Konkurs na 100 najładniejszych widokówek z regionów Polski z okazji 100-lecia ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Laureatka konkursu poetyckiego pt. Antologia Poezji Dziecięcej
Na początku listopada odbył się Wernisaż Poetycki z okazji wydania XV tomu Antologii Poezji Dziecięcej pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Zabrza. Wernisaż był podsumowaniem wojewódzkiego konkursu poetyckiego dla szkół podstawowych i średnich. Podczas spotkania zostały wręczone tomiki, dyplomy oraz nagrody. W konkursie brała udział uczennica klasy trzeciej gimnazjum - Agnieszka Zielonka, która otrzymała tytuł Laureata konkursu, a jej wiersz został opublikowany w tomiku poetyckim. Uczennica przygotowywała się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego - Agnieszki Boroń-Żyrek.
NIEPODLEGŁOŚĆ – TRUDNE SŁOWO…
„Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,
w szum gałęzi, w listopadów przemijanie.
Warto się czasem zasłuchać, by mowę wieków usłyszeć.”6 listopada 2018r., kiedy nad Tarnowskimi Górami zapadł już zmrok, scena TCK rozświetliła się blaskiem reflektorów, bowiem wychowankowie Przedszkola nr 11, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespół TESS, uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci wygaszanego Gimnazjum nr 1 wystąpili przed zgromadzonymi gośćmi w koncercie pn. „Niepodległość – trudne słowo…”.
Rozbrzmiały pieśni i piosenki nawiązujące do różnych okresów z historii Polski, w których Polacy chwytali za broń lub wychodzili na ulice, by bronić swej wolności i niepodległości kraju, a inscenizacje nawiązujące do strajku dzieci we Wrześni, jenieckiej niewoli z okresu I wojny światowej czy dnia 1 września 1939r. pozwoliły widzom mentalnie przenieść się w czasy walki o Polskę i polskość.Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli nas w przygotowanie widowiska, nad organizacją którego czuwały Panie: Agnieszka Boroń – Żyrek, Aleksandra Ochman, Bronisława Opara, Jadwiga Knop, Dorota Horzela, Dorota Lipińska oraz Wioleta Prudło – Janus.
AKADEMIA UPAMIĘTNIAJĄCA SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
9 listopada 2018r. w budynku B klasy IV – VIII oraz III GM uroczyście świętowały 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Dobór pieśni, utworów poetyckich oraz fragmentów inscenizacji pozwolił uczniom prześledzić różne momenty walki Polaków o wolność i niepodległość na przestrzeni ostatnich stu lat.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było odśpiewanie o godz. 11.11 czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wystawa - Losy Ślązaków
Historia to nie tylko wielkie bitwy, toczące się gdzieś daleko, to nie tylko losy ludzi z pierwszych stron gazet. Historia dzieje się także obok nas, w małych miasteczkach, dotyka członków naszych rodzin, czasami w sposób bardzo bolesny. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcieliśmy poprzez obrazy przypomnieć wydarzenia, które wówczas miały miejsce w naszym mieście. Unikatowe zdjęcia z wkroczenia wojska polskiego do Tarnowskich Gór pochodzą ze zbiorów tarnogórskiego Muzeum. Udało nam się także przedstawić losy mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego, często skomplikowane, będące odzwierciedleniem sytuacji politycznej na Śląsku w dwudziestoleciu międzywojennym. Zdjęcia i dokumenty obrazują historię Jerzego Opary z Boruszowic, a udostępniła je Pani Bronisława Opara, natomiast Państwo Kroteniukowie z Rept Śląskich podzielili się z nami dziejami swoich przodków - Cyryla i Emilii. Wystawę można obejrzeć w Budynku B naszej szkoły na ul. Sobieskiego.
Koncert pn. „Niepodległość – trudne słowo…” zorganizowany dnia 6 listopada 2018r. przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich Górach z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaszczycili swą obecnością:
- Pan Mirosław Papiernik – zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Bytomiu
- Pani Alina Konopka – naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta Tarnowskie Góry
- Pan Stanisław Beśka
- Pani Zofia Lesiewicz – przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście –Centrum
Emerytowani Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Publicznego Gimnazjum nr 1: - Pani Renata Kozdraś
- Pani Sonia Myśliwczyk
- Pani Teresa Ochojska
- Pani Magdalena Jędruś – Kozłowska przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 9
- Pani Barbara Pańczocha – przewodnicząca MiędzyzakładowejOrganizacji Związkowej NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Oświata Ziemi Tarnogórskiej
- Pani Iwona Świderska – wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowskich Górach
- Pani Joanna Stomska – dyrektor Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach
- Dyrektorzy tarnogórskich szkół podstawowych i przedszkoli
- Pani Ewa Trojan – dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury
- Pan Jarosław Myśliwski – redaktor naczelny tygodnika „Gwarek”
- Pani Marzena Langner – doradca metodyczny kształcenia zintegrowanego
- Pani Pelagia Wiczyńska – doradca metodyczny wychowania przedszkolnego
- Pan dr Wojciech Bichalski – dyrektor NZOZ „Bi – Med.”
- Pani Justyna Michalska –starszy specjalista ds. artystycznych TCK.
- Słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Zespół TESS
- Rodzice i wychowankowie Przedszkola nr 11 w Tarnowskich Górach
- Rodzice, uczniowie, absolwenci i przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 9 oraz wygaszanego Gimnazjum nr 1 w Tarnowskich Górach.
Bardzo serdecznie dziękujemy, iż byliście Państwo z nami,
by wspólnie uczcić tak znaczącą dla naszej Ojczyzny rocznicę odzyskania niepodległości.
Pamięć o bohaterach
Nasza szkoła bardzo aktywnie włączyła się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie mogło zabraknąć również złożenia biało czerwonych kwiatów Zesłańcom Sybiru- Ofiarom Caratu i Reżimu Stalinowskiego na cmentarzu św. Józefa. 9 listopada 2018 w imieniu całej społeczności szkolnej uczyniła to klasa VIII B pod opieka pani Marii Domańskiej.
Konkurs Młody Językoznawca
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH ORGANIZOWANYCH
POD HASŁEM „MŁODY JĘZYKOZNAWCA”Szczegóły w dokumentach znajdujących się poniżej:
Zakończenie akcji "Koszulki dla Afryki"
Nasza szkoła włączyła się w pomoc naszym rówieśnikom na kontynencie afrykańskim. Cały październik zbieraliśmy koszulki. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do Stowarzyszenia św. Mikołaja w Nakle Śląskim. Dziękujemy za włączenie się w akcję i otwartość serc.
Zakończenie akcji "Święty Mikołaj na kresach"
07.11.2018r. zakończyła się akcja "Święty Mikołaj na kresach". Wszystkie zebrane rzeczy zostały zawiezione do Delegatury Kuratorium w Katowicach (oddział w Bytomiu). Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w tak szlachetną akcję.
Jemy zdrowo i kolorowo!
Dnia 09.10 odbyły się w klasie IIc zajęcia kulinarne. Każdy uczeń otrzymał na początek jak na kucharza i kucharki przystało "czapeczkę kucharską". Zbiory jesiennego ogrodu uczniowie zaczęli zmieniać w pyszną i zdrową sałatkę warzywną! Początkowo obrali ziemniaki, marchewki, pietruszki oraz selery. Każdy kroił i obierał z wielkim skupieniem, ale też z wielką przyjemnością.Potem w sałatce znalazło się jajko, ogórek konserwowy, jabłko, majonez, przyprawy, musztarda i przepis na pyszną sałatkę gotowy. Wszyscy z wielką przyjemnością kosztowali swoje kulinarne dzieło. Poza tym każdy zaniósł do domu trochę swojej sałatki, by pochwalić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi.
Wojewódzki konkurs przedmiotowy z języka polskiego
Dnia 5 listopada 2018r. przeprowadzono szkolny etap przedmiotowego konkursu z języka polskiego. Wzięły w nim udział uczennice klas 8A i 8B. Uczestniczki poradziły sobie z zadaniami, jednak zabrakło im odrobiny szczęścia, aby przejść do etapu powiatowego.
Najwyższą punktację uzyskały uczennice: Jessica Aniśkiewicz z kl. 8A, Anna Fijałek oraz Olga Sowa z kl. 8B.
Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej
Szkoła nie tylko wyposaża swych uczniów w wiedzę i umiejętności wynikające z podstawy programowej poszczególnych zajęć edukacyjnych, ale także wdraża ich do życia w społeczeństwie. Przykładem były zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas których uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.
Więcej – FOTORELACJA.
Obchody stulecia odzyskania niepodległości
W ramach świętowania 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości klasy VII, VIII i III GM wzięły udział w lekcji muzealnej nt. „Odzyskanie przez Polskę niepodległości z lokalnej perspektywy. Tarnowskie Góry w latach 1918 – 1922”.
Wykład dra Krzysztofa Gwoździa przybliżył uczniom wydarzenia związane z kształtowaniem się granic II Rzeczpospolitej oraz dążenia Górnoślązaków związane z przyłączeniem do Macierzy.
Sukcesy uczniowskie
30 października 2018r. w teatrze „Rozbark” w Bytomiu odbył się VI Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Zorganizowany został z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Konkurs objęty został patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Wzięły w nim udział dwie nasze uczennice – Karolina Jędruszek i Natalia Froelich. Drugie miejsce w konkursie wyśpiewała Karolina Jędruszek. GRATULUJEMY!
Uczennice przygotowała Pani Wioleta Prudło-Janus
Światełko dla żołnierzy
30 października 2018r. klasa IIa wybrała się na Cmentarz Wojenny, założony w roku 1918 według projektu niemieckiego architekta o nazwisku Anlauf.
Jest to otwarte założenie z alejkami zbiegającymi się w centralnym punkcie, pierwotnie zapewne zaopatrzonym w ustawiony na środku pomnik - dziś pomników jest tu kilka.
Początkowo cmentarzyk przeznaczony był dla żołnierzy poległych i zmarłych w wyniku działań prowadzonych w czasie Wielkiej Wojny.
Potem pochowano tu także żołnierzy II Wojny Światowej różnych narodowości, osoby cywilne, a także zmarłych jeńców wojennych. Jest to niesamowite miejsce, gdzie historia przeplata się ze sobą i gdzie dawni wrogowie leżą obok siebie, jak bracia. A ile tu zapomnianych, tragicznych historii?
Uczniowie zapalili znicze na mogiłach zmarłych żołnierzy i wspomnieli o nich w modlitwach. Zapraszamy do fotorelacji.
Wycieczka do Wadowic klasy Vb
31.10.2018r. klasa 5b i grupa uczniów klas szostych wybrały się z panią Myrcik, p. Czarnecką, p. Bartoszek na wycieczkę do miejsca urodzenia Świętego Jana Pawłą II - Wadowic. Uczniowie zwiedzili dom rodzinny Karola Wojtyły - muzeum i degustowali pyszne kremówki. Odwiedzili także Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której przyjął chrzest Karol Wojtyła - przyszły Papież Jan Paweł II. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji!
Programowanie w SP9
Mamy przyjemność poinformować, że tarnogórska Dziewiątka jako jedna z kilku placówek z całej Polski bierze udział w pilotażu nowej ścieżki programu Superkoderzy. Dzięki współpracy z Fundacją Orange, szkoła otrzymała zestawy urządzeń micro:bit, które będą wykorzystywane do nauki programowania w klasach starszych. Micro:bit zawiera między innymi macierz diód, programowalne przyciski, kompas czy żyroskop. Urządzenie wspiera zarówno kodowanie blokowe, jak i tekstowe np. w środowisku Python.
Czary Mary Okulary - Zakończenie akcji
Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję "Czary Mary Okulary"! Wszystkie okulary dotarły już do Poznania a stamtąd pojadą do nowych właścicieli!