Kilka ujęć z Dnia Otwartego szkoły
Warsztaty z bajkopisarzem - Pan Poeta Show
W środę klasa 1a wzięła udział w nietypowym spotkaniu autorskim powiązanym z kreatywnymi zabawami i warsztatami, które prowadził największy, bo prawie dwumetrowy bajkopisarz Pan Poeta jak sam o sobie mówił. Autor zabawnych historii dla dzieci takich jak: „Kura”, „Kaczka”, „Wróbel”, „Paw”, „Kruk”. Spotkanie odbywało się w Miejskiej Bibliotece Publicznej a zaproszenie otrzymaliśmy od Pań z Działu dla dzieci i młodzieży.
Główną rolę warsztatów odgrywają kreatywne zabawy i ptako - pacynki. Pluszowi bohaterowie bajek opowiadają dzieciom swoje historie, angażując w edukacyjną treść książek. Później był czas na kreatywne zabawy – bo w końcu to warsztaty dla dzieci.
Każdy bohater bajki ma swoją pacynkę. Kuropacynka na przykład opowiada bajkę o "Kurze co tyła na diecie". W zabawach mogą wziąć również inne postaci z książek, oprócz Kury będzie to Wróbel, Kruk, Kaczka oraz Paw. Dla wszystkich bohaterów przygotowany jest zestaw kreatywnych zabaw podczas których świetnie się bawiliśmy.
Dzień Otwarty Szkoły
Zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się 15.03.2019r. (piątek) w godzinach 16:00 do 18:00. W programie m. in: zwiedzanie szkoły, mini zajęcia w salach lekcyjnych, zabawy plastyczne, gry i zabawy!
Na rodziców czeka szkolna Kawiarenka zorganizowana przez Radę Rodziców!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
I miejsce w Konkursie Matematycznym dla klas IV
We wtorek 12.03.2019r. w Światowym Dniu Matematyki uczennice naszej szkoły: Patrycja i Wiktoria wzięły udział w konkursie matematycznym "Niech para się postara", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 16 w Pniowcu. Dziewczynki rozwiązały prawidłowo większość zadań i zajęły I miejsce!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
SP9 doceniona za granicą...
Niedawno reprezentant Dziewiątki, Tomasz Mikołajczyk, został laureatem nagrody drugiego stopnia w międzynarodowym konkursie dla nauczycieli Microsoft Tech Pill Challenge, otrzymując jako jeden z 50 wyróżnionych europejskich nauczycieli Microsoft Healer Excellency Diploma. Wyróżniona praca dostępna jest tutaj. Gratulujemy!
Programowanie dla wszystkich!
A tak nasi szóstoklasiści uczą się programowania mikrokomputera Micro:bit, wykorzystując język programowania MicroPython.
"To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości"
Niezwykle miło nam poinformować, iż uczennice klasy 8B zajęły znaczące miejsca w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim: To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Śląskich w Tworogu z oddziałami gimnazjalnymi w Brynku.
Olga Sowa zajęła I miejsce w kategorii esej za pracę pt. Szept sumienia, natomiast Anna Fijałek II miejsce w kategorii opowiadanie za tekst pn. Dagmara. Uczennice zmierzyły się w swojej kategorii wiekowej z ostatnimi klasami gimnazjum. Ich sukces jest więc szczególnie znaczący.
Uczennice do konkursu przygotowała pani Bronisława Opara.
Gratulujemy Laureatkom!
Power Flower
W ramach projektu Power Flower zorganizowaliśmy wystawę książek i czasopism o kwiatach w bibliotece szkolnej budynku B. Dodatkowo uczennice biorące udział w projekcie udały się do przedszkola nr 11, by poczytać najmłodszym bajki o tematyce wiosennej. Na koniec spotkania na ręce wychowawczyni zostały przekazane cebulki hiacyntów oraz nasiona. Dzieci miały mnóstwo pytań i cieszyły się z sadzenia kwiatów.
Głosujemy na POWER FLOWER SP9!
Już wiesz jaki pomysł mają uczniowie naszej szkoły na stworzenie miejsca z klimatem. Do 10 marca możesz oddać swój głos na POWER FLOWER. Twój głos jest dla nas bardzo ważny. Zagłosuj i pomóż w wygraniu grantu na realizację ogrodu rekreacyjno-dydaktycznego.
Aby oddać głos:- wejdź na stronę http://edycja2.mlodziobserwatorzy.edu.pl/glosowanie/tarnowskie-gory/127-tytul-projektu-tarnowskie-gory-zespol-10 i zagłosuj na ten Eko-projekt,
- Podaj swój adres e-mail i wciśnij przycisk Zagłosuj
- Na podany adres e-mail otrzymasz link aktywujący oddany głos. Twój głos zostanie policzony z chwilą, gdy klikniesz w link otrzymany w e-mailu. Nie dostałeś maila? Sprawdź skrzynkę SPAM.
Polecamy również film reklamujący projekt https://youtu.be/MeFj_4uV4mM
Power Flower - Dzień Kwiatów
Kwieciste koszule, sukienki, bluzy, przypięte kwiaty, kolorowe stroje to wszystko można było zauważyć w dzisiejszym dniu w naszej szkole! W ramach projektu Power Flower odbył się dziś Dzień Kwiatów. Zapraszamy do barwnej fotorelacji!
Wiosna coraz bliżej!
TYDZIEŃ "POWER FLOWER" czyli promocja projektu w szkole!
TYDZIEŃ
POWER FLOWER
czyli promocja projektu
w szkole
25.02.2019 R. – DZIEŃ NAGIETKA, BRATKA, MIĘTY, LAWENDY I MELISY
- 10:30 degustacja herbat
- 11:35 rozpoznawanie ziół
- 13:50 wykład: Rola ziół w diecie nastolatka
(przełożony na 7.03)
26.02.2019 r. – DZIEŃ BIORÓŻNORODNOŚCI
- Prezentacja multimedialna: Dlaczego mówimy o bioróżnorodności (szkolny telebim)
- Rola miejskich terenów zieleni – mapa myśli (plakaty)
- My też jesteśmy bioróżnorodnością - gra
27.02.2019 r. – DZIEŃ KWIATÓW
- Obowiązujący strój: wszystkie kolory kwiatów, kwieciste koszule, sukienki, bluzy lub przypięte do ubrania kwiaty
- wystawa książek i czasopism o tematyce kwiatowej
- robienie kwiatów z papieru (w czasie 3 i 4 przerwy) i tworzenie z nich makiety planowanego ogrodu – sala 10
- w każdej klasie jedna lekcja z motywem kwiatów
- Kwiatowe łamigłówki
- W krainie zapachów – pokaz doświadczeń po 4 lekcji
28.02.2019 Dzień z Linneuszem
- prezentacja zegara kwiatowego
- Poznanie ciekawych roślin
- Prezentacja działań projektowych
Power Flower - spotkanie w domu opieki
26.02.2019 roku uczestniczki projektu Młodzi Obserwatorzy Przyrody – tworzymy miasto z klimatem, pod opieką p. Ewy Topolskiej-Sowy i p. Marii Domańskiej odwiedziły pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Dziewczyny opowiedziały o swoim projekcie, zaśpiewały piosenkę i recytowały wiersze o tematyce kwiatów, a następnie uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych pomagając mieszkankom tworzyć obrazy z motywem kwiatów. Podarowały również cebulki hiacyntów, nasiona ziół i słodycze. Uczennice pierwszy raz współpracowały z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Radosne spotkanie uświadomiło im, jak ogromną cierpliwość i wiedzę trzeba mieć, aby pomagać tym ludziom.
Power Flower -SP 9 TG
Power Flower – ogród przy Szkole Podstawowej nr 9
im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich GórachUczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 biorą udział w projekcie Młodzi Obserwatorzy Przyrody – Tworzymy miejsca z klimatem! W ramach konkursu przygotowali projekt ogrodu rekreacyjno – edukacyjnego z Czasoprzestrzenią przyrodniczą, w której planują utworzyć zegar kwiatowy Linneusza oraz zamontować horyzontalny zegar słoneczny.
Ogród zaprojektowany przez uczniów będzie pokazywał,
jaką metamorfozę przechodzi przyroda w trakcie całego roku,
jak zmieniają się rośliny i upływa czas. Pomysłodawcy mają nadzieję, że w kolejnych latach w ich ogrodzie powstanie ścieżka dydaktyczna złożona z różnych zegarów słonecznych.Aranżacja projektowanego ogrodu w każdej porze roku będzie mieniła się kolorami i przepełniała zapachami. Wiosenna rabata
z rododendronami, azaliami, hortensją, narcyzami i tulipanami będzie cieszyć oczy już od początku marca. Latem i jesienią w ogrodzie znajdą pożywienie pszczoły, murarki, motyle, trzmiele i inne owady, żywiące się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Natomiast zimą krzewy zimozielone będą stanowiły dla ptaków schronienie przed drapieżnikami oraz miejsce do zakładania gniazd, a irgi i ogniki zapewnią im pokarm.Warto zagłosować na ciekawy, wielofunkcyjny projekt klimatycznego ogrodu, który będzie miejscem nie tylko dla dzieci
i dorosłych, ale również obiektem, które zwiększy bioróżnorodność naszego miasta.
Dzień piąty – Kopalnia Guido – KOMPLEKS SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA w Zabrzu (grupa starsza)
Cóż i przyszło nam zacytować tekst piosenki: To już jest koniec (…), jesteśmy wolni! - 15 lutego 2019r. był ostatnim dniem naszej zimowej przygody.
Dziś zamieniliśmy się w TROPICIELI WĘGLA i w trzech grupach przemierzaliśmy zabrzańskie podziemia, łącząc zabawę z nauką w wyrobiskach kopalni. Dotknęliśmy przyrody, poczuliśmy magię węgla i przekonaliśmy się, jak ciężka i niebezpieczna była praca całych górniczych rodzin ponad 200 lat temu na Górnym Śląsku.
Sztolnia Królowa Luiza to jeden z najciekawszych obiektów związanych z dziedzictwem górnośląskiego górnictwa, wydobyciem węgla kamiennego i ujarzmieniem żywiołu wody.
Nieco przybrudzeni, ale w świetnych humorach opuszczaliśmy XIX wieczne korytarze dawnej kopalni z nadzieją, że może w przyszłym roku …
Akcja „Zima w mieście” – zakończona, jednak to nie koniec ferii zimowych, więc życzymy WSZYSTKIM – także naszym opiekunom – miłego odpoczynku i do zobaczenia 25 lutego !!!
Dziś w albumie więcej zdjęć, bo każda grupa starała się uwiecznić to, co zobaczyła!
Akcja "Zima w mieście 2019" - Dzień piąty (Gr. młodsza)
Nadszedł ostatni dzień... Dzień PEŁEN NIESPODZIANEK! Pierwszą z nich było wyjście do Kina Olbrzym na projekcję film "Ralph Demolka w internecie", następnie trochę ruchu i długi spacer do kolejnej niespodzianki, którą była wizyta w McDonaldzie. Po zjedzeniu wszystkich zamówionych potraw znów spacerek do szkoły, który pomógł nam spalić spożyte kalorie. Dzień dzisiejszy a tym samym cały tydzień został podsumowany po powrocie. Były podziękowania, uśmiechy a nawet łezka w niejednym oku z żalu, że tak szybko to minęło.. Na koniec otrzymaliśmy drobne upominki. A już za tydzień znów spotkamy się w szkolnych murach. Do zobaczenia!
Dzień czwarty – KRĘGIELNIA – Cinema City w Katowicach (grupa starsza)
14 lutego 2019r. – WITAMY WALENTYNKOWO!
Dzisiaj zawitaliśmy do Katowic, by wyszaleć się na torach, rzucając (mniej lub bardziej celnie) do kręgli. Śmiechu, radości, ale też trochę rozczarowań – bo kręgle odmawiały posłuszeństwa i nie chciały się przewracać – było, co nie miara.
Nie ma to jak Święto Zakochanych!
W dodatku nasze Panie zadbały, by było nam słodko i przyjemnie, więc między kolejnymi turami gry podjadaliśmy czekoladowe ciasteczka i śmietankowe wafelki. A po powrocie czekały na nas podarunki – niespodzianki.
Jak się bawiliśmy? Kto ciekawy, niech zerknie do Albumu fotograficznego lub kliknie TUTAJ.
Akcja "Zima w mieście 2019" - Dzień czwarty (Gr. młodsza)
Czwarty dzień już za Nami! Dziś odwiedziliśmy Osikową Dolinę w miejscowości Koziegłowy. Zrobiliśmy piękne osikowe serduszka i aniołki. Mogliśmy się odstresować, odpocząć i spędzić miło czas. Piękne ozdoby stały się pewnie idealnymi upominkami w tym walentynkowym dniu. Jutro już ostatni dzień! Widzimy się o 7:30 na dniu pełnym niespodzianek!
FOTORELACJA TU!
Dzień trzeci: Fabryka Emalia Oskara Schindlera - Kraków - czas okupacji 1939-1945 (grupa starsza)
Środa 13 lutego 2019r. – blady świt, a do budynku B ciągną już w żółwim tempie nieco zaspani uczestnicy zimowiska (ferie - a tu zbiórka przed 7.00!)
Jedziemy!!!
Wreszcie, przeciskając się wąskimi uliczkami starego Krakowa, dotarliśmy na Lipową 4 do dawnej Niemieckiej Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera, by wyruszyć w podróż przez miasto i czas.
Wystawa, którą mieliśmy przyjemność zobaczyć, ukazuje historię Krakowa, jego polskich i żydowskich mieszkańców, losy Oskara Schindlera i uratowanych przez niego więźniów obozu koncentracyjnego Płaszów. Idąc wybrukowanymi ulicami miasta wchodzimy do fotografa, oglądamy unikatowe zdjęcia z Anschlussu Austrii w autentycznym fotoplastykonie działającym niegdyś przy Szczepańskiej. Potem wsiadamy do tramwaju, jadącego na Salwator, by przez okna oglądać film z życia miasta. Następnie stajemy twarzą w twarz z murem getta, przypominającym żydowskie macewy i wąskimi uliczkami przechodzimy do przeludnionego mieszkania żydowskiego. Wreszcie docieramy do bramy obozowej, by znaleźć się w Płaszowie. Potem znów wracamy na ulice Krakowa – siedząc u fryzjera podglądamy okupacyjne życie mieszkańców, przez okno mrocznej piwnicy, widzimy uliczną łapankę, w końcu obserwujemy wkroczenie Armii Czerwonej - to koniec okupacji i kres naszej podróży w czasie.
Namacalnie doświadczyliśmy życia okupowanego miasta i poczuliśmy emocje jego mieszkańców. To była zupełnie inna lekcja historii i refleksji nad zbrodniami nazistów.
Dziś kilka zdjęć, bowiem w muzeum można robić tylko zdjęcia bez flesza.
.
Akcja "Zima w mieście 2019" - Dzień trzeci (Gr. młodsza)
Za nami kolejny dzień pełen wrażeń! Dziś zwiedzaliśmy Zabytkową Kopalnie Srebra znajdującą się w naszym wspaniałym mieście. Przewodnicy opowiedzieli nam wiele o historii Tarnowskich Gór, poznaliśmy szczegóły dotyczące ciężkiej pracy górniczej. Szukaliśmy podobieństw i różnic pomiędzy wydobyciem surowca w kopalniach, które już zwiedziliśmy. Jedną z atrakcji była dziś Sztolnia Czarnego Pstrąga, którą pokonaliśmy łodziamy wysłuchując ciekawych opowieści przewodnika.
Jutro kolejne niespodzianki przed nami. Dodatkowo przypominamy, że zbiórka jutro troszkę wcześniej, więc widzimy się o 7:45!
I oczywiście zapraszamy do fotorelacji!