W grudniu z okazji Mikołaja, uczniowie pozalekcyjnych, bezpłatnych kół komputerowych z SP9 pod opieką Tomasza Mikołajczyka mieli okazję odwiedzić ESCA Gaming Cafe. Doświadczali wirtualnej rzeczywistości oraz...dobrze się bawili!
Uczniowie w ESCA Gaming Cafe
- 10
KONKURS PLASTYCZNO-LEKSYKALNY
Ponawiamy zaproszenie do udziału w konkursie plastyczno-leksykalnym i informujemy, że termin nadsyłania prac został wydłużony do 31 stycznia 2020 roku. Przypominamy, że:
1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VI i polega na przygotowaniu lapbooka ze słownictwem z jednej
z podanych kategorii:
-
edukacja (np. szkoła i jej pomieszczenia, przedmioty nauczania, przybory szkolne itp.)
-
praca (np. popularne zawody i związane z nimi czynności, miejsca pracy)
-
żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, lokale gastronomiczne)
-
świat przyrody (np. pogoda, rośliny i zwierzęta, krajobraz, zagrożenie i ochrona środowiska)
-
sport (np. dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, obiekty sportowe, i uprawianie sportu)
2. Lapbooki mogą zostać wykonane dowolną techniką przy użyciu różnych materiałów (sugerowany format brystolu A3). Wszystkie opisy znajdujące się w lapbooku muszą być w języku angielskim, ilustracje mile widziane. Minimalna liczba słów to 15, a maksymalna 30.
3. Prace konkursowe (czytelnie opisane z tyłu: imię i nazwisko autora, klasa, imię i nazwisko nauczyciela, nazwa szkoły) wraz z podpisaną zgodą na przetwarzanie danych osobowych należy dostarczyć osobiście do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 9 (ul. Korczaka 2) lub listownie, z dopiskiem Lapbook do dnia 31 stycznia 2020 r.
4. Każda szkoła ma możliwość nadesłania trzech prac swoich uczniów. W przypadku dużego zainteresowania konkursem należy przeprowadzić eliminacje wewnątrzszkolne.
5. Oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów konkursu według następujących kryteriów:
- poprawność językowa,
- zgodność z tematem,
- walory artystyczne,
- ciekawe, twórcze i oryginalne ujęcie tematu,
- estetyka i efekt wizualny,
- samodzielne wykonanie
6. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom. Udział w konkursie jest jednoznaczny z udzieleniem praw autorskich na wykorzystanie prac w celach promocyjnych konkursu.
7. Organizator zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac o niskiej jakości technicznej, nie spełniających kryteriów tematycznych oraz łamiących normy moralne lub w jakikolwiek inny sposób łamiących prawo.
8. Informacja o laureatach zostanie zamieszczona na stronie internetowej organizatora. Szkoły, których uczniowie znajdą się na liście laureatów w ścisłej trójce, zostaną poinformowane o wynikach drogą mailową lub telefoniczną.
-
Poznając Biblię…
21 listopada odbył się w Tarnowskich Górach etap rejonowy XXV Wojewódzkiego Konkursu
Wiedzy Biblijnej dla klas VII i VIII. Uczestniczyło w nim 47 uczniów z rejonu. Uczeń klasy VII
Wojciech Chmielorz wykazał się dużą wiedzą dotyczącą Ewangelii wg. Św. Jana i zajął drugie
miejsce w rejonie . Tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Finał Konkursu
odbędzie się w Częstochowie 27.02.2020. Wojtek będzie reprezentował nie tylko naszą
szkołę, ale również diecezję gliwicką. Wojtkowi i rodzicom serdecznie gratulujemy oraz
życzymy dalszych sukcesów. Ucznia przygotowała pani Maria Domańska
Dyskoteka andrzejkowa
Zapraszamy do fotorelacji z dyskoteki andrzejkowej :)
10
Stanisław Sałata laureatem wojewódzkiego konkursu poetyckiego
Staś już drugi raz został laureatem wojewódzkiego konkursu poetyckiego. Tym razem nagrodzono jego wiersz "Brat", został on wydany w XVI tomie Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej pod patronatem Marszałka Województwa Sląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Zabrza. Wręczenie nagród odbyło się 10 grudnia 2019r. na wernisażu poetyckim w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu.
Gratulujemy!
Przygotowania do Świąt
Klasa 3 c przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia:
- warsztaty przyrodnicze " Las w słoiku", pod bacznym okiem pani z kwiaciarni "Zielony Motyl"
- spotkanie z Mikołajem w Muzeum chleba w Radzionkowie z warsztatami wypieku chleba i pierników
- warsztaty kulinarne "Słodki smak Świąt".
1
Twórczość uczniowska
Uczniowie klas IV, V i VI na lekcjach plastyki z wielkim zaangażowaniem przygotowywali świąteczne lampiony.
Sukcesy uczniowskie
Wspaniałe występy naszych uczennic Natalii Froelich, Karoliny Jędruszek, Magdaleny Jędruszek, Karoliny Froelich i Olivii Błaszczyk na Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Teatr Tańca w Bytomiu. BRAWO!
"SZCZĘŚLIWA GODZINA"
W ramach "szczęśliwej godziny" uczniowie klasy 7b wraz z wychowawcą Agnieszką Boroń-Żyrek i panią Małgorzatą Mikołajec udali się do pizzerii. W związku z tym, że wyjście przypadło 29 listopada, to nie obyło się bez wróżb andrzejkowych, które dostarczyły wszystkim wiele radości. Był to również czas nas bliższe poznanie się, rozmowy i integrację zespołu klasowego.
TEATRALNA WYCIECZKA
Uczniowie klasy 7b i 8b uczestniczyli w wycieczce do Teatru Nowego w Zabrzu. Tym razem mieli okazję obejrzeć komedię pt."Zemsta" w reżyserii Zbigniewa Stryja na podstawie dzieła Aleksandra Fredry. Wyśmienita obsada, dobra gra aktorska, humor, ciekawa scenografia i barwne stroje sprawiły, że spektakl przypadł młodzieży do gustu. Na pewno była to doskonała lekcja wzbogacająca wiedzę o teatrze oraz ucząca krytycznego odbioru sztuki teatralnej. Organizatorem wycieczki była Agnieszka Boroń-Żyrek.
SZLACHETNA PACZKA
Dzięki wielkiemu sercu, dobroci i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, po raz kolejny uczniom, rodzicom i nauczycielom naszej szkoły udało się przygotować paczkę w ramach akcji Szlachetna Paczka. Tym razem pomogliśmy starszemu małżeństwu, które zmagało się z wieloma poważnymi chorobami. Jak się okazuje, razem można czynić cuda!
Szkolny Jarmark Bożonarodzeniowy!
Serdecznie zapraszamy na Szkolny Jarmark Bożonarodzeniowy. Szczegóły na plakatach!
ZEBRANIA Z RODZICAMI
W dniu 12 grudnia (czwartek) odbędą się w budynku głównym na ulicy Korczaka 2 zebrania dla rodziców uczniów klas I - VIII według poniższego harmonogramu
kl I-III godz. 16.30-17.00
kl. IV - VI godz. 17.15 - 17.45
kl. VII - VIII godz. 18.00-18.30
Podziękowania!
Uczeń naszej szkoły Marcin wraz z rodzicami składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji charytatywnego spektaklu pt. "Dziady" oraz wszystkich tych, którzy poświęcili swój czas i przybyli na to przedstawienie. Kwota zebrana podczas imprezy została przeznaczona na rehabilitację Marcina!
Dziękujemy za okazane serce i poświęcony czas!
Przedstawienie Dziady - fotorelacja
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przedstawienie Dziady - listopad 2019.
16
Wielka Fabryka Elfów
W dniu dzisiejszym klasy Ic oraz IIIb wraz z paniami Zofią Lesiewicz, Magdaleną Wieczorek, Magdaleną Jędruś - Kozłowską oraz Joanną Kanclerz odwiedziły Wielką Fabrykę Elfów w Katowicach. Po wejściu do fabryki okazało się, że Mikołaj wypił eliksir, który spowodował, że święta zostałyby odwołane! Nasze dzielne dzieciaki miały za zadanie odnaleźć składniki do eliksiru, który przywróci Mikołajowi radość z Świąt! Po drodze nasi śmiałkowie musieli zbudować meble dla elfa, podróżowali z Elfem Podróżnikiem, napisali list do Mikołaja, uczyli latać młode renifery, wykonywali sztuczki akrobatyczne na dmuchanych zamkach i pływali w basenach z kulkami. Podczas tych podróży zdobyli wszystkie składniki i URATOWALI ŚWIĘTA! Na koniec czekała na nich niespodzianka w postaci spotkania z Mikołajem, na którym każdy dostał pamiątkowy dyplom i kolorowankę. Zwieńczeniem wycieczki były warsztaty, na których dzieci własnoręcznie pomalowały drewniany magnes.
Doświadczyliśmy dziś wiele radości i poczuliśmy już naprawdę magię świąt, wspomnienia dzisiejszego dnia zostaną w nas na zawsze!
Zapraszamy do wielobarwnej fotorelacji!26
"Cuda i dziwy"
15 listopada odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego organizowanego przez Teatr Miejski w Gliwicach pod tytułem "Cuda i dziwy"
Na konkurs wpłynęło 180 prac.
Przyznano 1 główną nagrodę i 12 wyróżnień.
Wśród wyróżnionych uczniów znalazł się uczeń naszej szkoły Franciszek Tarnogórski z klasy III b.
Franciszek odebrał nagrodę w Teatrze w Gliwicach, uczestnicząc w premierze spektaklu "Tuwim dla dzieci"
Gratulacje!
Spotkanie z tarnogórską pisarką
Dnia 7 listopada 2019r. zaproszenie nauczycielek: pani Joanny Kanclerz i pani Bronisławy Opary przyjęła pisarka pani Bogumiła Rostkowska – mieszkającą od lat w Tarnowskich Górach, dla której to miejsce stało się inspiracją jej twórczości literackiej. Nie inaczej było i tym razem, ponieważ autorka zaprezentowała swą nową powieść pt. Elusia z doliny Dramy.
Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych mieli okazję usłyszeć opowieść o dziewczynce, która wraz z rodzicami przeprowadza się do Starych Rept i czuje się nieszczęśliwa, ponieważ nie może porozumieć się z rówieśnikami, a wszystko przez śląsko godka, którą nie potrafi się posługiwać.
O tym kto był pierwowzorem Elusi i jej dziadka Pawła, jakie były śląskie tradycje i zwyczaje i kim są podzióbane Poloki opowiedziała autorka. Nade wszystko zaś uczniowie mogli posłuchać fragmentów tekstu zapisanych gwarą śląską, co przybliżyło im obraz Małej Ojczyzny.
Z prawami dziecka na Ty!
20 listopada w budynku przy ul. Sobieskiego zrobiło się niebiesko. W ten sposób szósto-, siódmo- i ósmoklasiści włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W tym roku miał on szczególny wymiar – obchodzony był w 30. rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Miał również uświadomić uczniom, że mimo przyjęcia tego dokumentu przez 192 państwa, nadal są na świecie miejsca, w których łamane są takie podstawowe prawa dziecka jak prawo do życia czy prawo do nauki.
Spektakl na szóstkę!
"Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom"
19 listopada w Tarnogórskim Centrum Kultury miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach wraz z Radą Rodziców wystawili widowisko teatralne w oparciu o "Dziady" cz.II Adama Mickiewicza. Występ miał charakter charytatywny. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przeznaczony na rehabilitację ucznia naszej szkoły.
Reżyserem spektaklu była nauczycielka języka polskiego mgr Agnieszka Boroń-Żyrek, która przy wsparciu mgr Doroty Lipińskiej (nauczycielki muzyki), przeniosła nas w ludowy obrzęd wywoływania dusz zmarłych przodków. W rolę Guślarza wcielił się Maciej Kodroń, a starca Szymon Falkowski. Aniołków zagrali: Julia Wunszik i Mateusz Mydłowski, którzy w przepiękny sposób odegrali teatr cieni. Pełną emocji scenę zagrała Dominika Substyk, wcielając się w rolę Dziewczyny - Zosi. Najbardziej charyzmatyczną postacią okazało się Widmo, czyli Victoria Vicenzin. Chór ptaków (Julia Czarnecka, Aneta Kloza, Aleksandra Kłosińska i Martyna Jurczyk) oraz Kruk (Weronika Tyra) i Sowa (Milena Marchlewicz) wystąpiły w pięknej choreografii. W chór wieśniaków wcielili się: Angelika i Nicola Gaik, Jakub Kremzer, Nicola Tarłowska, Zuzanna Pilarczyk, Julia Kozłowska, Julia Mocek oraz Anna Derewońko. Narratorem spektaklu był Wojciech Chmielorz, technikiem Bartosz Karcz, a asystentką Daria Jaskółka. Sztukę wzbogaciła bogata scenografia, nastrojowa muzyka, taniec oraz występ solowy Natalii Froelih i Karoliny Jędruszek. Spektakl zakończył się przesłaniem, że warto się zmieniać, być otwartym na potrzeby drugiego człowieka i czynić dobro - co na pewno uczniom Szkoły Podstawowej nr 9 się udało.