1 września to co roku ważny dzień dla wielu młodych ludzi! Dziś w murach naszej szkoły ponownie słyszeć można było gwar i śmiech uczniów. Do naszego grona dołączyli również nasi najmłodsi milusińscy, którzy zostali dziś pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 9. Razem z rodzicami uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu oraz poznali swoje Panie, kolegów i koleżanki. Z tej okazji chcemy życzyć wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom placówek oświatowych, wielu sukcesów, satysfakcji, radości, nowych przyjaźni i ogromu wspaniałych osiągnięć!
A tymczasem zapraszamy do krótkiej fotorelacji :)
Rozpoczęcie roku szkolnego!
- 13
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w warunkach COVID- 19
BUDYNEK GŁÓWNY ul. Korczaka
Powitanie oraz pasowanie na ucznia klasy pierwszej odbędzie się w dużej sali gimnastycznej 1 września (środa) według poniższego harmonogramu:
1a p. Wyder o godzinie 8:00 , przejście do sali 36
1b p. Dembecka o godzinie 9:00, przejście do sali 7
Uczniowie klas pierwszych wchodzić będą do szkoły wejściem od strony boiska szkolnego przy sali gimnastycznej pod opieką tylko jednego opiekuna. Po pasowaniu przejdą do klas z wychowawcą.
Pozostałe klasy spotkają się ze swoimi wychowawcami w przypisanych salach, wchodzić będą głównym wejściem według następującego planu:
Godzina
Klasa/wychowawca Nr sali Klasa/wychowawca Nr sali
4a p. Hilgner Sala 48 - 8:00 - 5a p. Brol Sala 47
4b p. Rychlewicz Sala 46 - 8:30 - 5b p. Cwielong Sala 50
3a p. Rajnisz Sala 28 - 9:00 - 5c p. Prudło Sala 37
3b p. Smol Sala 6 - 9.30 - 2c p. Lesiewicz Sala 32
2a p. Pradellok Sala 7 - 10:00 - 2b p. Karwatka Sala 8
3c p. Wieczorek - Sala 32 - 10.30
Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 3 września o godz. 16.30 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 w warunkach COVID- 19
BUDYNEK B ul. Sobieskiego
Spotkanie uczniów klas VI – VIII z wychowawcami odbędzie się 1 września (środa) według poniższego harmonogramu:
6a p. Mikołajczyk o godzinie 8:00 sala 13
6b p. Łukomski o godzinie 8:20 sala 23
7a p. Lipińska o godzinie 8:40 sala 12
7b p. Łazowska o godzinie 9:00 sala 24
7c p. Gasztych o godzinie 9:20 sala 20
7d p. Korczyńska o godzinie 9:40 sala 22
8a p. Tyrtania o godzinie 10:00 sala 16
8b p. Horzela o godzinie 10:20 sala 21
8c p. Gawronowska o godzinie 10:40 sala 8
Uczniowie wchodzić będą do szkoły wejściem głównym od strony ulicy Sobieskiego, wychodzić z budynku wyjściem od strony boiska szkolnego.
Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 3 września o godz. 16.30 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach
Informacje na temat szczepień
Poniżej zamieszczamy komplet informacji na temat szczepień:
- List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców w sprawie szczepień nastolatków
- Deklaracja na szczepienia
- Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19
Lato w mieście - turnus I i II
Półkolonie letnie już za nami! Cały tydzień 138 uczniów wraz z wychowawcami (I turnus) i 50 uczniów (II turnus) odwiedzało różne miejsca i spędzało wakacyjny czas na korzystaniu z różnych atrakcji! Uczniowie mieli okazję skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, popływać w basenie, zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Podczas zajęć mieli również okazję przybliżyć sobie historię naszego pięknego miasta, biorąc udział w zajęciach w Muzeum Tarnogórskim zwiedzając Kościół ewangelicki znajdujący się na rynku. Uczestnicy letniego wypoczynku mieli również okazję stworzyć piękną ozdobę z osikowego drzewa w "Osikowej dolinie", a także wydoić krowę oraz zapoznać się z historią powstawania jajka w Agroskałce! To był bardzo intensywny weekend! Pozostaną po nim cudowne wspomnienia!
Zapraszamy do barwnej fotorelacji z tych dni!529
Lato w mieście
Już niedługo rozpoczynamy w naszej szkole akcję "Lato w mieście" dlatego poniżej przedstawiamy regulaminy i programy obowiązujące na turnusach. Zapraszamy rodziców do zapoznania się z nimi. Uczestnicy półkolonii zostaną zapoznani z nimi w pierwszych dniach każdego turnusu!
AKCJA__LATO__II.docx
Tydzień matematyczno - przyrodniczy
W dniach od 14 do 18 czerwca 2021 r. w naszej szkole w ramach innowacji pedagogicznej odbywał się Tydzień Matematyczno- Przyrodniczy. W ramach lekcji matematyki uczniowie klas VI i VIII rozwiązywali różne łamigłówki liczbowe: sudoku, deduktomino, obrazki logiczne. Na zajęciach grali też w gry planszowe, rozwijające logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Uczniowie zmagali się także z rebusami matematycznymi i odgadywali zawarte w nich pojęcie matematyczne. Uczniowie kl. IV i V podczas tygodnia z matematyką na wesoło rozwiązywali różnego rodzaju łamigłówki i rebusy matematyczne, podejmowali próby rysowania brył na kartkach w kropki. Przeprowadzono również konkurs na mistrza rachunku pamięciowego w poszczególnych klasach IV. Niekwestionowanym mistrzem szybkiego liczenia został Franek z kl. IVb.
W jednej z klas odbył się także konkurs grupowy, podczas którego uczniowie mieli do rozwiązania 4 zadania: kwadrat magiczny, zadanie z drogi, prędkości i czasu, zadanie ze skali i zagadkę logiczną.
Szóstoklasiści grali w interaktywne kalambury matematyczne, utrwalając wiedzę matematyczną. Na lekcjach matematyki pojawiały sie również ciekawostki matematyczne dotyczące "Mrocznych liczb", sposobów odgadywania daty swoich urodzin oraz złotego podziału. Zorganizowano konkurs na lapbooka Człowiek w liczbach. W czasie lekcji biologii każdy uczeń mógł sprawdzić, czy jest „witruwiańskim człowiekiem”, złoty podział inspirował wszystkich do prowadzenia badań i pomiarów. Uczniowie zastanawiali się również w jaki sposób zastąpić pojęcia matematyczne w opisywaniu organizmów i procesów biologicznych. Złoty podział stał się także powodem do pogłębienia swojej wiedzy na temat życia i twórczości Leonarda da Vinci.
Dla chętnych uczniów zorganizowany został konkurs wiedzy o Mistrzu Leonardo, a także mini wystawa kopii jego obrazów. W konkursie wzięło udział 12 uczniów naszej szkoły. Laureaci tego konkursu to Ola Bursig z klasy VIb, Wojtek Chmielorz z klasy VIIIC i Karolina Papała z klasy VIB.
Na większości lekcji chemii w klasach VII i VIII i matematyki w klasach VI uczniowie mogli uczestniczyć w pokazach doświadczeń chemicznych. Na zakończenie Tygodnia Matematyczno- Przyrodniczego, grupa ochotników z klas VIIb i VIIIa wcieliła się w rolę wolontariuszy i udała się do schroniska w Miedarach. Uczniowie
zawieźli pieskom trochę smakołyków, a 4 pieski Argo, Popcorn Cookie i Monti wybrały się
z nimi na długi spacer.
Spotkanie z naukami matematyczno-przyrodniczymi w tak oryginalnym i różnorodnym wydaniu, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. A więc już pora szukać pomysłów na jego powtórkę w nowym roku szkolnym.53
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego
Jutro, tj. 25 czerwca odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Szczegóły dotyczące godzin i miejsc, w których podsumujemy cały ten rok znajdują się w pliku poniżej:
Zakonczenie_Roku_bud._A_i_B.pdf
Uroczysta Msza Święta na zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek o godzinie 16:30 w Kościele Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.
Dzień Śląski
W ostatnich dniach nauki w szkole przeprowadzono Innowację Pedagogiczną pt. "Dzień Śląski". Celem tej innowacji było poszerzenie wiedzy na temat regionu, w którym mieszkamy, zapoznanie dzieci z gwarą śląską, tradycjami i zwyczajami oraz propagowanie lokalnego patriotyzmu i przywiązania do naszego regionu. W tym dniu dzieci miały okazję poznać elementy ubioru śląskiego, nauczyć się trojaka czy poznać tajniki gwary poprzez udział w szkolnym konkursie gwarowym. Był to dzień pełen wrażeń. Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia!
15
Głos w sprawie wartości...
W naszej szkole jest kilku uczniów, którym pisanie nie sprawia większych trudności, a do tego mogą poszczycić się niezwykłym talentem pisarskim. Jedną z takich osób jest zapewne Victoria Vicenzin, która została laureatką X Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Mój głos w sprawie wartości...", zdobywając wyróżnienie. Victoria napisała przepiękne opowiadanie o samotności, odrzuceniu, ale także przyjaźni i miłości. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 15 czerwca i miało formę online. Nie przeszkodziło to jednak w spotkaniu z uczestnikami konkursu, opiekunami i honorowym gościem ks. profesorem Szymikiem. Budujące jest przede wszystkim to, że młodzi ludzie, tacy jak nasza laureatka, potrafią w literackiej formie oddać swój głos, głos w sprawie naprawdę ważnych wartości, bliskich młodemu pokoleniu.
Gratulacje!
Uczennicę wspierała pani A. Boroń-Żyrek.
Sukcesy
W maju odbył się XXI Międzyszkolny Konkurs Regionalny „Rajcowanie przi swaczynie”
Laureatami konkursu zostali uczniowie naszej szkoły.
Prace uczniów zostaną zamieszczone w „Rodzinnej Książce Kucharskiej” która niebawem pojawi się na stronie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Boruszowicach.
Laureatami konkursu zostali:
Kategoria – kl. IV – V
I miejsce – Kacper Kononiuk (kl. IVc)
III miejsce – Krzysztof Dembecki (kl. IVa)
Wyróżnienie – Krzysztof Wiatrak (kl. IVb)
Kategoria – kl. VI – VII
I miejsce – Zuzanna Żuwała (kl. VIa)
II miejsce – Karolina Papała (kl. VIb)
II miejsce – Karol Dembecki (kl. VIIa)
III miejsce – Anastazja Matysek (kl. VIIc)
III miejsce – Franciszek Węzik (kl. VIa)
Gratulujemy !
Dzień pustej klasy
18 czerwca nasza szkoła wzięła udział w 6. edycji międzynarodowego święta edukacji w naturze "Dzień Pustej Klasy" zorganizowanym przez Ośrodek Działań Ekologiczych "Źródła"!
Jak ryba w wodzie!
Kiedy Ty smacznie śpisz, ONI o godzinie 5.00 wstają, po to, żeby o 6.00 zanurzyć się na głębokości 2,5m i w ciągu półtorej godziny przepłynąć kolejne minimum 2000m.
Ich przygoda rozpoczęła się, kiedy Pani Madzia Wieczorek zabrała swoją klasę na lekcje WF w tarnogórskim Parku Wodnym.
Mowa o dwóch chłopakach z 7B. Najpierw Artur trafił do klubu MKS Park Wodny Tarnowskie Góry a później wciągnął w tą przygodę Kacpra.
Teraz obydwoje swój wolny popołudniowy czas poświęcają na treningach. Szlifują technikę i przepływają tysiące kolejnych metrów. Dla niektórych ich dyscyplina jest nudna, ale dla nich, to pasja, to sposób na siebie, a może nawet sposób na dalsze swoje życie. Soboty i niedziele Chłopaki spędzają na zawodach poprawiając kolejne swoje życiowe czasy i zdobywając kolejne medale.
Chcesz spróbować przygody z wodą tak jak oni? Nie zniechęcaj się niepowodzeniami! Próbuj!
Wytrwałości i powodzenia Chłopaki!6
Sukcesy ogólnopolskie
Dziś uczestnicy Ligi Algorytmicznej Centrum Mistrzostwa Informatycznego otrzymali nagrody za swój wkład pracy.
Drużyna z klasy Va pod opieką p. Tomasza Mikołajczyka (Pan Informatyk) zdobywa 1. lokatę na podregion AGH oraz 4. lokatę w kraju w klasyfikacji generalnej! Wspaniały wynik. Dodajmy, że to konkurs o zasięgu ogólnopolskim, organizowany przez Politechnikę Łódzką. Danylo, Nataniel, Weronika, Jakub - gratulacje!
Kilka słów o pandemii...
Uczennice naszej szkoły: Alicja Paś i Julia Szymaniec z klasy 7c wzięły udział w międzyszkolnym konkursie literackim "Kilka słów o pandemii. Jak zmieniło się moje życie?". We własnej pracy prozatorskiej przedstawiły swoje refleksje na temat pandemii i odczuć, które tej sytuacji towarzyszyły. Uzyskując kolejno II i III miejsce zostały laureatkami konkursu.
Do konkursu uczennice przygotowywały się pod kierunkiem pani Agnieszki Boroń-Żyrek.
Akcja "Lato w mieście"
Już niedługo wakacje! Jednak w "Dziewiątce" dalej słychać będzie gwar i radosne rozmowy uczniów, którzy wezmą udział w półkoloniach organizowanych w dwóch turnusach w ramach akcji "Lato w mieście! W akcji weźmie udział 210 uczniów naszej szkoły, którzy w tym czasie wybiorą się między innymi do muzeum, Zabytkowej Kopalni Srebra, Sztolni Czarnego Pstrąga, Osikowej Doliny, Parku Wodnego czy gospodarstwa "Agroskałka". Zakwalifikowanych uczestników zapraszamy do zapoznania się z programem:
Turnus I
Turnus II
Do zobaczenia!
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. MEiN wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowało także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia.
Organizacja szczepień
Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?
Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:
- zgodę rodzica,
- kwestionariusz,
- kwalifikację lekarza,
- szczepienie.
Harmonogram szczepień po wakacjach
Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:
- I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
- II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
- III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.
Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców
Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.
Dlaczego warto się zaszczepić?
Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.
Jak działa szczepionka?
Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.
Smok powrócił
Od 1 maja tego roku, po pandemicznej przerwie, w naszej szkole wznowiliśmy zajęcia z koszykówki pod nazwą SMOK. Jest to program Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polskiego Związku Koszykówki pod nazwą Szkolne Młodzieżowe Ośrodki Koszykówki (SMOK).
Obecnie prowadzone są zajęcia w 3 grupach:
kl. I-II ; treningi w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach przy ul. Korczaka 2 w poniedziałek od 18.00. – 19.30. oraz piątek w godz.16.00. – 17.30.
Dodatkowo jeden trening realizowany jest w Hali MOSiR w Radzionkowie przy ul. Knosały 16 w sobotę od 11.30. – 13.00.
kl. III-IV ; treningi w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach przy ul .Korczaka 2 we wtorek od 16.30. – 18.00. oraz w czwartek od 17.30. – 19.00.
Dodatkowo jeden trening realizowany jest w Hali MOSiR w Radzionkowie przy ul. Knosały 16 w sobotę od 11.30. – 13.00.
kl. V ; treningi w Wieloprofilowym Zespole Szkół przy ul. Sienkiewicza 6 w poniedziałek od 16.45. – 18.15.; w czwartek od 16.00. – 17.30. oraz w piątek od 17.30. – 19.00.
Wszelkich informacji udziela nauczyciel wychowania fizycznego Pan Rafał Łukomski
Zapraszamy wszystkich chętnych!!!
„Pokój, dobro i mądrość są bliżej niż się wydaje”
Jedna z lekcji religii w klasie 8b, po powrocie uczniów do nauki stacjonarnej w szkole, odbyła się na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli okazję odkrywać te elementy przyrody i krajobrazu terenu przyszkolnego, które niosą piękno stworzonego świata. Nauczyciel podczas zajęć zainspirował uczniów do wykonania kartki cyfrowej (memy, obrazki religijne). Miała ona zawierać zdjęcie krajobrazu otaczającego szkołę oraz tekst wyrażający zadumę i zadowolenie wynikające z podziwiania przyrody. Kreatywność uczniów możemy zobaczyć na publikowanych poniżej zdjęciach. Nauczyciel wyraził wielką radość za mądrość, którą wykazali się uczniowie. Zapraszamy do obejrzenia ich pracy.
5
Ratujemy i uczymy ratować!
Ratujemy i uczymy ratować to program, w którym co roku biorą udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku udział w nim wzięły klasy drugie. W ramach tego programu dzieci podczas nauki zdalnej zgłębiły teoretyczne podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przypomniały sobie numery alarmowe i poznały pojęcie łańcucha przeżycia. Po powrocie do nauki stacjonarnej nadszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Dzieci podczas zajęć nauczyły się układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, sprawdzać przytomność, wykonywać telefon alarmowy i przeprowadzać masaż serca. Dzięki współpracy z Hufcem Ziemi Tarnogórskiej mieliśmy okazję skorzystać ze sprzętu, na którym dzieci nauczyły się sposobów pomocy przy zakrztuszeniu. Mamy nadzieję, że zdobytych umiejętności uczniowie nie będą musieli używać w życiu, a jeśli już będą, to na pewno świetnie sobie poradzą i być może zostaną bohaterami, którzy uratują kiedyś czyjeś życie!
44
I miejsce w konkursie językowo-plastycznym
Serdecznie gratulujemy Natalii Piesak, uczennicy klasy VIII c zajęcia I miejsca w gminnym konkursie językowo-plastycznym zorganizowanym przez SP 11 w Tarnowskich Górach. Uczestnicy konkursu musieli stworzyć plakat o Nowym Jorku zawierając w nim wybrane przez siebie informacje o historii, zabytkach i atrakcjach miasta. Natalia wykazała się zatem nie lada talentami: plastycznym i językowym, ponieważ oprócz wspaniałego plakatu, wykazała się również biegłą znajomością języka angielskiego opisując bezbłędnie charakterystyczne dla miasta słynne miejsca i budowle.Wszystkie zgłoszone przez nas prace były wspaniałe, a kreatywność i zaangażowanie naszych uczniów - bezcenne! Brawo SP9!
Nagrodzona praca: