W dniach 26.02-28.02 planujemy w szkole zorganizować samolotową wycieczkę do Lwowa, pt:"Śladami Polskości". Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas 5-8 i oddziałów gimnazjalnych do zapoznania się z poniższą ofertą. W razie chęci uczestnictwa, należy zgłosić się do p.Gawronowskiej /budynek A/ lub do p. Mikołajec /budynek B/, pobrać dokument zgody rodziców i wypełniony z wpłatą 100 zł zadatku dostarczyć do czwartku, tj. 20.12 do godz.15.00, do w/w nauczycieli. Koszt wyciecz to 680 zł + 30 euro.
Tarnogórskie kolędowanie o Polsce
Gwarek
- https://www.facebook.com/TygodnikGwarek/videos/629871557416073/
TG Stacja
- https://www.facebook.com/tgstacja/videos/1048176672031682/
13 grudnia 2018 r. w Tarnogórskim Centrum Kultury odbył się Koncert Bożonarodzeniowy, który tradycyjnie organizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Tarnoróskiej Jedynki wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9. W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie nosiło tytuł „Lulajże Jezuniu… na polskiej ziemi” („nie od dziś przecież wiadomo, że historia świata dokonuje się zawsze lokalnie”). Aniołowie (w tej roli Julia Kałuża, Katarzyna Kołodziej i Olga Sowa) zabrali gości w podróż po Tarnowskich Górach, podczas której nie zabrało wspólnych śpiewów, występów, a także… spotkań z historycznymi postaciami.
Koncert rozpoczęło wystąpienie Pan dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9, Krzysztofa Siwca, który powitał zaproszonych gości i zaprosił do wysłuchania tytułowej kolędy. Jej powstanie datuje się na czas zaborów, a wykonał ją zespół wokalny Szkoły Podstawowej nr 9, nauczyciele i rodzice (tradycją jest już bowiem to, że koncert łączy pokolenia). Tegoroczny repertuar wydarzenia był bardzo bogaty. Znalazły się w nim polskie kolędy i pastorałki, a także wymowne sceny nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości. Do stajenki przybyli ci, którzy walczyli z powstańcami nie tylko o naszą ziemię, ale również o serce i duszę Polaków (ks. Michał Lewek – proboszcz tarnogórzan, ks. Franciszek Blachnicki – założyciel Krucjaty wyzwolenia Człowieka i Ruchu Oazowego z młodzieżą, Komendant Powstań Śląskich Alfons Zgrzebniok – prywatnie wuj biskupa Gerarda Kusza), zaś aniołowie – prowadzący koncert – spotkali na swojej drodze również Mikołaja Kopernika (patrona szkoły) i króla Jana III Sobieskiego.
Na koncert, który był podsumowaniem działania wspieranego przez Gminę Tarnowskie Góry i Radę Dzielnicy Śródmieście i który koordynowała p. Maria Domańska i p. Ewa Topolska-Sowa – przybyło ponad 200 gości. Ich, opieką duchową otoczył obecny na wydarzeniu ks. Biskup Gerard Kusz, który w ciepłych słowach zwrócił się do zebranych. W koncercie udział wzięli: dzieci z Przedszkola nr 2 w Tarnowskich Górach (pod opieką p. Teresy Kotali), uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 i 11 (pod opieką p. Doroty Lipińskiej i Barbary Marek oraz z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Orzechu (pod opieką Alicji Czury-Musialik, kwartet smyczkowy ze Szkoły Suzuki pod opieką p. Barbary Plazy, chór Kolejarz pod dyrekcją pani Izabeli Lysik-Różańskiej oraz absolwenci Publicznego Gimnazjum nr 1. Wydarzenie – jak co roku – było pełen wzruszeń i dowiodło, że muzyka łączy pokolenia oraz otwiera serce. Właśnie za to dziękowała prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Tarnogórskiej Jedynki – p. Sonia Myśliwczyk.Koncert prowadzili absolwenci szkoły: Maria Cebula i Olaf Łukomski.
Wszystkim, którzy spędzili z nami ten przedświąteczny czas i brali udział w jego organizacji, bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania składamy również p. Ewie Trojan, dyrektorowi TCK, która użyczyła salę widowiskową.
Organizatorzy
Linki
Gwarek - https://www.facebook.com/TygodnikGwarek/videos/629871557416073/TG Stacja - https://www.facebook.com/tgstacja/videos/1048176672031682/
Szlachetni są wśród nas!
Już kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w akcji Szlachetna Paczka. Tym razem przygotowaliśmy podarunki dla rodziny, borykającej się z trudnościami wynikającymi z wychowania niepełnosprawnych chłopców. Losy rodziny poruszyły serca wielu uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcję. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu udało się spełnić wszystkie potrzeby rodziny. Niezwykłe było również to, że uczniowie sami pakowali prezenty, ozdabiając je kolorowymi papierami i malunkami. Nasza szkoła kolejny raz pokazała, że RAZEM możemy bezinteresownie pomagać i że warto dostrzegać drugiego człowieka.
Pies w szkole
17 grudnia klasa IC miała lekcje z udziałem psa Fado. Zajęcia miały charakter wizytująco - edukacyjny. Fado posiada wszelkie certyfikaty do pracy z dziećmi. Dzieciaki były przeszczęśliwe.
Menu szkolne
W miniony piątek nasza kuchnia umożliwiła uczniom poznanie potraw kuchni kaszubskiej. Z kolei w najbliższy piątek na stołach zagości barszcz czerwony z uszkami wigilijnymi. SMACZNEGO!
Ekowarsztaty
11 grudnia 2018r. uczniowie klasy 4b uczestniczyli w kreatywnych warsztatach ekologicznych w Katowicach. Zaproszenie do udziału w warsztatach otrzymaliśmy od Pana Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry. Na warsztatach, które odbywały się w siedzibie Muzeum Śląskiego, dowiedzieliśmy się jak w prosty i skuteczny sposób dbać o najbliższe otoczenie. Obejrzeliśmy też krótki film o Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.
Party mikołajkowe
6 grudnia w klasie 1c odbyło się piżamowe party mikołajakowe. Dzieci miały słodki poczęstunek, słuchał bajki o św. Mikołaju oraz tańczyły w rytm angielskich swiatecznych przebojów.
Własnoręcznie i z pomysłem….
Tak właśnie było 29 listopada 2018 r. w czasie warsztatów rękodzieła artystycznego, które prowadziła pani Angelika Krzus. Uczennice klasy 7b i 8b wykonały aniołki z szyszek i papieru którymi udekorowały szkolną choinkę w budynku przy ulicy Sobieskiego. Natomiast 7.12.2018 r. zrobiły piękne duże anioły, które będą stanowiły dekorację sceny w czasie koncertu bożonarodzeniowego. Zapraszamy do naszej fotogalerii, w której można obejrzeć zdjęcia z wydarzeń.
Warsztaty zostały zorganizowane przez p. M. Domańską i p. Ewę Topolską-Sowę w ramach zadania wspieranego przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry. Dzięki wsparciu Rady Dzielnicy Środmieście – Centrum, uczniowie przygotowujący się do występu w koncercie bożonarodzeniowym wzięli udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez panią Barbarę Kwas. W trakcie zajęć doskonalili aparat głosowy, wzmacniali tembr głosu, szukali sposobu najefektowniejszego zaprezentowania się podczas wystąpienia oraz pracowali nad wybranymi „łamańcami językowymi”.
Serdecznie dziękujemy pani Basi za efektywne zajęcia, a pani Zosi Lesiewicz za pomoc w ich zorganizowaniu.
Koordynatorki projektu: M. Domańska i Ewa Topolska-Sowa.
Święta tuż, tuż...
Miesiąc grudzień jest szczególnym czasem, bowiem czekamy na święta Bożego Narodzenia. W naszej szkole jest to okres intensywnej pracy, bowiem przygotowujemy się do świąt realizując wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół „Tarnogórskiej Jedynki” projekt „Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi, tarnogórskiej ziemi”. Projekt obejmuje realizację wielu różnorodnych przedsięwzięć, które łączy wspólna świąteczna tematyka.
Jak tradycja nakazuje, na miesiąc przed świętami, korzenny zapach powinien unosić się w powietrzu. Tak było również w naszej szkole, gdzie uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali i udekorowali prawdziwie świąteczne pierniki. Podczas ozdabiania ciastek okazało się, że osoby uczestniczące w spotkaniu są bardzo kreatywne, a sposobów na udekorowanie pierników było tyle ilu uczestników warsztatów. Warsztaty odbyły się w dniach: 28.11.2018 r., 3.12.2018 r. i 7.12.2018 r.
Realizowane zadanie jest wspierane przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry oraz Radę Dzielnicy Śródmieście – Centrum. Koordynatorki projektu: Maria Domańska i Ewa Topolska-Sowa.
Dobro powraca!
Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc w zbiórce rzeczy dla potrzebujących rodzin na Kresach!
Zajęcia z doradztwa zawodowego w świetlicy szkolnej - spotkanie z fotografem
28 listopada w świetlicy szkolnej gościliśmy Panią fotograf Aleksandrę Wilczek, która w interesujący sposób przybliżyła tajniki swojego zawodu. Wychowankowie z zafascynowaniem słuchali opowieści, a Ci najbardziej dociekliwi zadawali serie wnikliwych pytań. Bardzo dziękujemy Pani fotograf za odwiedziny. Zachęcamy do oglądania zdjęć z warsztatów pod adresem: www.olawilczek.pl
Pierwszy etap Konkursu Gwary Śląskiej
Dziś, 05.12.2018r., odbył się pierwszy etap konkursu Gwary Śląskiej - przesłuchania. Brały w nim udział: Emilia Fisior z kl. Ib, Anna Bryzek z kl. IIIa, Julia Ferenz z kl. Ib oraz Aleksandra Bodziuch z kl. Ia. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowały się: Aleksandra Bodziuch i Anna Bryzek. Klasy starsze reprezentować będą Karolina Jędruszek z kl. VIc oraz Natalia Froelich z kl. VIa. Życzymy Powodzenia!
Historyczny sukces!
Nasza szkoła uczestniczyła w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Historycznej dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którego tytuł w tym roku brzmiał: „Ziemie województwa śląskiego w obliczu niepodległości – wydarzenia sprzed 100 lat”. W etapie szkolnym, polegającym na rozwiązaniu bardzo trudnego testu, najlepsza okazała się Olga Sowa z klasy VIII b i to ona reprezentowała naszą szkołę w finale, który odbył się 4 grudnia 2018 r. w Katowicach. Olga zdobyła tytuł finalisty, rywalizując z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Miała też okazję uczestniczyć w wykładach dotyczących wydarzeń sprzed stu lat na terenie województwa śląskiego. Uczennica przygotowywała się pod kierunkiem P. Aleksandry Ochman.
Dziewiątka Szkołą na Medal!
Nasza Szkoła otrzymała tytuł Szkoły na Medal i zdobyła I miejsce w plebiscycie Dziennika Zachodniego w kategorii Szkoła Roku w powiecie tarnogórskim! Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu!
Wojewódzki Konkurs Poetycki
Stanisław Sałata, uczeń klasy Vc, został w listopadzie laureatem Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego, a jego wiersz wydrukowano w tomie "Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej". Staś wziął udział w wernisażu poetyckim w Teatrze Nowym w Zabrzu, podczas którego wręczono mu dyplom laureata.
Uczeń został przygotowany przez panią Joannę Jasiulek.
Kocham więc pomagam...
W naszej szkole pomagamy! Tym razem pomocy potrzebują koty i kocięta. Trwa więc zbiórka na rzecz naszych czworonożnych przyjaciół. Zbieramy karmę suchą i mokrą, żwirek i artykuły pielęgnacyjne! Dziękujemy za każdą pomoc!
Warsztaty żywieniowe
W dniach 29 i 30 listopada odbyły się w szkole warsztaty żywieniowe zorganizowane w ramach projektu "Zielona kraina. Edukacja ze smakiem" . Do tej pory akcją zostało objętych 25 000 uczniów z przeszło 600 szkół z całej Polski. Partnerem merytorycznym Programu jest Instytut Żywności i Żywienia, a same warsztaty prowadziły wykwalifikowane panie dietetyczki. Podczas 90-minutowych zajęć uczniowie klas czwartych dowiedzieli się jak jeść zdrowo i ze smakiem, w jaki sposób przygotować pyszne koktajle i sałatki na bazie świeżych, zielonych warzyw, dlaczego warto jeść różne kasze, uprawiać sport, być aktywnym fizycznie i sięgać po słodycze na bazie naturalnych składników, bez dodatku cukru. Każdy uczeń otrzymał ulotkę z zestawem przepisów według, których sporządzał spożywane przez siebie potrawy. SMACZNEGO ZDROWEGO!