznicy wydarzeń, związanych ze stanem wojennym. Zachęcamy do obejrzenia. W związku z projektem, w którym nasza szkoła bierze udział uczniowie klas 4-8 mogą uczestniczyć w dwóch konkursach wojewódzkich:

            1. Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności
            na  kartkę  do albumu przedstawiającą nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat
            z Regionu Śląsko -Dąbrowskiego, Częstochowskiego i Podbeskidzia.

            Przedmiotem konkursu jest samodzielne wykonanie i dostarczenie pracy plastyczno- literackiej w formacie A4 stanowiącej kartkę do albumu z biogramem uczestnika, świadka wydarzeń stanu wojennego w Polsce w latach 1981 – 1983. Prace powinny być wykonane:

            - własnoręcznie bez użycia techniki komputerowej

            lub

            - w grafice komputerowej.

             

            2. Stan wojenny we  wspomnieniach naszych bliskich

            Wszyscy uczestnicy konkursu tworzą wypowiedź prozatorską, mającą charakter wywiadu, kartki z pamiętnika, wspomnienia lub dziennika. W swojej pracy wykorzystują relacje osób będących świadkami wydarzeń z lat 1981-1983, czyli z  okresu stanu wojennego.

            Gotowe prace muszą dotrzeć do organizatora do 8 listopada. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele historii. Oni też udzielają informacji na temat konkursów.

            Link do regulaminów konkursów:

            http://pamiec81.pl/index.php/regulaminy-konkursow/

          • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek 1. 10 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o wydarzeniu. Od wtorku do piątku zainteresowani uczniowie rozwiązywali zadania i łamigłówki, w których mogli wykazać się znajomością tabliczki mnożenia. W środę uczniowie pisali w klasach testy z tabliczki mnożenia, zaś w czwartek odbył się  Konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Tytuł ten wśród uczniów klas V uzyskał Franek z kl. V b, II miejsce zajęła Wiktoria z kl. V c, zaś na trzecim miejscu uplasowali się Mateusz i Łukasz również z V c. Wśród uczniów klas IV pierwsze miejsce zajęli: Nadia i Aleksander z IV b, II miejsce wywalczyli Wojtek z IV a i Jakub z IV b, a III miejsce zdobył Wojtek z IV b. Gratulujemy zwycięzcom.

          • Dzień Pupila. Tydzień Dobroci dla Zwierząt… i dłużej

          • Od 4 do 9 października w naszej szkole dokonało się poruszenie serc i woli aby zwierzęta były należycie postrzegane i odpowiedzialnie traktowane. Już tydzień wcześniej bo od 28 września zbierano karmę dla psów, która w dniu 6 października została dostarczona do schroniska w Miedarach. Dzień wcześniej, bo we wtorek 5 października, przeżyliśmy kapitalne chwile podczas Dnia Pupila. Liczna grupa uczniów (niektórzy wraz z rodzicami oraz dziadkami) przybyła na boisko budynku A naszej szkoły by przedstawić  koleżankom i kolegom zwierzątko, którym opiekują się w swoim domu. Była to okazja aby podzielić się swoimi doświadczeniami oraz pokazać jak ważna jest odpowiedzialność za żywe stworzenia. Zwieńczeniem tego tygodnia był wyjazd wolontariuszy do schroniska w Miedarach. To nie tylko wycieczka pokazująca warunki w jakich przebywają tam zwierzęta lecz możliwość konkretnej pomocy. Mieliśmy okazję wyprowadzić na spacer kilka przebywających tam psów. Mamy nadzieję, że kilkoro wolontariuszy będzie mogło raz w miesiącu uczestniczyć w pracach na rzecz schroniska.

            Koordynatorkami całego przedsięwzięcia były: p. Ewa Topolska Sowa, p. Maria Domańska oraz p. Dorota Horzela.

          • Wycieczka klas ósmych do Warszawy

          • W czwartek 23 września wczesnym rankiem uczniowie wszystkich klas ósmych udali się na dawno już planowaną wycieczkę do Warszawy. Młodzież jeszcze tego samego dnia odwiedziła Stadion Narodowy z szatnią polskiej reprezentacji w piłce nożnej, kaplicą wielowyznaniową i zapierającymi dech w piersiach trybunami oraz lożami dla tzw. VIP-ów. Uczniowie udali się następnie pod Belweder i stamtąd rozpoczęli zwiedzanie Łazienek Królewskich. Można było odpocząć na łonie natury, pooddychać pełną piersią, zaprzyjaźnić się z gromadą warszawskich wiewiórek, a przy okazji popodziwiać piękno warszawskich zabytków. Kolejnym punktem programy był spacer po Starym Mieście, które pomimo zmęczenia zrobiło na uczestnikach wycieczki duże wrażenie. Przygoda następnego dnia rozpoczęła się od odwiedzin Centrum Nauki Kopernik, w którym każdy znalazł coś dla siebie, doskonale się przy tym ucząc i bawiąc. Dodatkowym punktem programu okazał się być spacer po ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, które w dużej części mieszczą się na jej dachu i jednocześnie pełnią funkcję tarasu widokowego – z widokiem na całą Warszawę. Po naładowaniu baterii słodkimi drożdżówkami w jednej z kawiarenek biblioteki nasi uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to ze względu na swą nowoczesną formę zachęciło naszą młodzież do zgłębienia tajemnic tego trudnego i bolesnego wątku historii naszej ojczyzny. Aż chciało się tam zostać jeszcze chwilę dłużej. Późnym wieczorem 24 września cali i zdrowi, trochę zmęczeni i trochę zmarznięci nasi ósmoklasiści wrócili w bezpieczne ramiona swoich rodziców, którzy z niecierpliwością oczekiwali na nich pod szkołą. Razem z wychowawcami już planują kolejne wyjazdy …

          • Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”

          • W tym roku minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Jego celem jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z tym tragicznym okresem. W związku z tym zwracamy się z ogromną prośbą. Jeśli w Waszych domach znajdują się pamiątki związane z tym okresem będziemy wdzięczni za ich udostępnienie do wykorzystania na wystawie, np. w formie skanów lub zdjęć. Może wśród rodziny lub znajomych są osoby, które w tym czasie działały w opozycji i chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami?

            Zapraszamy do współpracy.

            Wszelkich informacji udzielają koordynatorki projektu Joanna Gawlińska i Aleksandra Ochman.

    • Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami ze szkoły!
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich Górach
      • 32 285-40-92 (bud. A, Korczaka) * * * * 32 285-49-31 (bud. B, Sobieskiego)
      • ul. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry Dyrektor szkoły: mgr Krzysztof Siwiec Poland
      • Godziny pracy sekretariatu: poniedziałek - 7.00 do 15.30 wtorek, środa i czwartek - 7.00 do 15.00 piątek - 7.00 do 14.30 Świetlica szkolna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00
      • Od 1 stycznia 2015 Gmina Tarnowskie Góry jest płatnikiem VAT. W związku z powyższym na podstawie informacji skarbnika miasta wszystkie faktury zakupu/sprzedaży od 01.01.2016 muszą zawierać dane: Gmina Tarnowskie Góry Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika ul. J. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry NIP 645 25 381 84
      • Administrator wyznaczył pana Macieja Korzucha jako Inspektora Ochrony Danych (IOD) i panią Ewę Sosinkę jako Zastępcę IOD. Kontakt do IOD: biuro@protecton.pl