Dnia 19 października klasy Ia i Ic wraz z wychowawczyniami wybrały się na, zorganizowane przez p. Joannę Kanclerz we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, spotkanie autorskie z Panem Poetą, autorem książek dla dzieci. Uczniowie w czasie tego spotkania miały okazję zapoznać się z "Ptasią" serią książek tego autora, posłuchać kilku fragmentów wierszowanych utworów oraz zabawić się z sympatycznym Panem Poetą i maskotkami głównych bohaterów. To było bardzo barwne i żywiołowe spotkanie z literaturą!
Spotkanie z Panem Poetą!
- 62
Zdrowe Kanapki w Ic!
Przepyszna lekcja pełna zdrowych przysmaków i nowości odbyła się w klasie Ic! Podczas tych zajęć oprócz nauki o wartościach odżywczych warzyw, reguł bezpieczeństwa przy przygotowywaniu samodzielnie posiłku i oczywiście zasad higieny pracy, uczyliśmy się również korzystania ze szkolnego Termomixa, który został zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości! Dzieci uczyły sie obsługi tego sprzętu i wspólnie przygotowaliśmy pyszną pastę jajeczną! Poza tym okazało się, że do klasy Ic chodzą sami zdolni kucharze i kucharki! Talenty kulinarne było widać na każdym kroku! A fotorelacja tylko to potwierdza!
26
Klocki i algorytmika
Również uczniowie klas drugich i trzecich na lekcjach edukacji informatycznej z p. Lach poznawali podstawy algorytmiki przy użyciu... klocków, ale nie tylko. Uczniowie układali konkretne przykłady, zgadywali jakiego klocka brakuje w danym układzie.
Jednak najtrudniejszym zadaniem okazało się zbudowanie układu 6 klocków, których wzór był ustawiony na parapecie okna na korytarzu, a uczniowie musieli słownie przekazać swojemu koledze, który czekał w klasie, informacje jak należy ułożyć klocki. Niektórym parom nie udało się dokończyć zadania – dotknęli klocków. Lekcja mobilizowała uczniów do myślenia, koncentracji i umiejętnej pracy w grupie.21
Klocki i algorytmika
Z końcem października uczniowie klas V pod okiem Pana Informatyka (p.Mikołajczyk), poznawali podstawy algorytmiki przy użyciu...klocków.
#LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości #laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości #lego
6
Akcja krwiodawstwa!
Zapraszamy w imieniu organizatorów na akcję krwiodawstwa!
Nasza szkoła przygotowuje specjalny kącik dla dzieci z kolorowankami i drobnymi upominkami dla małych artystów! :)
Do zobaczenia!
SZKOLNY KLUB WŁÓCZYKIJA
7 października 2022 r. odbyła się pierwsza z planowanych na ten rok szkolny jednodniowa wycieczka w góry, w której wzięło udział 28 uczniów klas VI-VIII. W ramach działalności Szkolnego Klubu Włóczykija przewidujemy kilka rajdów w Beskidy oraz Pieniny. Pragniemy rozwijać zainteresowania krajoznawcze i turystyczne uczniów oraz zachęcać ich do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Program wyjazdu obejmował wjazd koleją gondolową na Szyndzielnię, przejście na Klimczok, pieczenie kiełbasek na ognisku przy Schroniskiem pod Klimczokiem/Magurą (mmmm ale wtedy smakowały!), zejście do Szczyrku przez Sanktuarium na Górce oraz krótki spacer po Szczyrku.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji – pogoda dopisała, humory również!
W związku z ogromnym zainteresowaniem rajdami, już niedługo kolejny wyjazd – tym razem do Wisły.
25
Międzynarodowy projekt eTwinning (2021-2022)
Pierwszy w naszej szkole międzynarodowy projekt eTwinning pod nazwą „E-VISITORS” polegał na zwiedzaniu, poznawaniu i zrozumieniu kultur naszych partnerów jako wirtualnych gości. Uczestnicy mogli odkryć różnorodność i wyjątkowość europejskich regionów i miast poprzez wspólnie działania. Ponieważ jednym z głównych celów było promowanie wspólnej tożsamości europejskiej poprzez współpracę i zrozumienie, projekt oferował pełne szacunku podejście do różnorodności kulturowej. Poprzez wirtualne podróże poznawaliśmy siebie nawzajem, przez co zbliżaliśmy się do innych. Stale podkreślaliśmy, że możemy się różnić, ale wszyscy jesteśmy w gruncie rzeczy do siebie podobni. W projekcie wzięło udział aż 7 krajów: Chorwacja, Grecja, Portugalia, Turcja, Niderlandy i Włochy.
Język angielski był głównym środkiem komunikacji.
CZAS NA PODSUMOWANIE…
Uczniowie naszej szkoły realizujący projekt podejmowali się realizacji różnorodnych działań w ramach zajęć dodatkowych z języka angielskiego, skierowanych dla uczniów uzdolnionych językowo.
Celów edukacyjnych postawiliśmy sobie naprawdę wiele:
- wykorzystanie języka angielskiego do komunikacji i współpracy z uczniami z innych krajów;
- poznanie eTwinningu, wykorzystanie platformy do współpracy w projekcie - czyli uczenie się jak współpracować z innymi, aby osiągnąć wspólny cel oraz stworzyć wspólne produkty;
- rozwijanie umiejętności korzystania z mediów poprzez wykorzystanie narzędzi Web 2.0 do współpracy, a także rozwijanie kreatywności poprzez stosowanie nowych sposobów jej wyrażania;
- promowanie wspólnej tożsamości europejskiej i obywatelstwa poprzez wykorzystanie demokratycznych metod podejmowania decyzji w grupie projektowej jako integralnej społeczności, takiej jak społeczność projektu eTwinning.
Wszystkie powyższe cele próbowaliśmy osiągnąć za pomocą innowacyjnych metod pedagogicznych, promując uczenie się poprzez badania i udział uczniów we wszystkich aspektach projektu.
Każdego miesiąca, we współpracy wszystkich partnerów, podejmowane były różnorodne działania projektowe. Nasi uczniowie korzystali z szerokiego wachlarza narzędzi cyfrowych. I tak, świetnie bawili się tworząc swoje awatary z wykorzystaniem aplikacji Pixton, przedstawiając się i opowiadając o swoich pasjach i zaintereso-waniach, projektowali logo projektu stosując program – Canva, tworzyli kartki z życzeniami na Święta i na Walentynki, tworzyli opisy krajobrazów poszczególnych krajów (tu podział na grupy dotyczył krajów, nie samych uczniów, zatem międzynarodowe grupy miały zlecone inne zadania) przy użyciu wirtualnej tablicy Padlet. Wśród zadań znalazła się też gra edukacyjna w aplikacji Genially – escape room, dzięki której, uczniowie mogli sprawdzić w jakim stopniu poznali już partnerskie kraje. Stworzyliśmy również książeczkę elektroniczną (Storyjumper), która miała na celu zaznajomić inne szkoły z dziedzictwem kulturowym w Polsce, jak i w naszym rodzimym mieście. Korzystaliśmy też z Wakelet, Powerpoint, LearningApps, ZeeMaps, formularzy Google, Answergarden czy Kahoot.
Mamy nadzieję, iż przyczyniliśmy się do promowania projektów eTwinning w naszym mieście, a nasi uczniowie dzięki udziałowi w projekcie mieli okazję rozwijania umiejętności i kompetencji XXI wieku.
Linki do rezultatów projektu:
Październik 2021: autoprezentacje uczniów:
https://padlet.com/hulyabbaysal/5c2yejlj7pzpsxv4
Listopad 2021: projekty logo projektu:
https://twinspace.etwinning.net/193180/pages/page/1851785
Grudzień 2021: kartki i życzenia świąteczne od uczniów:
https://twinspace.etwinning.net/193180/pages/page/1933369
Nasze życzenia z Polski:
https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/0/80/180/193180/images/b674a8704.jpg
Filmik z piosenką świąteczną:
https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/0/80/180/193180/files/c08da4f44.mp4
Styczeń 2022 r:
- Wyniki głosowania na logo: zwycięzcą głosowania na najlepsze logo została wpierana i przez nas drużyna z Niderlandów:
https://twinspace.etwinning.net/193180/pages/page/2077512
Luty 2022 r. – poprowadzenie szkolenia online dla koleżanek z projektu dotyczącego tworzenia „pokoju zagadek”:
https://twinspace.etwinning.net/193180/pages/page/2091821
Stworzenie „pokoju zagadek”:
ESCAPE ROOM- HOW MUCH DO YOU KNOW ABOUT EACH COUNTRY? by Malgorzata Mikolajec on Genially
Luty 2022: Zadania do współpracy w podgrupach roboczych: INFORMACJE O: ŻYWNOŚCI - TRADYCJACH - TURYSTYCE - KRAJOBRAZIE - STOLICACH – ARCHITEKTURZE
https://padlet.com/gasparac_d/ck0mgf5prpn7938m
Nasze Walentynkowe pozdrowienia:
https://view.genial.ly/62096a53c989c20012d917fd/interactive-content-valentines-greetings
Marzec 2022: strona poświęcona dziedzictwu kulturowemu:
https://twinspace.etwinning.net/193180/pages/page/2169162
Nasze prace:
https://view.genial.ly/611fe6731875be0d9f4eb19e/interactive-content-tarnowskie-g0ry-a-quick-guide
https://www.storyjumper.com/book/read/127934172/CULTURAL-HERITAGE-OF-POLAND
https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/0/80/180/193180/images/bf6695ecb.jpg
https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/0/80/180/193180/images/c3842650b.jpg
https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/0/80/180/193180/images/c1823e18b.jpg
Kwiecień 2022: Zbiorowa książka kucharska e-Visitors:
https://www.yumpu.com/en/document/view/66950494/e-visitors-recipe-book-complete-edition-2022
https://twinspace.etwinning.net/193180/pages/page/2262651
Nasz filmik:
https://twinspace.etwinning.net/files/collabspace/0/80/180/193180/files/b299b4f2b.mp4
Nasze prace:
https://view.genial.ly/628e7da38a0de50019afb042/presentation-polish-cakes
Maj 2022r. Ewaluacja:
Codeweek - Europejski Tydzień Kodowania
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczą w ogólnoeuropejskiej akcji Codeweek. Pod okiem p. Mikołajczyka (Pan Informatyk) wykonują swoje pierwsze projekty 3D, czy dokonują analizy danych pochodzących z popularnych serwisów online.
Kodowanie, CSS, Scratch, analiza danych, projektowanie w Tinkercad - to tylko niektóre z zagadnień, jakie rozwijamy podczas lekcji informatyki.
Wirusoochrona
Już 18 października uczniowie klas I-III przystąpią do realizacji IV edycji wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Wirusoochrona”.
Celem akcji jest promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. Uczniowie wezmą udział w warsztatach „Szkoła mycia rąk Elli i Maxa”. Dzieci będą rozszerzać wiedzę z zakresu higieny, eksperymentować, doświadczać, rozwiązywać problemy i kształtować pozytywne postawy prozdrowotne.
Nietypowa lekcja historii
Lekcja historii w kościele? Dlaczego nie? We wtorek klasa 6a dzięki uprzejmości księdza
Sebastiana Mendroka miała możliwość poznać dzieje reformacji u źródła czyli w tarnogórskim
kościele ewangelickim. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o początkach reformacji, o zasadach
religii protestanckich, a przy okazji zyskali mnóstwo informacji o historii naszego miasta i regionu. Co
więcej, mieli okazję pobuszować po zakamarkach zabytkowej świątyni i odnaleźć miejsca, o które
pytał jej gospodarz. Serdecznie dziękujemy księdzu Mendrokowi za niecodzienną lekcję.
Dzień Nauczyciela
Dnia 13 października świętowaliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy elegancko ubrani uczniowie udali się wraz z wychowawcami do drugiego budynku naszej szkoły przy ul. Sobieskiego na uroczystą akademię przygotowaną przez uczniów klas 7 i 8 oraz p. Honoratę Korczyńską i Wioletę Prudło - Janus.
Podczas uroczystości nie zabrakło śmiechu oraz łez wzruszeń! Był to pełen wrażeń dzień dla wszystkich pracowników szkoły, jak i również uczniów! Zapraszamy do fotorelacji!42
Życzenia z okazji DEN
Zabawki dla Ukrainy
Organizujemy zbiórkę nowych i używanych zabawek dla dzieci z Ukrainy. Zabawki można przynosić do wychowawcy lub do biblioteki szkolnej do końca października.
Laboratoria Przyszłości - krosno tkackie.
Wykorzystując materiały i pomoce zakupione w ramach projektu Laboratorium przyszłości uczniowie poznają tajniki powstawania tkaniny. Na zdjęciach początki powstawania splotu płóciennego na krośnie tkackim.
Zabytkowa Kopalnia Srebra
Kliknij "lubię to" na FB i wesprzyj Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach w międzynarodowym konkursie
Trwa głosowanie na najlepszy teledysk "#WorkItOut". Tańczyliśmy także w plenerze maszyn parowych oraz na wieży szybowej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Teraz prosimy o wsparcie naszego światowego dziedzictwa z listy UNESCO! Wystarczy kliknąć w poniższy link i dać lajka.
WORK it OUT to happening taneczny promujący Dzień Kultury Przemysłowej. Na czym to dokładnie polega? W tym samym czasie, w różnych krajach, na terenach zabytków techniki ludzie tańczą ten sam układ przygotowany specjalnie na tę okazję. W tegorocznej V edycji biorą udział 24 obiekty z 7 państw.
Głosowanie trwa do końca miesiąca.
Laboratorium przyszłości - początki 3D
W tym roku tarnogórska Dziewiątka technologicznie ruszyła jeszcze bardziej naprzód! Uczniowie klas 6 zaczęli poznawać technologię projektowania 3D w Tinkercadzie. A to dopiero początek przygody.
#laboratoriaprzyszłości
ETWINNING - Mamy to!
MAMY TO!
NASZ PROJEKT OTRZYMAŁ ODZNAKĘ JAKOŚCI ETWINNING!!!
Miło nam ogłosić, iż po 10 miesiącach ciężkiej, ale i satysfakcjonującej pracy nad pierwszym w naszej szkole międzynarodowym projektem eTwinning 2021/2022, uzyskaliśmy Krajową Odznakę Jakości, co oznacza, że nasz projekt „E-VISITORS”osiągnął określony poziom jakości.
Jest to świadectwo pewnego krajowego i europejskiego standardu oraz publiczne potwierdzenie zaangażowania szkoły na rzecz jakości i otwartości we współpracy europejskiej.
Nad prawidłową realizacją projektu czuwała mgr M. Mikołajec.
GRATULUJEMY NASZEJ SZKOLNEJ GRUPIE PROJEKTOWEJ – GRUPIE UCZNIÓW Z KLAS: VII A oraz VI A!
Narodowe Czytanie 2022 w „9”
„Miej serce i patrzaj w serce”,
czyli NARODOWE CZYTANIE 2022 w „9”
W tym roku postanowiliśmy także, jako szkoła, przystąpić do akcji „Narodowe czytanie 2022”. Przyświecała nam sentencja z ballady Romantyczność, będąca hasłem przewodnim polskiego romantyzmu – „Miej serce i patrzaj w serce”.
16 września 2022r. nauczyciele, zaproszeni goście i uczniowie klas starszych czytali młodszym kolegom wybrane utwory z Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Uczniowie usłyszeli m. in. brawurowo odczytaną
Romantyczność, Panią Twardowską czy Powrót taty.
Przygotowano także okolicznościowe gazetki dot. akcji „Narodowe czytanie”
oraz na temat życia i twórczości naszego wieszcza narodowego – mistrza Adama Mickiewicza.
Serdecznie dziękujemy p. Gabrieli Gębce za brawurowe i pełne artyzmu przedstawienie ballady Romantyczność oraz cenne wskazówki dotyczące pięknego i wyrazistego czytania,
pani Ewie – bibliotekarzowi MBP w Tarnowskich Górach, uczniom klas VIII: Asi, Lenie i Igorowi, a także uczniom klasy V a: Paulinie, Nadii, Maćkowi, Piotrkowi i Bartkowi za pomoc i włączenie się w organizację ww. akcji.
Koordynatorzy akcji: p. Joanna Kanclerz i p. Bronisława Opara7
Dzień Kropki
5 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kropki! Cała szkoła wypełniona była w tym dniu "kropkowymi" motywami. Uczniowie młodsi rozwiązywali zadania typu "połącz kropki", kolorowali i wycinali koła i kółeczka. Klasy starsze również chętnie brały udział w akcji. Podczas zajęć rozmawiali również na poważne tematy związane z wiarą we własne możliwości, odwagą, kreatywnością i samooceną, poznawali nowe, ważne dla akcji słówka w innych językach, oglądali filmik o Vashti.
To był dzień pełen różnych przedsięwzięć i wrażeń! Na pewno go zapamiętamy!
Zapraszamy do fotorelacji!19
Wycieczka do planetarium
We wrześniu, klasa 7a i 7b, odwiedziły z p. Mikołajczykiem oraz p. Łukomskim Planetarium Śląskie. Symulowane trzęsienie ziemi, czy obserwacje cewki Tesli to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na dzieci.
3