W pierwszy dzień wiosny 8a odwiedziła Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim.
News
Pierwszy Dzień Wiosny w 8a
- 7
Pierwszy Dzień Wiosny w 3c
Trzecia "c" powitała pierwszy dzień wiosny cudownymi zapachami świeżych warzyw i owoców, które wyczuć można było w sali i na korytarzach. Podczas wiosennych zajęć dzieci przygotowywały zdrowe sałatki i kanapki! Odbył się również minikonkurs klasowy na wzór znanego Masterchef'a. Wybór był bardzo trudny, dlatego tytuł Masterchefa otrzymali wszyscy uczniowie! Sałatki i kanapki były przepyszne, a przede wszystkim pełne zdrowia i witamin! Zapraszamy do barwnej fotorelacji z tego dnia!
17
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny 2025 klasy 7A i 7B powitały w kręgielni :) Uczniowie grając w kręgle i billarda integrowali się w zespołach klasowych i popijali pyszną cytrynowo-malinową lemoniadę. Dzień Wagarowicza zakończyliśmy na tarnogórskim rynku delektując się pysznościami w promieniach wiosennego słońca. Wiosno...jak dobrze, że już jesteś :)
Klasy bawiły się pod opieką nauczycielek: Danuty Rychlewicz oraz Agaty Węgielskiej Franusik, a także jednego z rodziców.
Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
"Discover Ireland"
W poniedziałek, 17 marca, dwóch uczniów naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych „Discover Ireland”. Martyna Czech oraz Maksymilian Cyprys, uczniowie klas ósmych, zajęli I miejsce!!! W czterech zaciętych rundach, nasi uczniowie imponowali doskonałą wiedzą z geografii i kultury tego fascynującego kraju oraz znajomością tradycji związanych z obchodami święta św. Patryka, które obchodzone jest właśnie 17 marca. Była irlandzka muzyka, zielone koniczynkowe ciasteczka oraz świetna atmosfera!
Wielkie brawa! Gratulujemy!
Kosmiczna lekcja
Uczniowie klasy 3c wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Wieczorek uczestniczyli dziś w kosmicznej lekcji i w grupach wykonywali plakaty dotyczące jednej z planet Układu Słonecznego. Lekcja ta połączona była z rozmową na temat bezpiecznego korzystania z internetu oraz sposobów weryfikacji informacji zawartych w sieci, gdyż zadaniem uczniów było samodzielne wyszukanie ciekawostek o planetach przy pomocy tabletów szkolnych. Bezpieczeństwo korzystania z zasobów internetowych wiąże się również z Tygodniem Zdrowia i Profilaktyki, który odbywa się w naszej szkole. Te zajęcia były bardzo pouczające i uświadomiły uczniom jak trudno znaleźć w internecie prawdziwe informacje i jak trudno je zweryfikować.
11
Dzień liczby pi
14.03 w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Liczby Pi. Działania nie ograniczały się do zajęć matematyki. Z tej okazji, wykorzystana została drukarka 3D z projektu Laboratoria Przyszłości, przy pomocy której wydrukowano wcześniej zaprojektowane tokeny tej greckiej liczby. Na korytarzach szkolnych pojawiły się też ciekawostki matematyczne.
Robótki ręczne
Korzystając z materiałów uzyskanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości klasa 3c pod czujnym okiem wychowawczyni p. Magdaleny Wieczorek próbowała swoich sił robótkach ręcznych. Próby pierwszych ściegów krzyżykowych i fastrygowych wyszły niezwykle dobrze co można zobaczyć na zdjęciach! Były to pierwsze, ale na pewno, dla niektórych, nie ostatnie wyszywanki!
24
Przekaż 1,5% podatku!
Uczeń klasy 3c naszej szkoły choruje na nowotwór złośliwy. Prosimy o wsparcie.
English Spelling Master
W ramach Tygodnia Nauki uczniowie klas 6-8 mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe podczas dyktanda z języka angielskiego. Konkurs został podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który odbywał się od poniedziałku do środy na zajęciach lekcyjnych, uczestniczyli wszyscy uczniowie. Tematem dyktanda był nasz patron – Mikołaj Kopernik. Najlepsi z pierwszego etapu awansowali do finału, który odbył się w czwartek. Spośród dziewiętnastu finalistów wyłoniliśmy zwycięzców na każdym poziomie klasowym.
Wśród uczniów klas szóstych najlepszy okazał się Jan Swoboda, wśród siódmoklasistów – Borys Rogaczewski, a wśród ósmoklasistów zwycięstwo ex aequo odnieśli Maja Lisek, Szymon Okoń oraz Jakub Dąbrowski. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy „English Spelling Master” oraz nagrody – karty podarunkowe do EMPIKu, ufundowane przez Radę Rodziców.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i cieszymy się z dużego zaangażowania w to językowe wyzwanie
2
Mikołajczyk wśród 100 najlepszych
Z końcem lutego, w Ministerstwie Cyfryzacji, Wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz Wiceministra Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer osobiście wręczyli naszemu nauczycielowi informatyki prestiżowe wyróżnienie - tytuł Honorowego Członka Listy 100. Jest to ogólnopolskie wyróżnienie dla osób zasłużonych dla rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Jako wielokrotny już laureat Listy 100 (edycja 2021, 2022, 2023, 2024), Tomasz Mikołajczyk otrzymał tytuł honorowego członka tej listy. Gratulujemy!
Tydzień Nauki - dzień piąty - Święto Patrona Szkoły
W ostatnim dniu Tygodnia Nauki została zaprezentowana etiuda teatralna pt."Twój świat" w wykonaniu koła teatralnego prowadzonego przez panią Agnieszkę Boroń-Żyrek. Autorski spektakl powstał w oparciu o pomysły wszystkich członków zespołu. Oglądając spektakl, mogliśmy podróżować w czasie i poznawać życie oraz dokonania wielkich uczonych: Leonarda da Vinci, Krzysztofa Kolumba, Edisona, Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławy Szymborskiej i Mikołaja Kopernika - patrona naszej szkoły. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności teatralne, taneczne i akrobatyczne. O wokalne przygotowanie zadbała pani Wioleta Prudło. W tym uroczystym dniu zostały również podsumowane wszystkie konkursu przeprowadzone w ramach Tygodnia Nauki.
4
Pokaz bohaterów literackich
W ramach Tygodnia Nauki pani Agnieszka Boroń-Żyrek zorganizowała konkurs pt. "W świecie baśniowych, literackich i filmowych bohaterów". Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością, wcielając się w swoją ulubioną postać, zadbali o wiele szczegółów, strój i rekwizyty. Na pokazie pojawili się: Balladyna, Guślarz, Pasterka, Zosia, Róża czy Harry Potter. Najlepiej zaprezentował się Sherlock Holmes, Bilbo Baggins, elfy z powieści Tolkiena oraz mitologiczna bogini Nike. Celem konkursu było utrwalenie wiedzy na temat lektur i innych tekstów kultury. Była to również niesamowita zabawa.
4
Walentynki
14 lutego, jak co roku w naszej szkole, wszyscy obdarowywali się sympatią i miłością. Wyrazem tego były walentynki oraz upominki zrobione przez uczniów i rozdane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w ramach Poczty Walentynkowej. Ten dzień w naszej szkole był też Świętem Patrona Szkoły Mikołaja Kopernika, dlatego też Przewodniczący szkoły Jonasz wraz z przedstawicielką Rady Rodziców rozdawali piernikowe serduszka. Bardzo dziękujemy za ten słodki upominek!
Akcję poczty walentynkowej koordynowały: p. Joanna Kanclerz, p. Honorata Korczyńska, p. Magdalena Wieczorek.
Szkoła jest SMART!
Nasza szkoła zakończyła właśnie kolejną przygodę ze SmartGames, które przybyły do nas akurat w Tygodniu Nauki związanym z postacią naszego patrona. Mikołaj Kopernik był wszechstronnie wykształcony i uzdolniony, a My dzięki SmartGames mogliśmy rozwijać wiele kompetencji: ćwiczyć koncentrację uwagi, myślenie przestrzenne, koordynację, motorykę małą i wiele innych umiejętności! W projekcie wzięło udział około 300 uczniów, od klasy pierwszej do ósmej! Wszyscy świetnie się bawiliśmy, a równocześnie uczyliśmy przez zabawę! Nie możemy się doczekać kolejnej edycji! Dziękujemy za możliwość skorzystania z gier i świetną zabawę! Koordynatorem akcji była p. Magdalena Wieczorek.
49
Tydzień Nauki - Dzień czwarty
Dzień czwarty Tygodnia Nauki to dzień zmagań umysłowych. Klasy pierwsze rozwiązywały interaktywny quiz, dzięki któremu poznawały postać patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Drugoklasiści i trzecioklasiści próbowali swoich sił w dyktandzie zorganizowanym przez p. Magdalenę Wieczorek i p. Grażynę Uliasz w ramach konkursu "Mistrz Ortografii". Klasy starsze brały udział w konkursie wiedzy o Mikołaju Koperniku przygotowanym przez p. Irenę Łazowską i p. Renatę Cwielong. Poza tym odbyło się wiele działań, które organizowali wychowawcy w swoich klasach, wychowawcy świetlicy szkolnej oraz wszyscy nauczyciele.
"Tydzień nauki" na lekcjach informatyki
W ramach szkolnego "Tygodnia nauki" uczniowie klas czwartych i piątych pod kierunkiem p. Renaty Cwielong rozwijali swoje umiejętności programowania w środowisku Scratch tworząc projekty gwiezdnego nieba, doskonalili pamięć wzrokową, koncentrację, uczyli się cierpliwości układając tematyczne puzzle online.
35
Szkolenie przedstawicieli SU
W lutym p. Tomasz Mikołajczyk, opiekun SU, kontynuował współpracę z fundacją EIO. Efektem było bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "E-MRM - system wsparcia młodzieżowych rad", dofinansowanego ze środków Programu Erasmus+. Podczas warsztatów młodzież pracowała nad zagadnieniami związanymi z aktywnością i działaniami lokalnymi, planując inicjatywy lokalne. Część z nich będzie realizowana przez młodzież.
Tydzień Nauki - Dzień trzeci
Dzień trzeci naszego Tygodnia Nauki upłynął przy dźwiękach śpiewu egzotycznych ptaków, które odwiedziły naszą szkołę. Piękne papugi Kakadu, Ary, papużki faliste i wiele innych gatunków mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat tych pięknych zwierząt. Dodatkowo okazało się, że wielu z nas jest posiadaczem jakiegoś pierzastego przyjaciela! To była bardzo fascynująca i pouczająca lekcja!
29
Tydzień Nauki - Dzień drugi
W drugim dniu Tygodnia Nauki naszą szkołę odwiedził niezwykły gość. Pan Rafał Schmidt, który przybył, by opowiedzieć nam o niezwykłej przygodzie, którą była podróż do Meksyku. Podczas tych zajęć poznaliśmy mnóstwo ciekawostek związanych z tym krajem. Dowiedzieliśmy się co lubią jeść mieszkańcy Meksyku, jak spędzają wolny czas i jakie mają tradycje. Jednak największym pupilem tej prelecji została małpka o imieniu Stefan, która rozbawiła całe towarzystwo.
12
Tydzień Nauki - Dzień Pierwszy
Tydzień Nauki w naszej Szkole rozpoczęliśmy z przytupem - Dniem Języków Obcych. Podczas prawie dwugodzinnego spotkania z klasami 1-5 wysłuchaliśmy wielu piosenek w obcych językach: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim hiszpańskim, i ukraińskim. Nasi uczniowie zaprezentowali nie tylko nienaganne umiejętności językowe, ale również wokalne. Występowali soliści, duety, a nawet całe klasy, prezentując takie hity jak "Champs Elysees", "Veo, veo" czy "Hit the Road Jack". Następną atrakcją był Międzynarodowy Pokaz Mody, podczas którego uczniowie paradowali na gwiezdnym dywanie przebrani w barwy narodowe oraz charakterystyczne stroje dla krajów takich jak Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Chorwacja, Hiszpania, Włochy i Francja. Kolejnym elementem były krótkie prelekcje, zawierające wiele ciekawostek z Chorwacji, Hiszpanii i Francji, które wygłosili nauczyciele: p. Michalina Hodur - Kalemba, p.Radosław Polka - Przeworski oraz uczeń czwartej klasy - Aleksander Moskwa. Podsumowaniem wydarzenia był quiz dotyczący krajów Europy - nasi uczniowie spisali się na medal, odpowiadając poprawnie na niemal wszystkie pytania! Dodatkowo, jeszcze przed rozpoczęciem Tygodnia Nauki, uczniowie wraz z Wychowawcami oraz nauczycielami j.obcych przygotowywali plakaty o dowolnie wybranych krajach świata ,które podziwiać można tuż przy wejściu do szkoły.
52