• Samorząd Uczniowski

          • W dniu 27 września 2021r. w obu budynkach naszej szkoły zostały przeprowadzone wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Walka była bardzo wyrównana. Wyniki tego głosowania wyglądają następująco:

            Przewodnicząca szkoły: Lena W. 
            Z-ca przewodniczącej (bud. A) - Zuzanna W.
            Z- ca przewodniczącej (bud. B) - Kevin J.
            Sekretarz - Maksymilian S.

            Wszystkim kandydatom dziękujemy za trud i zaangażowania w kampanię wyborczą. 
            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów i głowy pełnej pomysłów! 

        • Światowy Dzień Zwierząt
          • Światowy Dzień Zwierząt

          •  Jak co roku grupa wolontariuszy naszej szkoły zaprasza na obchody Światowego Dnia Zwierząt, który przypada we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu w dniu 4 października. Św. Franciszek jest patronem zwierząt, ekologii i ekologów. Światowy Dzień Zwierząt, ustanowiony we Florencji (Italia) w 1931 r., rozpoczyna Tydzień dla Zwierząt (Światowy Tydzień Zwierząt – World  Animal Week), który trwa do 10 października. W tym czasie warto poświęcić choć chwile czasu na osobistą refleksję nad własną postawą wobec przyrody a szczególnie wobec zwierząt. Nasi dziadkowie wychowani byli w sposób prosty i jednoznaczny: wystarczyły powiedzenia –„Nie niszcz przyrody”, „Nie krzywdź zwierząt bo je to boli”. To wzbudzało respekt i konieczność odpowiedzialności za zwierzęta, które były w domu. Z biegiem czasu jednak człowiek zapomina o tym co ważne dlatego potrzebne są takie dni i wydarzenia, które przypomną nam o wartości Przyrody. Stąd  po raz kolejny w ramach wolontariatu oraz lekcji przyrody i biologii zapraszamy na Dzień Pupila, który odbędzie się  w dniu 5 października  o godz. 16:00 w budynku „A” naszej szkoły czyli przy ul. Korczaka 2. Przyprowadźmy ze sobą zwierzęta, którymi się opiekujemy. Ucieszmy się ich widokiem i odświeżmy w sobie pragnienie życia w szacunku wobec każdej istoty na tym świecie. Nie zapomnijmy także o tych zwierzętach, które przebywają w schroniskach. Prosimy by każdy , kto chce i może przyniósł karmę, która będzie przekazana do Schroniska dla Zwierząt w Miedarach. Karma zbierana jest od wtorku tj. 28.09.2021  przez tydzień w obydwu budynkach.

            Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie Dnia Pupila:

            p. Maria Domańska – opiekun wolontariatu, oraz p. Ewa Topolska-Sowa – wicedyrektor szkoły i nauczyciel biologii

          • Wycieczka klas siódmych w Pieniny

          • Uczniowie klas siódmych wzięli udział w wycieczce górskiej. W czwartek (16 września ) pogoda była słoneczna. Uczniowie odbyli rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim i z pokładu podziwiali okoliczne zabytki. Następnie zwiedzili piękny zamek w Niedzicy, który "wystąpił" w wielu polskich filmach ("Janosik", "Wakacje z duchami" i "Zemsta"). Słyszeli legendę o księżniczce Brunhildzie, która wypadła z zamkowego okna prosto w otchłań głębokiej studni i do dziś straszy przechadzając się po zamkowych murach.W drodze do autobusu uczestnicy wycieczki mieli okazję, aby kupić pamiątki. Podjechali pod pensjonat Harnaś, gdzie czekał na nich gorący obiad i wszyscy udali się na spoczynek. Następnego dnia uczniów obudził stukający w okna deszcz. Po śniadaniu autokar zabrał ich do Pienińskiego Muzeum, gdzie odkrywali przeszłość naszych rodaków, pienińskich górali. Wśród eksponatów znajdowały się godła domów, zbiory biograficzne, pamiątki związane ze Szczawnicą. Uczniowie widzieli też przykładowe eksponaty sztuki ludowej i stroje górali. Pogoda nie pozwoliła na chodzenie po górach, więc siódmoklasiści wybrali się do Jaskini Nietoperzowej, która znajduje się w Jerzmanowicach. Przewodnik opowiadał o bogatej szacie naciekowej jaskini, o zwierzętach zamieszkujących dawniej to miejsce i o badaniach archeologicznych, które trwają do dzisiaj. Zgasił światło, żeby wszyscy mogli "posłuchać" jaskini. Uczniowie wracali do domu w dobrych humorach. W drodze powrotnej zatrzymali się na ciepły posiłek. Zapraszamy do fotorelacji z tego wyjazdu.

          • Dzień Kropki

          • W dniu 15 września 2021r. obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani w kolorowe kropki, rozwiązywali zadania z kropką a nawet bawili się w "kropkowe" zadania na zajęciach wychowania fizycznego. Dzień Kropki to nie tylko dobra zabawa, ale również zwrócenie uwagi na ważne aspekty naszego życia dotyczące poczucia własnej wartości, wyszukiwania swoich zalet, szukania swojego celu i konsekwentnego dążenia do niego. To był bardzo dobry dzień! Zapraszamy do barwnej "kropkowej" fotorelacji!

          • Sukcesy sportowe

          • W biegu Sedlaczka, nasza szkoła w kategorii klas 7 i 8 zajęła drużynowo 4 miejsce, ale duży sukces odniósł uczeń klasy 8b Mikołaj Kosik, który zajął indywidualnie wśród wszystkich startujących chłopców 3 miejsce zdobywając tym samym brązowy medal i nagrodę rzeczową! 
            Wszystkim uczestnikom, a szczególnie Mikołajowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Dzień Czekolady w 7B
          • Dzień Czekolady w 7B

          • Mimo, że Międzynarodowy Dzień Czekolady obchodzono 7 lipca to w klasie 7b 4 września tego roku z inicjatywy przewodniczącej klasy Oli Bursig uczczono to sympatyczne święto. Ola poczęstowała koleżanki i kolegów czekoladą. Czekolada jest nie tylko smaczna, ale ma też właściwości prozdrowotne, im więcej kakao zawiera - tym lepiej!  Spożywana codziennie w umiarkowanych ilościach, czekolada może nie tylko poprawiać samopoczucie, ale też wspomagać profilaktykę nadwagi i poważnych chorób.

            Szukajmy więc ciekawych nietypowych świąt i wprowadzajmy je do naszego kalendarza.

          • Rzecznik Praw Ucznia

          • „Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw, do sprawiedliwego ich rozważania.”
            (Janusz Korczak)

             

            Rzecznikiem Praw Ucznia w Szkole Podstawowej nr 9 im. M. Kopernika w Tarnowskich Górach jest psycholog szkolny Anna Jankowska

            Przy gabinecie Rzecznika znajduje się skrzynka, do której uczniowie mogą wrzucać informacje. Rozpatrywane będą informacje podpisane - uczniom zapewniona jest dyskrecja.

             

            Godziny pracy

            Poniedziałek 8:00 – 15:00

            Wtorek 8:00 – 15:30

            Środa 8:00 – 15:30

            Czwartek 12:00 – 14:30

            Piątek 9:00 – 14:00

             

            Zadania i funkcje Rzecznika Praw Ucznia:

            - Przeciwdziałanie łamaniu praw ucznia w szkole.

            - Zwiększenie świadomości prawnej młodzieży, rodziców, nauczycieli.

            - W dalszej perspektywie działania na rzecz zmiany wadliwych i krzywdzących zapisów prawa oświatowego.

            - Egzekwowanie i przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących uczniów.

            - Proponowanie nowych przepisów dotyczących uczniów.

            - Uczestniczenie w posiedzeniach rady pedagogicznej z prawem

            przedstawienia na jej forum problemów przestrzegania praw ucznia.

             

            Szkolny rzecznik może:

            - Rozmawiać z nauczycielem uczestniczącym w problemie.

            - Rozmawiać i zasięgać rady pedagoga szkoły.

            - Organizować konfrontacje wyjaśniające.

            - Uczestniczyć w konfrontacjach dyrekcji z rodzicami i danym nauczycielem za zgodą ucznia.

            - Inicjować działania w szkole na rzecz upowszechniania praw dziecka i ucznia.

             

            Tryb postępowania w kwestiach spornych uczeń - uczeń:

            - zapoznanie się z opinią stron konfliktu,

            - podjęcie mediacji ze stronami we współpracy z wychowawcą klasy,

            - skierowanie sprawy do pedagoga lub psychologa szkolnego w razie kłopotów z rozstrzygnięciem sporu,

            - w dalszym trybie postępowania - zasięgnięcie opinii Rady Pedagogicznej,

            - ostateczną decyzję o sposobie rozwiązania konfliktu podejmuje Dyrektor.

             

            Tryb postępowania w kwestiach spornych uczeń - nauczyciel:

            - zapoznanie się z opinią stron konfliktu,

            - podjęcie mediacji ze stronami,

            - zasięgnięcie opinii pedagoga szkolnego,

            - wystąpienie do Dyrektora Szkoły o podjęcie decyzji w sprawie, w przypadku trudności z rozstrzygnięciem sporu.

             

            Każdy uczeń naszej szkoły powinien znać i przestrzegać praw i obowiązków zawartych w Statucie Szkoły.

          • Stypendium szkolne (socjalne)

          • Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 9 informuje rodziców, że od 1.09.21r. do 15.09.21r. (termin ostateczny) przyjmowane są wnioski o stypendium szkolne (socjalne). Maksymalna wysokość dochodu na jednego członka rodziny wynosi obecnie 528zł. Każde źródło dochodu musi być udokumentowane w postaci załącznika. Wniosek można również złożyć bezpośrednio w Urzędzie Miasta, ul. Sienkiewicza w biurze podawczym.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego!

          • 1 września to co roku ważny dzień dla wielu młodych ludzi! Dziś w murach naszej szkoły ponownie słyszeć można było gwar i śmiech uczniów. Do naszego grona dołączyli również nasi najmłodsi milusińscy, którzy zostali dziś pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 9. Razem z rodzicami uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu oraz poznali swoje Panie, kolegów i koleżanki. Z tej okazji chcemy życzyć wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom placówek oświatowych, wielu sukcesów, satysfakcji, radości, nowych przyjaźni i ogromu wspaniałych osiągnięć! 
            A tymczasem zapraszamy do krótkiej fotorelacji :) 

          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w warunkach COVID- 19

            BUDYNEK GŁÓWNY ul. Korczaka

             

            Powitanie oraz pasowanie na ucznia klasy pierwszej odbędzie się w  dużej sali gimnastycznej 1 września (środa) według poniższego harmonogramu:

            1a p. Wyder o  godzinie 8:00 , przejście do sali 36

            1b p. Dembecka o godzinie 9:00, przejście do sali 7

            Uczniowie klas pierwszych  wchodzić będą  do szkoły  wejściem od strony boiska szkolnego przy sali gimnastycznej pod opieką tylko jednego opiekuna.  Po pasowaniu przejdą do klas z wychowawcą.

             

            Pozostałe klasy spotkają się ze swoimi wychowawcami w przypisanych salach, wchodzić będą głównym wejściem według następującego planu:

            Godzina

                                            Klasa/wychowawca Nr sali                      Klasa/wychowawca Nr sali

            4a p. Hilgner  Sala 48     -       8:00      -       5a p. Brol     Sala 47

            4b p. Rychlewicz     Sala 46        -    8:30         -      5b p. Cwielong    Sala 50

            3a p. Rajnisz    Sala 28  -       9:00       -  5c p. Prudło    Sala 37

                      3b p. Smol   Sala 6 -            9.30          -   2c p. Lesiewicz    Sala 32

            2a p. Pradellok  Sala 7  -             10:00        -  2b p. Karwatka     Sala 8

                                         3c p. Wieczorek  -   Sala 32      -     10.30   

             

            Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 3 września o godz. 16.30 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach

             

            Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w warunkach COVID- 19

            BUDYNEK B ul. Sobieskiego

             

            Spotkanie uczniów  klas VI – VIII  z wychowawcami odbędzie się 1 września (środa) według poniższego harmonogramu:

            6a p. Mikołajczyk o  godzinie 8:00 sala 13

            6b p. Łukomski o  godzinie 8:20 sala 23

            7a p. Lipińska o  godzinie 8:40 sala 12

            7b p. Łazowska  o  godzinie 9:00 sala 24

            7c p. Gasztych o  godzinie 9:20 sala 20

            7d p. Korczyńska o  godzinie 9:40 sala 22

            8a p. Tyrtania o  godzinie 10:00 sala 16

            8b p. Horzela o  godzinie 10:20 sala 21

            8c p. Gawronowska o  godzinie 10:40 sala 8

             

            Uczniowie wchodzić będą  do szkoły  wejściem głównym od strony ulicy Sobieskiego, wychodzić z budynku wyjściem od strony boiska szkolnego. 

            Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 3 września o godz. 16.30 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach

          • Lato w mieście - turnus I i II

          • Półkolonie letnie już za nami! Cały tydzień 138 uczniów wraz z wychowawcami (I turnus) i 50 uczniów (II turnus) odwiedzało różne miejsca i spędzało wakacyjny czas na korzystaniu z różnych atrakcji! Uczniowie mieli okazję skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, popływać w basenie, zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Podczas zajęć mieli również okazję przybliżyć sobie historię naszego pięknego miasta, biorąc udział w zajęciach w Muzeum Tarnogórskim  zwiedzając Kościół ewangelicki znajdujący się na rynku. Uczestnicy letniego wypoczynku mieli również okazję stworzyć piękną ozdobę z osikowego drzewa w "Osikowej dolinie", a także wydoić krowę oraz zapoznać się z historią powstawania jajka w Agroskałce! To był bardzo intensywny weekend! Pozostaną po nim cudowne wspomnienia! 
            Zapraszamy do barwnej fotorelacji z tych dni! 

          • Tydzień matematyczno - przyrodniczy

          • W dniach od 14 do 18 czerwca 2021 r. w naszej szkole w ramach innowacji pedagogicznej odbywał się Tydzień Matematyczno- Przyrodniczy. W ramach lekcji matematyki uczniowie klas VI i VIII rozwiązywali różne łamigłówki liczbowe: sudoku, deduktomino, obrazki logiczne. Na zajęciach grali też w gry planszowe, rozwijające logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Uczniowie zmagali się także z rebusami matematycznymi i odgadywali zawarte w nich pojęcie matematyczne. Uczniowie kl. IV i V podczas tygodnia z matematyką na wesoło rozwiązywali różnego rodzaju łamigłówki i rebusy matematyczne, podejmowali próby rysowania brył na kartkach w kropki. Przeprowadzono również konkurs na mistrza rachunku pamięciowego w poszczególnych klasach IV. Niekwestionowanym mistrzem szybkiego liczenia został Franek z kl. IVb.
            W jednej z klas odbył się także konkurs grupowy, podczas którego uczniowie mieli do rozwiązania 4 zadania: kwadrat magiczny, zadanie z drogi, prędkości i czasu, zadanie ze skali i zagadkę logiczną.
            Szóstoklasiści grali w interaktywne kalambury matematyczne, utrwalając wiedzę matematyczną. Na lekcjach matematyki pojawiały sie również ciekawostki matematyczne dotyczące "Mrocznych liczb", sposobów odgadywania daty swoich urodzin oraz złotego podziału. Zorganizowano konkurs na lapbooka Człowiek w liczbach. W czasie lekcji biologii każdy uczeń mógł sprawdzić, czy jest „witruwiańskim człowiekiem”, złoty podział inspirował wszystkich do prowadzenia badań i pomiarów. Uczniowie zastanawiali się również w jaki sposób zastąpić pojęcia matematyczne w opisywaniu organizmów i procesów biologicznych. Złoty podział stał się także powodem do pogłębienia swojej wiedzy na temat życia i twórczości Leonarda da Vinci.
            Dla chętnych uczniów zorganizowany został konkurs wiedzy o Mistrzu Leonardo, a także mini wystawa kopii jego obrazów. W konkursie wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły. Laureaci tego konkursu to Ola Bursig z klasy VIb, Wojtek Chmielorz z klasy VIIIC i Karolina Papała z klasy VIB.
            Na większości lekcji chemii w klasach VII i VIII i matematyki w klasach VI uczniowie mogli uczestniczyć w pokazach doświadczeń chemicznych. Na zakończenie Tygodnia Matematyczno- Przyrodniczego, grupa ochotników z klas VIIb i VIIIa wcieliła się w rolę wolontariuszy i udała się do schroniska w Miedarach. Uczniowie
            zawieźli pieskom trochę smakołyków, a 4 pieski Argo, Popcorn  Cookie i Monti wybrały się
            z nimi na długi spacer.
            Spotkanie z naukami matematyczno-przyrodniczymi w tak oryginalnym i różnorodnym wydaniu, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. A więc już pora szukać pomysłów na jego powtórkę w nowym roku szkolnym.

          • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego

          • Jutro, tj. 25 czerwca odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Szczegóły dotyczące godzin i miejsc, w których podsumujemy cały ten rok znajdują się w pliku poniżej:
            Zakonczenie_Roku_bud._A_i_B.pdf

            Uroczysta Msza Święta na zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek o godzinie 16:30 w Kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.

          • Dzień Śląski

          • W ostatnich dniach nauki w szkole przeprowadzono Innowację Pedagogiczną pt. "Dzień Śląski". Celem tej innowacji było poszerzenie wiedzy na temat regionu, w którym mieszkamy, zapoznanie dzieci z gwarą śląską, tradycjami i zwyczajami oraz propagowanie lokalnego patriotyzmu i przywiązania do naszego regionu. W tym dniu dzieci miały okazję poznać elementy ubioru śląskiego, nauczyć się trojaka czy poznać tajniki gwary poprzez udział w szkolnym konkursie gwarowym. Był to dzień pełen wrażeń. Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia!

          • Głos w sprawie wartości...

          • W naszej szkole jest kilku uczniów, którym pisanie nie sprawia większych trudności, a do tego mogą poszczycić się niezwykłym talentem pisarskim. Jedną z takich osób jest zapewne Victoria Vicenzin, która została laureatką X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Mój głos w sprawie wartości...", zdobywając wyróżnienie. Victoria napisała przepiękne opowiadanie o samotności, odrzuceniu, ale także przyjaźni i miłości. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 15  czerwca i miało formę online. Nie przeszkodziło to jednak w spotkaniu z uczestnikami konkursu, opiekunami i honorowym gościem ks. profesorem Szymikiem. Budujące jest przede wszystkim to, że młodzi ludzie, tacy jak nasza laureatka, potrafią w literackiej formie oddać swój głos, głos w sprawie naprawdę ważnych wartości, bliskich młodemu pokoleniu.

            Gratulacje!

            Uczennicę wspierała pani A. Boroń-Żyrek.

          • Sukcesy

          • W maju odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Regionalny „Rajcowanie przi swaczynie”

            Laureatami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły.

             

            Prace uczniów zostaną zamieszczone w „Rodzinnej Książce Kucharskiej” która niebawem pojawi się na stronie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Boruszowicach.

             

            Laureatami konkursu zostali:

             

            Kategoria – kl. IV – V

            I miejsce – Kacper Kononiuk (kl. IVc)

            III miejsce – Krzysztof Dembecki (kl. IVa)

            Wyróżnienie – Krzysztof Wiatrak (kl. IVb)

             

             

            Kategoria – kl. VI – VII

            I miejsce – Zuzanna Żuwała (kl. VIa)

            II miejsce – Karolina Papała (kl. VIb)

            II miejsce – Karol Dembecki (kl. VIIa)

            III miejsce – Anastazja Matysek (kl. VIIc)

            III miejsce – Franciszek Węzik (kl. VIa)

             

             

            Gratulujemy !

          • Dzień pustej klasy

          • 18 czerwca nasza szkoła wzięła udział w 6. edycji międzynarodowego święta edukacji w naturze "Dzień Pustej Klasy" zorganizowanym przez Ośrodek Działań Ekologiczych "Źródła"! 

          • Jak ryba w wodzie!

          • Kiedy Ty smacznie śpisz, ONI o godzinie 5.00 wstają, po to, żeby o 6.00 zanurzyć się na głębokości  2,5m i w ciągu półtorej godziny przepłynąć kolejne minimum 2000m.
            Ich przygoda rozpoczęła się, kiedy Pani Madzia Wieczorek zabrała swoją klasę na lekcje WF w tarnogórskim Parku Wodnym. 
            Mowa o dwóch chłopakach z 7B. Najpierw Artur trafił do klubu MKS Park Wodny Tarnowskie Góry a później wciągnął w tą przygodę Kacpra.
            Teraz obydwoje swój wolny popołudniowy czas poświęcają na treningach. Szlifują technikę i przepływają tysiące kolejnych metrów. Dla niektórych ich dyscyplina jest nudna, ale dla nich, to pasja, to sposób na siebie, a może nawet sposób na dalsze swoje życie. Soboty i niedziele Chłopaki spędzają na zawodach poprawiając kolejne swoje życiowe czasy i zdobywając kolejne medale. 
            Chcesz spróbować przygody z wodą tak jak oni? Nie zniechęcaj się niepowodzeniami! Próbuj!
            Wytrwałości i powodzenia Chłopaki!

    • Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami ze szkoły!
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich Górach
      • 32 285-40-92 (bud. A, Korczaka) * * * * 32 285-49-31 (bud. B, Sobieskiego)
      • ul. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry Dyrektor szkoły: mgr Krzysztof Siwiec Poland
      • Godziny pracy sekretariatu: poniedziałek - 7.00 do 15.30 wtorek, środa i czwartek - 7.00 do 15.00 piątek - 7.00 do 14.30 Świetlica szkolna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00
      • Od 1 stycznia 2015 Gmina Tarnowskie Góry jest płatnikiem VAT. W związku z powyższym na podstawie informacji skarbnika miasta wszystkie faktury zakupu/sprzedaży od 01.01.2016 muszą zawierać dane: Gmina Tarnowskie Góry Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika ul. J. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry NIP 645 25 381 84
      • Administrator wyznaczył pana Macieja Korzucha jako Inspektora Ochrony Danych (IOD) i panią Ewę Sosinkę jako Zastępcę IOD. Kontakt do IOD: biuro@protecton.pl