• MIKOŁAJKI W „MECHANIKU”

          • 9 grudnia 2022 uczniowie klasy 5b  wraz z wychowawcą uczestniczyli w warsztatach  rękodzielniczych „Jak wykonać skrzata ze skarpetki?” oraz  w  kiermaszu  mikołajkowym zorganizowanych przez tarnogórskiego „Mechanika”.  W trakcie zajęć uczniowie zostali poczęstowani słodkościami i ciepłą herbatką oraz mogli zakupić ciasta podczas kiermaszu.  Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat  uczestnictwa w warsztatach oraz miał możliwość zrobienia  zdjęcia wspólnie z Mikołajem .

            Ogromne podziękowania za zaproszenie, opiekę  oraz cudowną atmosferę  dla pani Aleksandry Binek.

          • Żegnaj...

          • Pani Joanno! Asiu! Asieńko!

            Byłaś z nami i wśród nas przez kilkadziesiąt lat.

            Przeszłaś z nami zmiany i reformy, lecz zawsze zarażałaś pasją historyczną uczniów "9".

            Tryskałaś optymizmem i radością.

            Żegnaj...

            Wspomnienia związane z Tobą pozostaną z nami na zawsze! 
             

          • „Dziewiątka” na jarmarku bożonarodzeniowym w Dortmundzie!

          • Tegoroczne Mikołajki uczniowie naszej szkoły mieli okazję świętować w nietypowy sposób! Olbrzymia grupa licząca 44 uczestników (tym razem wyjechały z nami całe rodziny!) miała możliwość wczuć się w klimat świąt jeszcze bardziej! Jarmark bożonarodzeniowy w Dortmundzie ma długą tradycję. W tym roku odbywa się już po raz 122. Na turystów przybywających z licznych zakątków świata czeka tu rokrocznie ponad 300 kramów ze świątecznymi ozdobami, rękodziełem i różnymi smakowitościami.  Warto pamiętać, że  Dortmund Weihnachtsmarkt to jeden z największych i najbardziej okazałych jarmarków świątecznych na świecie. I my po raz kolejny zawitaliśmy do tego wspaniałego miejsca!

            Główną atrakcją jarmarku bożonarodzeniowego w Dortmundzie jest gigantyczna choinka, na którą składa się 1700 jodeł pozyskanych z plantacji. „Drzewko” ma zwyczajowo ponad 45 metrów wysokości i oświetla je ok. 48 tys. lampek. Była naprawdę przepiękna, a wieczorne oświetlenie wprawiło w zachwyt każdego uczestnika wycieczki!

            Zwiedzanie Dortmundu nie mogłoby się obyć bez zobaczenia wielkiej atrakcji miasta, jaką jest stadion Borussii Dortmund oraz sklep kibica tegoż klubu! Mieliśmy też okazję przespacerować się wokół Phoenix-See – sztucznie utworzonego jeziora o powierzchni ok. 24 hektarów. Podziwialiśmy również panoramę miasta udając się na sam szczyt budynku dawnego browaru U-Tower lub Dortmunder. Od 2010 budynek ten służy jako centrum sztuki i kreatywności, mieszcząc między innymi Muzeum Ostwall.

            Zakupiliśmy drobne pamiątki, przekąsiliśmy pyszne lokalne małe-co-nieco  i zadowoleni wróciliśmy do domu J

            Jak zawsze, dziękujemy panu Rafałowi z MATYRAFA&TRAVEL za świetną organizację, liczne atrakcje i miłą atmosferę. Nie możemy już się doczekać kolejnego wyjazdu!

          • Wycieczka do lasu w poszukiwaniu prezentu od Świętego Mikołaja

          • 7 grudnia uczniowie klasy Va, pod opieką pani Aleksandry Ochman i pani Joanny Jasiulek, wyruszyli do lasu w Sowicach, by kierując się wskazówkami Świętego Mikołaja, znaleźć pozostawiony tam przez niego prezent. Poszukiwali wytrwale, dobrze się przy tym bawiąc i udało im się, czyli jednak są to grzeczne dzieci.

          • W magicznej Akademii

          • Czy mozna polubić lektury? Myślę, że TAK! Uczniowie klasy IV c wzięli udział w cyklu lekcji poświęconych "Akademii pana Kleksa". Projekt zakładał udział w wyjeździe do BCK i udział w przedstawieniu teatralnym, wykonanie prac plastycznych "Akademia pana Kleksa w mojej wyobraźni" oraz lekcję kleksografii. Uczniowie bardzo dobrze się bawili, poznając treść lektury. Nad omówieniem książki w sposób twórczy czuwała pani Agnieszka Boroń-Żyrek.

          • Wizyta Mikołaja w SP9

          • Wszystkim dzieciom, z okazji 6.12 życzymy uśmiechu oraz spełnienia marzeń. Tymczasem Mikołaj odwiedził oba nasze budynki szkolne. 

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole to bardzo hucznie obchodzone święto! W ławkach szkolnych wraz z uczniami zasiadły wszelkiego rodzaju misie i inne maskotki. W bibliotece szkolnej pani Joanna Kanclerz zorganizowała dla dzieci zawody, podczas których dzieci mogły zakosztować misiowego życia, zaśpiewać i popląsać do misiowej piosenki. Pani Asia przygotowała również wystawę książek, których głównymi bohaterami były niedźwiadki! Z tej okazji w szkole ogłoszony został również konkurs! 

            Zapraszamy do fotorelacji! 

          • Dziewiątka w NOSPR

          • W piątek 25 listopada, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się koncert zatytułowany „Obraz i dźwięk – magiczne składniki filmowego eliksiru” . W tej sali koncertowej, która pomieści 1800 widzów znalazło się też miejsce dla naszych uczniów. Wysłuchali oni ścieżki dźwiękowej m.in. z filmów „Piraci z Karaibów”, Król lew”, „James Bond”, poznali też ciekawostki z historii muzyki w filmie.

          • Tydzień dla Polski

          • W naszej szkole Święto Niepodległości to ważne wydarzenie, które obchodzimy hucznie przez kilka dni! W tym roku po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w innowacji pedagogicznej „Tydzień dla Polski”, podczas której mogliśmy jeszcze bardziej zagłębić się w historię naszego kraju i wzbudzić w swoich sercach poczucie patriotyzmu i poszanowania dla naszej ojczyzny. Podczas tego tygodnia braliśmy udział w różnych aktywnościach. Rozwiązywaliśmy łamigłówki związane z naszym krajem, pisaliśmy życzenia dla Polski, z których powstała piękna gazetka zdobiąca korytarz naszej placówki. Mieliśmy również okazję wyrazić swój patriotyzm ubierając się w barwy narodowe. Stworzyliśmy klasowe gazetki patriotyczne. Podsumowaniem całego tygodnia była gra terenowa przeprowadzona we współpracy z 100 Drużyną Harcerską „Surykatki” działającą przy naszej szkole. Zadaniami, które musieliśmy wykonać podczas gry było między innymi: ułożenie konturu Polski, uzupełnienie tekstu „Katechizmu Polskiego Dziecka”, ułożenie godła Polski z puzzli oraz zaśpiewanie hymnu! Dodatkowo w przeddzień Święta Niepodległości o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie Hymn Narodowy! To był tydzień pełen wrażeń! Zapraszamy do fotorelacji!
            Dziękujemy pwd Adamowi Pawłowskiemu i harcerzom z 100 DH za otwartość, chęci i pomoc w przeprowadzeniu gry.
            Pomysłodawcą i organizatorem „Tygodnia dla Polski” była p. Magdalena Wieczorek.

          • „Co to jest Niepodległość ? Dzisiaj wiem już na pewno … „

          • W przeddzień obchodów 104-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca ten wyjątkowy dzień naszej historii.

            Uczniowie klas VIII, VI i V w ciekawy i wzruszający sposób przypomnieli nam wszystkim w jakim położeniu znajdowała się nasza ojczyzna przed 11 listopada 1918 roku i czym było dla nas odzyskanie naszej państwowości i miejsca na mapie ówczesnej Europy i świata.

            O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.

            Na szczególne podkreślenie zasługuje wzorowa i pełna przejęcia postawa odbiorców naszej akademii. Czasy, w których obecnie żyjemy są w pewnym sensie powtórką z historii, szczególnie, że nie brakuje wśród nas dzieci, które musiały uciekać ze swojej okupowanej ukraińskiej ojczyzny. Młode pokolenie Polaków jest tego w pełni świadome, co można było wyczytać z ich pełnych skupienia spojrzeń i ciszy jaka panowała w czasie całego przedstawienia.

            Po raz pierwszy uczniowie młodszych klas mogli uczestniczyć w akademii za pomocą transmisji internetowej, którą przygotował pan Tomasz Mikołajczyk.

            Piękną scenografię, a także profesjonalnych aktorów, solistów i chór przygotowały panie: Joanna Gawlińska, Aleksandra Ochman i Wioletta Prudło-Janus.

          • Szkolny Klub Włoczykija znów na szlaku!

          • 27 października 2022 r. odbyła się druga wycieczka górska, w której wzięło udział aż 46 uczniów klas VI-VIII!

            Program wyjazdu obejmował przejście czerwonym szlakiem z Przełęczy Kubalonka do schroniska na Stożku i z powrotem zielonym szlakiem do Wisły Jawornik.

            Brawo włóczykije!

            Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji – pogoda znów nam dopisała!

            Kolejny wyjazd dopiero na wiosnę, ale już nie umiemy się doczekać!

            Opiekę nad uczniami sprawowały: p.Joanna Jasiulek, p. Sylwia Tyrtania i p. Małgorzata Mikołajec.

          • „Święci są wśród nas”- odwaga świętości

          • W ramach obchodu Dnia Papieskiego uczniowie klas VI i VIII  naszej szkoły przygotowali widowisko słowno-muzyczne pt. „Odwaga świętości”.

            20.10.2022 zostało zaprezentowane całej społeczności szkolnej, natomiast 23.10.2022 zostało przedstawione wspólnocie lokalnej w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju. W przedstawieniu uczniowie pokazali na czym polega świętość oraz przekazali, że każdy z nas jest do niej powołany, a zależy ona od jakości naszego życia. Zarówno w szkole jak i w kościele przedstawienie przyjęte zostało z wielką zadumą, zamyśleniem i wzruszeniem. Uczniom gratulujemy tak pięknego wczucia się w przedstawiane postacie.

            Występujący uczniowie zostali przygotowani przez nauczycieli: p. Wioletę Prudło-Janus i p. Marię Domańską

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

          • Szkoła pamięta

          • „Śpieszmy się kochać ludzi

            tak szybko odchodzą…”

            [ks. J. Twardowski]

             

            #Szkoła Pamięta 2022 to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, która odbywa się w czasie,
            gdy wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej, jak i lokalnej. Inicjatywa nawiązuje więc do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            W jej ramach uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami podjęli szereg działań związanych
            z kultywowaniem pamięci i szacunku wobec przodków.

            W budynku głównym pojawiła się tablica przygotowana przez panią Bronisławę Oparę, poświęcona znanym tarnogórzanom, którzy odeszli w 2022r., czyli pani senator Marii Pańczyk – Pozdziej oraz panu profesorowi Marianowi Zembali.

            Uczniowie klasy II A (z paniami: Barbarą Wyder i Magdaleną Jędruś – Kozłowską) oraz III A
            (z opiekunami – panią Anną Pradellok i panią Joanną Kanclerz) odwiedzili cmentarz wojskowy
            w Tarnowskich Górach, z zadumą na twarzach, zapalając znicze na bezimiennych kwaterach obrońców ojczyzny.

            Uczniowie klasy 8B wraz z paniami: Aleksandrą Ochman i Katarzyną Hilgner  wybrali się
            do Strzybnicy, by złożyć hołd powstańcom śląskim zamordowanym we wrześniu 1939r. przy pomniku upamiętniającym ich męczeństwo oraz odwiedzić mogiłę, w której spoczywają ich doczesne szczątki, na miejscowym cmentarzu.

            Natomiast liczna grupa wolontariuszy z klas starszych oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką pań: Marii Domańskiej i Sylwii Tyrtani,  udała się na  cmentarze,
            aby wspomnieć tarnogórskich duszpasterzy, którzy, głosząc prawdy chrześcijańskie, kształtowali postawy miejscowej społeczności Polaków oraz Sybiraków, którzy w mrocznych czasach podwójnej okupacji przebywali na wygnaniu, nie zapominając o swej przynależności narodowej. Uczniowie uporządkowali miejsca wiecznego spoczynku, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty przy tablicy katyńskiej znajdującej się na ścianie kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, na grobach tarnogórskich duszpasterzy, żołnierzy I  i II wojny światowej, Sybiraków oraz przy pomnikach: smoleńskim i ułanów tarnogórskich.

            W ten sposób młodzi członkowie naszej społeczności szkolnej nie tylko wyrazili pamięć
            i wdzięczność,  ale wzmocnili też własną świadomość i docenili wartość życia w wolnej i niepodległej Ojczyźnie, pamiętając, iż …

             

             

            … każda mogiła

            Skrywa czyjeś serce…

            Serce które kiedyś

            Nagle bić przestało

            Tyle tu jest wspomnień

            Tyle łez wylanych…

            I tyle tęsknoty…

             

            Dzisiaj znicz zapłonie

            Pokłon swój oddamy

            Myśl w górę popłynie

            I kiedyś się … spotkamy

             

            [Anna Bralska]

             

             

          • Kodowanie z Korbo

          • W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła zakupiła min. zestawy klocków KORBO, które umożliwiają wprowadzenie zajęć kodowania już od najmłodszych klas. Praca z nimi stwarza możliwości rozwijania umiejętności manualnych i techniczny, samodzielnego i krytycznego myślenia, ćwiczenie spostrzegawczości, rozwój kreatywności, oraz myślenia komputacyjnego i logicznego. Praca zespołowa, dla niektórych, też stanowi nie lada wyzwanie, nad którym trzeba popracować.


          • Ogólnopolski Projekt Ekologiczny "Gramy w Zielone"

          • W tym roku klasy pierwsze przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznego "Gramy w Zielone". Celem projektu są między innymi: zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego; budzenie wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody; poznanie znaczenia zieleni dla zdrowia człowieka, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko. Jednym z dziesięciu zadań, które należy zrealizować w ramach projektu jest wykonanie ekologicznych prac plastycznych z wykorzystaniem darów jesieni. Klasa Ic podjęła się tego zadania i wykonała jesienne witraże drzew, w których dzieci wykorzystały kartony i jesienne liście zebrane podczas spaceru "W poszukiwaniu jesieni". Zapraszamy do fotorelacji! 

          • Plastusiowe odwiedziny!

          • Jak wyglądała szkoła kiedyś, a jak wygląda dziś? Jakich przyborów używano i jak wyglądały mundurki szkolne? Jak radzić sobie z emocjami dotyczącymi szkolnych sytuacji i czy mały ludzik z plasteliny może nam w tym pomóc? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szukali uczniowie klasy Ic podczas czytania lektury "Plastusiowy Pamiętnik". A w ramach zajęć plastycznych i zajęć Trenningu Umiejętności Społecznych, dzieci lepiły małego Plastusia, który będzie wsparciem dla dzieci w czasie przeżywania szkolnych przygód, radości i smutków. Zapraszamy do kolorowej fotorelacji! 

          • Spotkanie z Panem Poetą!

          • Dnia 19 października klasy Ia i Ic wraz z wychowawczyniami wybrały się na, zorganizowane przez p. Joannę Kanclerz we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, spotkanie autorskie z Panem Poetą, autorem książek dla dzieci. Uczniowie w czasie tego spotkania miały okazję zapoznać się z "Ptasią" serią książek tego autora, posłuchać kilku fragmentów wierszowanych utworów oraz zabawić się z sympatycznym Panem Poetą i maskotkami głównych bohaterów. To było bardzo barwne i żywiołowe spotkanie z literaturą! 

    • Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami ze szkoły!
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich Górach
      • 32 285-40-92 (bud. A, Korczaka) * * * * 32 285-49-31 (bud. B, Sobieskiego)
      • ul. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry Dyrektor szkoły: mgr Krzysztof Siwiec Poland
      • Godziny pracy sekretariatu: poniedziałek - 7.00 do 15.30 wtorek, środa i czwartek - 7.00 do 15.00 piątek - 7.00 do 14.30 Świetlica szkolna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00
      • Od 1 stycznia 2015 Gmina Tarnowskie Góry jest płatnikiem VAT. W związku z powyższym na podstawie informacji skarbnika miasta wszystkie faktury zakupu/sprzedaży od 01.01.2016 muszą zawierać dane: Gmina Tarnowskie Góry Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika ul. J. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry NIP 645 25 381 84
      • Administrator wyznaczył pana Macieja Korzucha jako Inspektora Ochrony Danych (IOD) i panią Ewę Sosinkę jako Zastępcę IOD. Kontakt do IOD: biuro@protecton.pl