9 września 2022 roku reprezentacja naszej szkoły brała udział XVIII Tarnogórskim Biegu Sedlaczka.
Wiktoria K. z klasy 4c zajęła II miejsce w biegu dziewcząt na dystansie 800 m w kategorii klas VI i „młodsi”, a Małgorzata R. z klasy 8d uplasowała się na 4 pozycji w biegu dziewcząt na dystansie 1000 m w kategorii klas VIII- VII.
GRATULUJEMY!!
Bieg Sedlaczka
- 6
Pochód Gwarkowski
W dniu dzisiejszym reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w tradycyjnym Pochodzie Gwarkowskim. Tematem tegorocznym był obwód naszej szkoły, czyli ulice, które obejmuje nasza placówka. W naszej reprezentacji spotkać można było m.in. Marię Konopnicką, Adama Mickiewicza, Elizę Orzeszkową oraz Henryka Sienkiewicza. Obok tych znakomitych postaci były również akcenty związane z historią naszego miasta i kraju (ul. Powstańców Śląskich, Kruszcowa, 9 Maja). Pojawiły się także akcenty przyrodnicze, takie jak ul. Zielona i ul. Kasztanowa. Zapraszamy do barwnej fotorelacji.
78
Harmonogram Spotkań z Rodzicami
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023
Nareszcie... 1 września! Pierwszy dzwonek, pierwszy gwar w murach naszej kochanej "dziewiątki"! Jak dobrze jest spotkać się znowu! Jak dobrze znów planować kolejny rok wspólnej nauki, zabawy i przeżywania przygód! W naszej szkole powitaliśmy uroczyście nowych kolegów i koleżanki, którzy już pierwszego dnia zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 9!
Z okazji Nowego Roku Szkolnego życzymy wszystkim sukcesów, satysfakcji z osiągnięć, wspaniałych przyjaciół i ogromu wsparcia! Niech to będzie dobry rok!21
Koduj z Gigantami
Trwają zapisy na Koduj z Gigantami – ,,Cyberbezpieczeństwo” – największe programistyczne oraz edukacyjne wydarzenie dla dzieci i młodzieży w Polsce! Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem MEN, GovTech, Janusza Cieszyńskiego Sekretarz Stanu KPRM ds. Cyfryzacji, NASK i ORE.
Honorowego patronatu udzielił również Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry – Arkadiusz Czech oraz ponad 100 włodarzy polskich miast.11. edycja Koduj z Gigantami „Cyberbezpieczeństwo” to cykl ogólnopolskich, bezpłatnych warsztatów z programowania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prowadzony przez najlepszych trenerów.
Warsztaty odbędą się stacjonarnie 18 września, w naszej placówce w Tarnowskich Górach przy ul. Gliwickiej 35 oraz online. Tym razem tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo młodzieży w sieci.Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie:
www.kodujzgigantami.pl
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
BUDYNEK GŁÓWNY ul. Korczaka
Powitanie oraz pasowanie na ucznia klasy pierwszej odbędzie się w dużej sali gimnastycznej 1 września (czwartek) o godzinie 8.00:
1a p. Rajnisz, po powitaniu przejście do sali 28
1b p. Cieszyńska, po powitaniu przejście do sali 6
1c p. Wieczorek, po powitaniu przejście do sali 32
Uczniowie klas pierwszych wchodzić będą do szkoły wejściem od strony boiska szkolnego przy sali gimnastycznej pod opieką jednego opiekuna. Po pasowaniu przejdą do klas z wychowawcą.
Pozostałe klasy spotkają się ze swoimi wychowawcami w przypisanych salach, wchodzić będą głównym wejściem według następującego planu:
godzina 8.30
Klasa/wychowawca Nr sali
4a p. Gawronowska Sala 50
4c p. Boroń - Żyrek Sala 46
4b p. Adach Sala 45
3a p. Pradellok Sala 7
5a p. Jasiulek Sala 35
5b p. Rychlewicz Sala 48
godzina 9.30
2a p. Wyder Sala 36
2b p. Dembecka Sala 7
3c p. Lesiewicz Sala 32
3b p. Karwatka Sala 8
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
BUDYNEK B ul. Sobieskiego
Powitanie uczniów klas szóstych odbędzie się w dużej sali gimnastycznej 1 września (czwartek) o godzinie 8.00:
6a p. Brol, po powitaniu przejście do sali 16
6b p. Cwielong, po powitaniu przejście do sali 20
6c p. Prudło - Janus, po powitaniu przejście do sali 12
Pozostałe klasy spotkają się ze swoimi wychowawcami w przypisanych salach, wchodzić będą głównym wejściem według następującego planu:
godzina 8.30
Klasa/wychowawca Nr sali
7a p. Mikołajczyk Sala 22
7b p. Łukomski Sala 23
8a p. Lipińska Sala 8
8b p. Łazowska Sala 24
8c p. Gasztych Sala 21
8d p. Korczyńska Sala 13
Uczniowie wchodzić będą do szkoły wejściem głównym od strony ulicy Sobieskiego, wychodzić z budynku wyjściem od strony boiska szkolnego.
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
Kolejny rok szkolny za nami. Wiele wspomnień i dobrych chwil zostanie w naszych sercach. Z łezką w oku pożegnaliśmy naszych absolwentów. Na dalszej drodze życzymy Wam wielu sukcesów, dobrych ludzi wokół i dostania się do wymarzonej szkoły! Niech życie układa się tak jak sobie wymarzycie!
Wszystkim życzymy dobrych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji!
Do zobaczenia we wrześniu!49
Deutsch ist super!
Deutsch ist super.... potwierdzają to dziewczynki z klasy III, które na zajęciach mniejszości niemieckiej nie tylko pilnie się uczą, ale i świetnie bawią! Popatrzcie na te uśmiechnięte buzie!
Podsumowanie działalności koła chemicznego
W czasie całego roku szkolnego odbywały się liczne zajęcia rozwijające z chemii na poziomie klasy VII i VIII.
Pierwszym poważnym zadaniem, z którym zmierzyli się uczniowie klas VIII było ich przygotowywanie i udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii. Najlepszy wynik w szkole uzyskała w nim Natalia Kolmasiak z klasy VIIIa.
W kolejnych tygodniach roku szkolnego uczniowie mogli obserwować liczne doświadczenia chemiczne wykonywane przez nauczyciela, ale także przez samych uczniów, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.
W styczniu 16 uczniów wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Chemii "OLIMPUS"- sesja zimowa, a pod koniec kwietnia 17 uczniów uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym z Chemii "EDI Panda". W tym konkursie uczennica klasy VII a Milena Niedbała uzyskała wyróżnienie, zajmując 10 miejsce.
Na przełomie marca i kwietnia czwórka uczniów klas VIII wzięła udział w XVI Powiatowym Konkursie Wiedzy Chemicznej zorganizowanym przez Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Uczennice klasy VIII c: Alicja Paś i Julia Szymaniec zakwalifikowały się do udziału w drugim etapie, polegającym na wykonywaniu doświadczeń i stosowaniu przy tym obliczeń chemicznych.
Między czasie nauczyciel chemii, we współpracy z panią psycholog, zorganizował szkolne konkursy z zakresu chemii i ekologii: " Chemia Świąt Bożego Narodzenia", "Ziemia- moje miejsce do życia", " Mój ekologiczny i bezpieczny dom przyszłości".
Zakończeniem działalności koła chemicznego w tym roku szkolnym była wizyta uczniów klas VII w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego.
Laborki na UŚ
W dniu 20 czerwca grupa 20 najwytrwalszych chemików "Dziewiątki" wyruszyła do Katowic do siedziby Instytutu Chemii w Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
Uczniowie klas VII, którzy przez cały rok poświecali swój wolny czas na udział w zajęciach Koła Chemicznego, mogli założyć białe fartuchy i oddać się ulubionemu eksperymentowaniu.
Uczniowie, myśląc już o przyszłym roku szkolnym: otrzymywali kwasy i zasady, wytrącali roztwory kolorowych soli, wypierali metale z barwnych roztworów.
Mogli własnymi rękami przeprowadzić reakcję spalania magnezu i siarki, dowiedzieli się do czego chemikowi służy dygestorium. Przy okazji przypomnieli sobie wszystkie obowiązujące w pracowni laboratoryjnej i na lekcjach chemii zasady bezpieczeństwa.
Po zakończeniu, przebiegającej w pełnym skupieniu, pracy, obiecali pracownikom Instytutu Chemii, że wrócą tu tuż po wakacjach.
4
Olimpiada wiedzy o Janie Pawle II
Uczniowie naszej szkoły jak co roku pamiętają o naszym wielkim i wspaniałym rodaku świętym Papieżu Janie Pawle II. W kwietniu grupa uczniów wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Janie Pawle II – OLIMPUS. Wszyscy uczniowie zapoznali się z biografią Karola Wojtyły, oraz pontyfikatem świętego Jana Pawła II. Test napisali na bardzo wysokim poziomie.
Tytuł Laureata zdobyła Karolina Papała uczennica klasy VII b.
Gratulujemy Karolinie oraz jej rodzicom. Uczniów przygotowała Pani Maria Domańska
Zebranie
Szkoła Podstawowa nr 9 w Tarnowskich Górach zaprasza rodziców dzieci, które w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczynają naukę w klasie I na zebranie informacyjne w dniu 27.06.2022 o godzinie 17:00.
Olimpiada przedmiotowa z języka angielskiego - mamy aż pięciu finalistów!
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły spróbowali swoich sił w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z języka angielskiego "OLIMPUS".
Tegoroczne zestawy zawierały zadania o zróżnicowanym poziomie słownictwa i miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania struktur leksykalno-gramatycznych oraz rozumienie tekstów.
TYTUŁ FINALISTY ZDOBYLI:
Martyna Czech, kl. Vb
Maja Lisek, kl. Va
Danylo Kharko, kl. VIa
Maja Zdebel, kl. VIIIc
Tymoteusz Tabiś, kl. VIIIa
Naszym finalistom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
CONGRATULATIONS!!!
Uczniowie SP9 znów za granicą!
14 czerwca 2022 r. 20 uczniów naszej szkoły udało się po raz kolejny na wycieczkę zagraniczną zorganizowaną przez biuro podróży MATYRAFA&TRAVEL, tym razem do Włoch.
Bergamo, które kusi ogromem piękna i atrakcji jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech przez turystów z całego świata. Byliśmy tam zatem i my!
Bergamo, które znajduje się w sercu włoskiej Lombardii, nazywane jest „bramą do Mediolanu”. To klimatyczne, włoskie miasto wież i murów. W zasadzie to dwa miasta w jednym. Bergamo Città Alta (miasto górne) to starsza część, otoczona „Weneckimi murami”. Città Bassa (miasto dolne) jest nowoczesne, dynamiczne, tętniące życiem. Położona u podnóża Alp Città Alta uchodzi za jedną z najpiękniejszych pamiątek średniowiecznej zabudowy w całych Włoszech. Bergamo to idealne miejsce pod wieloma względami – można tu nasycić niemal wszystkie zmysły. Zachwycające krajobrazy, które miasto zawdzięcza swojemu położeniu u bram Alp. Majestatyczne zabytki, które są pomnikiem historii. Tradycyjne smaki związane z włoską kuchnią. To mieszanka, której nie sposób przecenić. Zabytki Bergamo to nie lada gratka dla miłośników architektury oraz sztuki, ceniących możliwość spokojnego spacerowania wąskimi uliczkami, wśród których co krok można odnaleźć ślady dawnych wieków.
Jako dumni Tarnogórzanie, cenimy inne ciekawe miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i lubimy je poznawać. Właśnie tu, w Bergamo mieliśmy okazję poznać taką „perełkę” i przespacerować się wzdłuż świetnie zachowanych murów obronnych (dł. ok. 6 km), z których rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Mury te, zwane Weneckimi, niedawno zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nie lada frajdę sprawiła naszym uczniom przejażdżka zabytkową kolejką Funicolare, łączącą dolną z górną częścią miasta. Spacerując brukowanymi uliczkami mogliśmy podziwiać zespół średniowiecznych budowli, pałace, zabytkowe wieże, tętniące życiem place wśród których najważniejsze to Piazza Vecchia i Piazza del Duomo, świątynie (m.in. Bazylika Santa Maria Maggiore i stojąca obok Cappella Colleoni), fontanny, a to wszystko w prawdziwie włoskim klimacie. Pełno tu pięknych widoków na panoramę Lombardii. I z pewnością każdy zapamięta smak tych pysznych lodów i prawdziwie włoskiej pizzy!
Po czasie intensywnej nauki, kończąc rok szkolny 2021/2022, mogliśmy wreszcie na chwilę zwolnić tempa, gdyż nie czuć tutaj pędu życia i upływającego tak szybko czasu…
Piękne stare kamienice, wąskie brukowane uliczki, romantyczne restauracje, kawiarenki i sklepiki wprowadziły nas w nastrój długo wyczekiwanych i upragnionych wakacji. A w głowach zaświtały pomysły na kolejne wojaże, ale to w następnym roku szkolnym :-)
Póki co – cieszmy się zbliżającymi wakacjami i do kolejnej fotorelacji!
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Joanna Gawronowska, M.Mikołajec i S.Tyrtania.
19
"Niektórzy lubią poezję..."
Od marca nauczycielka języka polskiego, Agnieszka Boroń-Żyrek, przeprowadziła w klasach ósmych cykl spotkań poświęconych poezji. Projekt rozpoczął się warsztatami literackimi, na kolejnych zajęciach uczniowie tworzyli Blacout poetry oraz uczestniczyli w wyzwaniu "Tydzień z poezją". Cykl lekcji zakończył się piknikiem, podczas którego czytano słynne cytaty i zajadano się truskawkami. Projekt pokazał, mówiąc za naszą Noblistką, że "niektórzy lubią poezję...".
11
"Nie zadawalajcie się miernotą".
W naszej szkole są uczniowie, którzy mogą pochwalić się talentem pisarskim. Do grona takich uczniów należą m.in.: Izabela Tomaszewska, Anastazja Matysek czy Franciszek Siwiec. Uczniowie Ci pod kierunkiem A.Boroń-Żyrek przygotowali prace literackie na konkurs nawiązujący do twórczości Jana Pawła II pt. "Nie zadawalajcie się miernotą". Życzymy młodym, utalentowanym ludziom, aby zawsze potrafili w tak piękny sposób opisywać swoje uczucia i emocje.
„Zabawka ze skrawka”
Już po raz 4 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich odbył się MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS RĘKODZIELNICZY pod tytułem
„Zabawka ze skrawka”
Miał on na celu prezentację dokonań artystycznych młodych twórców w dziedzinie rękodzieła, popularyzację działalności artystycznej dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na fakt, że resztki materiałowe to nie tylko śmieci, rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i twórczej aktywności dzieci i młodzieży, przegląd różnych technik rękodzielniczych oraz rozwijanie zdolności manualnych.
Pośród misiów, kotków, ośmiornic, słoników i wielu innych stworków - 87 prac nadesłanych było przez naszych uczniów, już po drugi zdobyli miejsca na podium oraz wyróżnienia za swoje prace.
Byli to w kategorii klas I – III pod opieką pani Zosi Lesiewicz
1 miejsce - Martin Wodarczyk
Wyróżnienie – Karol Długajczyk
A w kategorii klas IV – VI – pod opieką Anny Lach
1 miejsce – Szymon Kolmasiak i Jakub Gwiaździński
2 miejsce – Kamil Doliński
Wyróżnienie - Zuzanna Żyłka.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Wszystkie maskotki przekazywane są na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.10
Wycieczka klas VII - Kraków
15 czerwca 2022 r. uczniowie klas 7a, 7b i 7c wraz z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą do Krakowa. Na miejscu powitała nas sympatyczna pani przewodnik z PTTK i „obdarowała” słuchawkami, dzięki którym nawet idąc drogą mogliśmy słuchać jej wyjaśnień i opowieści, na bieżąco wiedzieliśmy, gdzie jesteśmy i co akurat atrakcyjnego mijamy.
Najpierw odwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tam królowie oraz członkowie rodzin królewskich, przywódcy polityczni i narodowi. Na wieży Zygmuntowskiej wszyscy mieli okazję zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta, dotknąć jego duszy i oglądać przepiękną panoramę miasta. Wspólne pamiątkowe zdjęcie zrobiliśmy sobie na renesansowym dziedzińcu wawelskim. Drugim, po Wawelu, punktem wycieczki, był godzinny rejs statkiem wycieczkowym po Wiśle. Była to okazja do podziwiania malowniczego krajobrazu miasta i zobaczenia zabytków od strony rzeki. W trakcie podróży można było posłuchać informacji na temat historii i zabytków Krakowa. Podziwialiśmy od strony rzeki między innymi Wawel, Klasztor Ojców Paulinów na Skałce, jak też inne zabytkowe i współczesne, nowoczesne obiekty – m.in. Muzeum Tadeusza Kantora "Cricotekę". Z zainteresowaniem mijaliśmy Balon Widokowy i karuzelę Diabelski Młyn. Przepływaliśmy pod kilkoma mostami, np. zabytkowym mostem Piłsudskiego, jak i nowoczesnym mostem - Kładka Ojca Bernatka (Nad kładką zawieszono balansujące rzeźby oraz niżej przypięto setki kłódek!) Rejs po Wiśle był bardzo miłą i przyjemna wycieczką. Polecamy! Kolejnym punktem wycieczki był Rynek. O godzinie 14-tej wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Na Rynku Krakowskim mieliśmy czas na posiłek, wejście do Kościoła Mariackiego, odwiedzenie Sukiennic, gdzie mogliśmy kupić pamiątki i zrobienie pamiątkowych zdjęć. Z żalem żegnaliśmy Kraków, z pewnością jeszcze tu wrócimy.
29
"Gdybym miał skrzydła..."
W ramach obchodów Święta Patrona Szkoły zorganizowano szkolny konkurs literacki na opowiadanie pt. "Gdybym miał skrzydła...". W kategorii uczniów klas VI-VIII wyróżniono trzy prace: Izabeli Tomaszewskiej z klasy 6b, Julii Szymaniec i Sary Wiącek z klasy VIII c. Uczennice przygotowywały się pod kierunkiem pani Agnieszki Boroń-Żyrek. Gratulujemy młodym pisarzom kreatywności i twórczej wyobraźni!
Spielfabrik
W dniu 9.06.2022br. w Społecznej Szkole Podstawowej „ Omega” w Katowicach odbyła się gala
finałowa konkursu „Spielfabrik” na grę planszową w języku niemieckim. Finalistkami zostały
Magdalena Kulawik oraz Maja Wlaźlak z klasy VIb. Uczennice otrzymały również wyróżnienie w
kategorii plastycznej. Na galę finałową zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu, co bardzo nas
ucieszyło. Podczas gali finałowej była możliwość zapoznania się z grami wykonanymi przez uczniów
innych szkół województwa śląskiego. Poczęstunek i niespodzianka w postaci koncertu kwartetu
saksofonowego zakończyły galę finałową.
Podczas wyjazdu towarzyszył uczniom nauczyciel języka niemieckiego - Agata Węgielska - Franusik1