Szóstego grudnia, jak co roku, w progi naszej szkoły zawitał gość specjalny! Św. Mikołaj - biskup przyszedł do nas, by przynieść podarunki i dobre słowo. My też przygotowaliśmy się do tego spotkania. Niektórzy z nas zrobili rysunki, inni nauczyli się świątecznej piosenki, a jeszcze inni specjalnie na tę okazję ubrali świąteczne atrybuty. Mikołaj z wielką radością przysłuchiwał się naszym opowieściom. To był wspaniale spędzony dzień! Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy!
Mikołajki w SP9
- 48
Wróżby andrzejkowe
Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.
Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny chciały wyśnić przyszłego męża. Z tej okazji - 30 listopada - w naszej szkole odbyło się wielkie wróżenie. Uczniowie klas starszych otrzymali ciasteczka z wróżbą. Było mnóstwo radości ….
I pamiętajcie – „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”36
Plastuś w Ib
Uczniowie klasy 1b bardzo polubili postać Plastusia z omawianej lektury Marii Kownackiej. Dzieci nie tylko wysłuchały czytanych fragmentów książki, ale także obejrzały wybrane odcinki serialu o Plastusiu. Z wielkim zaangażowaniem każde dziecko ulepiło swojego własnego Plastusia. Spójrzcie jakie sympatyczne te nasze plastelinowe ludki!
1
Dzień Pluszowego Misia
Miś - bohater dziecięcych bajek, filmów i książek
25 listopada obchodzony jest światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji polonistka - A.Boroń-Żyrek - przygotowała lekcję poświęconą misiowym postaciom. Uczniowie poznali niezwykłe historie powstania pluszowej zabawki oraz wspaniałych misiowych bohaterów bajek i książek. Uczniowie dowiedzieli się, co zainspirowało pisarzy do napisania "Kubusia Puchatka", "Misia Colargola" czy "Misia Paddingtona". Poznali również ciekawą historię dzielnego niedźwiedziego Wojtka. Podsumowaniem lekcji było jednogłośne stwierdzenie, że pluszaki są bardzo ważne w życiu dzieci i młodego człowieka.
Obchody Święta Niepodległości
W listopadzie, w ramach obchodów Święta Niepodległości, miało miejsce wiele wydarzeń. Jednym z nich była przeprowadzona innowacja pedagogiczna pt. Tydzień dla Polski. W ramach tej innowacji uczniowie przyszli ubrani w barwy narodowe, słuchali piosenek patriotycznych, wykonali prace plastyczne związane z województwami naszego kraju oraz wzięli udział w quizie o Polsce. Na lekcjach plastyki dzieci tworzyły kotyliony. Wzięliśmy też udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 dnia 11 listopada wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy.
30Podczas wszystkich zajęć uczniowie zgłębiali wiedzę o naszym kraju i kształtowali swoje postawy patriotyczne. Zapraszamy do fotorelacji!
Innowacja pedagogiczna - j. polski
"Rozprawa sądowa nad bohaterami"
W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy 8a pod opieką pani Agnieszki Boroń-Żyrek przygotowali dramę - rozprawę sądową nad bohaterami "Antygony". Uczestnicy projektu wcielili się w role sędziego, ławnika, prokuratora, adwokata oraz głównych bohaterów tragedii - Antygony i Kreona. Celem działania było przede wszystkim utrwalenie wiedzy na temat bohaterów literackich i problematyki utworu, ale także rozwijanie kreatywnego i twórczego myślenia, umiejętności budowania wypowiedzi argumentacyjnej czy pracy w grupie.
3
13.12.1981 - Pamiętamy
40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest coraz bliżej. Dlatego informujemy o kolejnych działaniach w ramach projektu. Prace konkursowe uczniów z klasy VIIIa i VIIb zostały wysłane do organizatorów. Trzymamy za nich kciuki! W klasach ósmych i siódmych odbyły się lekcje, w czasie których uczniowie podzieleni na grupy zdobywali wiedzę na temat tych tragicznych wydarzeń. Obejrzeli też film „Nie zabierajcie Mamy”, opowiadający o kobietach, uwięzionych i internowanych przez ówczesne władze za działalność opozycyjną. Matki opowiadały o wielkiej tęsknocie za pozostawionymi w domach dziećmi; dzieci – obecnie już dorosłe osoby – o strachu, że już nigdy nie zobaczą Mamy. Na korytarzu w budynku B pojawiła się również wystawa o stanie wojennym, przygotowana przez IPN. Zachęcamy do jej zwiedzenia.
Myśl pozytywnie!
Uczniowie klasy 6b na lekcji języka polskiego poznawali historię i funkcję plakatów. Samodzielnie tworzyli plakaty o tematyce społecznej, które dotyczyły głównie pozytywnego myślenia o sobie, akceptacji drugiego człowieka oraz zdrowego trybu życia. Po zajęciach pani A.Boroń-Żyrek zrobiła wystawę prac uczniów.
"Do kraju tego... Tęskno mi Panie" - rzecz o Cyprianie Kamilu Norwidzie
Tak zatytułowano wystawę prac plastycznych ilustrujących treść wiersza "Moja piosnka II". Stanowi ona pokłosie okazjonalnych zajęć lekcyjnych zwiazanych z 200. Rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida przeprowadzonych w klasach IV i V.
Prezentacja ma na celu przybliżyć postać tego niedocenianego za życia poety, prozaika i artysty. Swoje prace dołożyli także uczniowie kl. III a i IIIc.
Akcję koordynowały panie Bronisława Opara i Joanna Kanclerz.1
Warsztaty komiksowe
W środę 10 listopada Panie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach odwiedziły Szkołę Podstawową nr 9 w Tarnowskich Górach. Celem spotkania było przeprowadzenie warsztatów dla klas trzecich poświęcone komiksom.
Dzieci poznały historię komiksów oraz wykonały własnoręcznie smerfa - pacynkę jednego z bohaterów komiksów.
Dzieci z zachwytem przeglądały nieznane im do tej pory komiksy, a pacynki powstawały bardzo szybko i wzbudzały uśmiech na twarzy wykonawców.
DZIĘKUJEMY PANIOM Z MBP ZA PRZYBYCIE I PRZEPROWADZONE WARSZTATY.
2
Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie aktualnej oferty biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw zakupionych przez szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły.
Hasło przewodnie tegorocznego święta to: „BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA”.
Nasza Biblioteka po raz kolejny aktywnie włączyła się w obchody święta, organizując wiele przedsięwzięć promujących czytelnictwo.
W ramach obchodów w bibliotece szkolnej można było sobie dzięki wystawie przypomnieć baśnie i legendy czytane w dzieciństwie, poznać zupełnie nowe z różnych stron świata oraz oczywiście je wypożyczyć.
Jednak największym wydarzeniem była książka niespodzianka zapakowana w szary papier.
Książki znikały błyskawicznie, a czytelnicy byli niezaspokojeni czytaniem i wyborem z dreszczykiem.
LUBIMY NIESPODZIANKI!
8
Wycieczka do Parku Etnograficznego i Muzeum Śląskiego
28 października 2021 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p.J.Gawlińskie, p.A.Ochman i p.J.Jasiulek wzięli udział w wycieczce do Parku Etnograficznego w Chorzowie i Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zapoznali się z warunkami życia ludzi na Śląsku na przestrzeni lat, ich siedzibami, warsztatami pracy, narzędziami i sposobami spędzania wolnego czasu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć sztukę Ślązaków i poznać wpływ wydarzeń historycznych ( plebiscyt, II wojna światowa, komunizm) na ich życie.
3
Październik - miesiąc modlitwy różańcowej
W miesiącu październiku dzieci uczęszczające na lekcje religii wykonywały piękne różańce z bardzo różnych materiałów. Najpiękniejsze różańce zostały wymodlone sercem. Dzieci modliły się za rodziny, nasz kraj i intencje płynące z ich pragnień! Niektóre różańce wyglądały bardzo smakowicie!
Zapraszamy do fotogalerii!
IT w Tarnowskich Górach
W listopadzie, w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, uczniowie klasy VIa pod opieką p. Tomasza Mikołajczyka, odwiedzili tarnogórski salon wirtualnej rzeczywistości - ESCA Gaming Cafe Tarnowskie Góry.
5Była to doskonała okazja do podejrzenia, jakiego sprzętu używają profesjonalni zawodnicy e-sportu, czy jak działają gogle VR w praktyce.
Narodowe Święto Niepodległości
Nasi uczniowie na zajęciach kółka plastycznego oraz lekcjach plastyki wykonali kotyliony.
W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości - 11 listopada zapraszamy do udziału w szkolnej akcji "Kotylion".
10 listopada PRZYPINAM KOTYLION!!
Światło pamięci życia i modlitwy
„Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”
Bł. Stefan Wyszyński, Prymas PolskiNasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „ Szkoła Pamięta”. 29.10.2021 liczna grupa wolontariuszy pod opieką pani Marii Domańskiej udała się cmentarze tarnogórskie, aby wspomnieć żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę, tarnogórskich duszpasterzy, którzy głosili ewangelię i budowali wspólnoty oraz sybiraków, którzy przebywali na wygnaniu w mrocznych czasach podwójnej okupacji. W ten sposób uczniowie nie tylko wyrazili pamięć i wdzięczność ale wzmocnili w sobie świadomość i wartość życia w wolnej ojczyźnie.
6
Szkoła pamięta!
W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w akcji "Szkoła Pamięta". Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Szczegóły wkrótce!
Dzień z owocami i warzywami w roli głównej
W poniedziałek 18.10 obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw - w związku z tym uczniowie klasy Va podczas godziny wychowawczej robili sałatki owocowe i owocowo - warzywne. Po umyciu rąk i owoców, uczniowie przystąpili do obierania i krojenia produktów. Wszystkie sałatki były nie tylko smaczne, ale i pięknie podane. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, a po pysznych sałatkach zostało tylko wspomnienie.
3
Szkolny konkurs foto
Przypominamy o trwającym Szkolnym Konkursie Fotograficznym dla uczniów klas 4-8 "Ekologia jesienią". Konkurs jest organizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Zadaniem uczestników jest przedstawienie tematu szeroko pojętej EKOLOGII w najbliższej okolicy. Termin składania prac: do 31.10 poprzez wiadomość prywatną Teams do p. Tomasza Mikołajczyka. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe.
Grant Cyfrowa Gmina
Gmina Tarnowskie Góry zamierza wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu grantowego Cyfrowa Gmina - Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”. O dofinansowanie Gmina Tarnowskie Góry będzie wnioskować na podstawie oświadczeń złożonych przez rodziców (opiekunów prawnych) uczniów szkół podstawowych. Koniecznym warunkiem jest zamieszkiwanie przez dziecko miejscowości lub gminy, w której funkcjonowało zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej oraz posiadanie krewnego w linii prostej (tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie/opiekun prawny), który pracował niegdyś w zlikwidowanym PPGR i zamieszkiwał w miejscowości lub gminie objętej PPGR. Sprzęt komputerowy zostanie zakupiony przez gminę i przekazany uczniowi, program nie przewiduje wypłaty środków pieniężnych. Informacje szczegółowe nt. programu można uzyskać na stronie www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr
Załączniki:
Zalacznik_nr_7_-_Wzor_oswiadczenia_rodzica_opiekuna_prawnego_(1).doc
informacja_o_wyborze_sprzetu_i_mozliwosci_zapewnienia_internetu.pdf