Uczniu.pdf
Wytyczne GIS, MZ i MEN dotyczące konsultacji dla uczniów.
Wybierz się do Muzeum w Tarnowskich Górach lub zostań sławnym kryptologiem.
Tarnogórskie Muzeum już otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających, ale na razie zachęca do wirtualnego zwiedzenia wystawy „Niebezpieczeństwo moralne…”. Kina tarnogórskie w okresie międzywojennym na stronie internetowej muzeum http://muzeumtg.pl/2020/05/16/noc-muzeow-2020-online-2/. Zwiedzanie odbyło się w ramach Nocy Muzeów, w tym roku z oczywistych względów tylko online. Polecam tę wystawę zwłaszcza klasom siódmym w związku z omawianym aktualnie tematem z historii, ale każdy pewnie chętnie dowie się, jak to z kinami tarnogórskimi było.
Fotografia pochodzi ze strony http://www.montes.pl/Montes10/montes_nr_10_05.htm
Natomiast w TCK od dzisiaj - 18 maja trwa Gra kryptologiczna – Kulturalne Szyfry Kwarantanny.
Informacje możesz uzyskać pod adresem https://tck.net.pl/wydarzenie/gra-kryptologiczna-kulturalne-szyfry-kwarantanny/ a zadanie zamieszczone jest na facebooku Tarnogórskiego Centrum Kultury. Może weźmiecie udział w zabawie wspólnie z rodzicami? Musicie się pośpieszyć, czas na wysłanie odpowiedzi to tylko 24 godziny.
Plakaty o oszczędzaniu wody!
W czasie zdalnej edukacji niektóre Dzieciaki z Ic podjęły się udziału w klasowym konkursie, w którym zadaniem było stworzenie plakatu o oszczędzaniu wody! Wszyscy bardzo się starali nie tylko o to, by prace były estetyczne, ale przede wszystkim zależało im na przekazie! Dzieci wiedzą, że oprócz tego, że wodę należy oszczędzać, to należy jeszcze dbać o jej czystość i to przekazali w swoich pracach! Świetnie się spisali! Zapraszamy do barwnej fotorelacji!
100 Urodziny Świętego Jana Pawła II
„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”.
św. Jan Paweł IIUczniom, Nauczycielom i Rodzicom ze Szkoły Podstawowej nr 9 nie przeszkodziła pandemia, a zdalne nauczanie umożliwiło, aby uczcić 1OO ROCZNICĘ URODZN WIELKIEGO POLAKA. 1OO Uczniów na stulecie Urodzin JANA PAWŁA II od klas V-VIII zgłosiło już w lutym swój udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Wiedzy o Janie Pawle II „Olimpus” . Uczniowie otrzymali materiały od swoich nauczycieli aby jak najlepiej się przygotować. Olimpiada w formie stacjonarnej (w szkole) miała odbyć się 24 marca br. Sytuacja związana ze stanem epidemii zawiesiła możliwość jej przeprowadzenia. Z radością przyjęliśmy informację podaną w piątek 8 maja, że „Olimpus” odbędzie się 12 maja w formie „on-line”. Uczestnicy olimpiady wraz z nauczycielami i swoimi rodzicami z niecierpliwością oczekiwali na możliwość zalogowania się na serwery olimpiady i rozpoczęcie testów. Organizatorzy nie przewidzieli jednak tak ogromnej rzeszy uczestników z całej Polski skutkiem czego serwery zawieszały się i „muliły” uniemożliwiając spokojne dokończenie rywalizacji. Z tej racji organizatorzy błyskawicznie podjęli decyzję przedłużenia godzin uczestnictwa w rozwiązywaniu testów aby umożliwić udział wszystkim zgłoszonym do olimpiady. Uczestnicy, po zalogowaniu się do strony olimpiady, mieli 30 minut na rozwiązanie 30 pytań testowych. Serdecznie zatem dziękujemy wszystkim uczniom uczestniczącym w olimpiadzie. Gratulujemy przygotowania i nabycia wiedzy o Janie Pawle II. Żywimy nadzieję, że pomimo stresu i niesprzyjających okoliczności stanu epidemii w tak piękny sposób uszanowaliśmy pamięć Papieża Polaka i upamiętniliśmy Jego posługę. Dziękujemy serdecznie rodzicom, którzy wspierali swoje dzieci w przygotowaniu do olimpiady oraz podczas jej trwania. Dziękujemy także nauczycielom, którzy włączyli się w ten konkurs. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie olimpiady w szkole: p. Maria Domańska i p. Honorata Korczyńska.
Konkurs na „Okładkę do Biblii”– rozstrzygnięty!
«(...) Bo piękno na to jest, by zachwycało
Do pracy – praca, by się zmartwychwstało»” (C.K. Norwid)
W nauczaniu zdalnym uczniowie klas VI,VII,VIII i klasy V d wzięli udział w plastycznym Konkursie szkolnym z religii pt. „Mój projekt graficzny okładki do Biblii”. Pomysł konkursu zrodził się w oparciu o XII Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który trwał od 26.04.2020-03.05 2020. Uczniowie mieli 2 tygodnie na wykonanie pracy. Pomysłowość, zdolność i inwencja twórcza uczniów jest niesamowita. Wpłynęło 37 prac. Każda z prac jest inna i piękna. Wszyscy uczniowie zgodnie z WSO zostaną nagrodzeni. Jednak tak jak w każdym konkursie są przyznane miejsca, tak jest i teraz. Ponieważ było dużo prac, bezstronna komisja wyłoniła zwycięzców z każdego poziomu. Gratuluję i dziękuję. Konkurs przeprowadziła Maria Domańska nauczyciel religii. Zapraszamy do obejrzenia prac nagrodzonych.
Klasy V
WYRÓŻNIENIE1. Piotr Fisior
2. Antonina PielotKlasy VI
1. Daria Kulejewska
2. Dominika Koterba
3. Tymoteusz Tabiś
WYRÓŻNIENIE:
1. Julia Czarnecka
2. Julia Szczygieł
3. Marek GamzaKLASY VII
1. Karolina Jędruszek
2. Alan Bartodziej
3. Julia KozłowskaWYRÓZNIENIE:
1. Mikołaj Sobczak
2. Sabina Ryś
3. Agnieszka PasiekaKLASY VIII
1. Martyna Tarnowska
2. Kamil Ręczmień10
Informacja dla beneficjentów stypendiów szkolnych
Wydział Edukacji, Sportu i Zdrowia informuje o obowiązku rozliczenia przyznanych stypendiów szkolnych w nieprzekraczalnym terminie do 5 czerwca br.
W związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną prosimy beneficjentów pobierających stypendia szkolne o składanie dokumentów potwierdzających dokonane zakupy i opłaty na cele edukacyjne w zamkniętej, zaadresowanej na WYDZIAŁ EDUKACJI, SPORTU I ZDROWIA URZĘDU MIEJSKIEGO W TARNOWSKICH GÓRACH kopercie i wrzucenie jej do urny znajdującej się przed wejściem głównym budynku przy ulicy Sienkiewicza 2 lub przy ulicy Rynek 4.
Przypominamy, że podstawą do refundacji poniesionych kosztów jest przedłożenie oryginałów imiennych faktur i rachunków (wystawionych na opiekuna ustawowego bądź prawnego małoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia – jeśli sam złożył wniosek) lub potwierdzeń wystawionych przez szkołę lub inną placówkę dot. zajęć organizowanych za ich pośrednictwem.
Faktury, rachunki, zaświadczenia itp. dokumenty muszą być opisane przez wnioskodawcę według poniższego wzoru :
„Drugostronnie wymienione artykuły/usługi zostały zakupione dla wyrównywania szans edukacyjnych dla ucznia/uczennicy (imię i nazwisko ucznia)…………...Nazwa szkoły ……………… za przyznane stypendium w kwocie ………….. zł.
Numer Decyzji .....”.
Data i podpis wnioskodawcy.
Do dokumentów należy dołączyć kserokopię przyznanej decyzji.
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem (32) 39 33 644
Poidełka dla pszczół
Uczniowie klas 6 na lekcjach Techniki chcąc wesprzeć naszych małych przyjaciół bez których nie było by życia na tej planecie wykonali poidła dla pszczół i ustawili w miejscach dla nich dostępnych aby w okresie suszy pszczoły miały gdzie się napić.Zapraszam wszystkich chętnych do samodzielnego wykonania poidełek: https://przypadkowerzeczy.blogspot.com/2020/04/poideko-dla-pszczo-jak-je-prawidowo.html?m=1
Zobacz kilka prac naszych uczniów.
Wirtualne dzieła
"Nie siedź tyle przed komputerem, tylko grasz i grasz" - to popularne zdanie staje się coraz mniej aktualne podczas zdalnych lekcji. Nasi uczniowie podczas e-lekcji informatyki z p. Mikołajczykiem nauczyli się tworzyć graficzne kolaże. Ciekawi jesteście, co słychać u piątoklasistów?
8
„OJCZYZNĘ …WSZELKIMI SPOSOBAMI RATOWAĆ”
Takie hasło przyświecało twórcom Majowej Konstytucji. Przed nami trzy świąteczne dni.
1 maja obchodzony jest jako Święto Pracy. Wyraźmy w ten dzień szacunek wszystkim, którzy ciężko pracują, a zwłaszcza tym, którzy obecne niosą pomoc chorym. 2 maja obchodzimy Święto Flagi, kolejny dzień to właśnie Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku w szkołach nie odbędą się tradycyjne akademie, nie weźmiemy udziału w piknikach z tej okazji. W zamian za to możecie obejrzeć film o tym, jak Jan Matejko przedstawił to wydarzenie na swoim obrazie. https://labiryntywiedzy.gwo.pl/labirynty-na-probe-p4261. To starsi uczniowie, natomiast młodszym przybliży to święto film https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs. A w jaki inny sposób możecie uczcić 229. rocznicę, korzystając z obecnych możliwości? Może wywiesicie flagę państwową, może nakręcicie film, zaprojektujecie kartkę, albo wymyślicie inny kreatywny sposób? Udokumentujcie to zdjęciami i przyślijcie je na adres aloch27@interia.pl.
„Magiczne drzewo. Olbrzym” - lektura z potworem w tle.
Uczniowie klasy 4a w trakcie lekcji na odległość omawiali problematykę książki autorstwa Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Olbrzym”.
Lektura wzbudziła szczere zainteresowanie, a jej efektem był konkurs z nagrodami (zaproponowany przez jednego z Rodziców) na najlepsze/ najciekawsze/ najbardziej wierne wyobrażenie jednego z wcieleń potwora, z którym musieli zmierzyć się bohaterowie: Kuki, Gabi, Bubek i Budyń – niezwykły pies.
Jak uczniowie ukazali swoje wyobrażenia na temat potwora – poniżej.
Talent!
Każdy GO ma, choć nie każdy o tym wie... Droga do geniuszu, czyli co jest "za rogiem".
https://zwierciadlo.pl/lifestyle/jak-odkryc-swoje-mocne-stronyTALENT "odciskiem palca".
https://stylzycia.polki.pl/psychologia,jak-odkryc-swoj-talent-4-kroki-jak-odryc-jaki-masz-talent,10030912,artykul.htmlPlan na sobotę: obudź swoje wewnętrzne dziecko.
https://edytazajac.pl/obudz-swoje-wewnetrzne-dziecko/Sobota dla dzieci:
https://www.youtube.com/watch?v=PfG7rfKXKrkTeatr dla dorosłych! To trzeba zobaczyć! Uwierzcie!
https://www.youtube.com/watch?v=6WG9YyQFB_0
Logo głównego bohatera lektury
Uczniowie klas piątych mieli wyjątkowe zadanie: wykonać logo głównego bohatera lektury.
Logo, to znak graficzny, symbol, więc zadanie wymagało pomysłowości.
Bohaterowie byli wyjątkowi : Ania z Zielonego Wzgórza, Tomek Sawyer, Aslan i Staś Tarkowski.
Każde logo przedstawiało symbole, które kojarzyły się z daną postacią literacką. Pojawiały się też inicjały bohaterów lub ważne słowa, które wypowiedzieli.
Uczniowie wykazali się kreatywnością. Sami zobaczcie!
12
Świetlica poleca
Dzisiaj dla rodziców słow parę...
...czyli nie ma ideałów, bo nie o to w życiu chodzi!
JĘZYK POLSKI – zdalnie!
Mimo, iż spotykamy się tylko on-line, praca w ramach zdalnego nauczania na lekcjach języka polskiego WRE!
Uczniowie klasy 8a przygotowali lapbooki prezentujące bohaterów lektury obowiązkowej „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego:
12Natomiast klasy 7a i 7c wykonały lapbooki odnoszące się do problematyki „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza. Oto jej efekty:
921Bronisława Opara
Bronisława Opara
Gabrysia szyje misia i...
...skoro mamy piątek, a nawet piąteczek, to nie zaglądajcie do szkolnych teczek! Uszyjcie z Gabrysią misia. O! Takiego!
Zanim powstaną Wasze misie- Miśka Zdziśka lub Misiek Zdzisiek-muszę koniecznie przekazać Wam kilka podstawowych umiejętności i udzielić niezmiernie ważnych rad. Korzystacie z niestrzępiących się materiałów, takich jak polar, gruba bawełniana dzianina. Wtedy szycie jest łatwiejsze. Piękne skrawki możecie znaleźć, przeglądając z rodzicami nieużywane ubrania. Przyznam się, że od jakiegoś czasu moje swetry mają krótkie rękawy. Domyślacie się, gdzie się podział ich ciąg dalszy.
Wróćmy do tematu: do zszywania krawędzi tkanin potrzebować będziecie igły, nitki, no i ściegu na okrętkę. Poznałam go będąc małą dziewczynką. Babcia Elżunia(znakomita kucharka) i dziadziuś Loluś (świetny krawiec) nauczyli mnie rozmaitych ściegów, ale na okrętkę to mój ulubiony.
Ta dam!!! Trratata! Zaczynamy!
Centrum Mistrzostwa Informatycznego - obowiązek informacyjny
Ze względu na zmianę zasad przetwarzania danych osobowych uczestników projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, poniżej prezentujemy Zasady przetwarzania danych osobowych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa 2014-2020
TRUDNE SAMOGŁOSKI
Moi drodzy, jak mówić, aby inni nie tylko nas rozumieli, ale żeby było to także poprawne i ładnie brzmiało? Trochę Wam pomogę. Przedstawię zasady wymowy wyrazów zakonczończonych na -ę i -ą. I tak: w przypadku, gdy słowo zakończone jest na -ę, wypowiadamy normalne "e". Zawsze!!! Czyli nie mówimy "poproszę herbatę" tylko "poprosze herbate". Teraz Ty powiedz głośno podany przykład. Czy nie wydaje ci się, że mówiąc "poproszę herbatę" brzmisz sztucznie? A chodzi o to, by w przypadku końcówki "ę" brzmieć naturalnie, czyli "poprosze herbate" i już.
Inaczej ma się sprawa w przypadku końcówki -ą. Tutaj w żadnym wypadku nie możemy zapomnieć o tak zwanym ogonku. Musimy wymawiać "ą"! Nie mów "Ide z Tobom." To "om" brzmi bardzo źle! Nasze uszy cierpią, słysząc "dymiom kominy" zamiast "dymią kominy" albo "ludzie listy piszom" zamiast "ludzie listy piszą"... Zapamiętajmy to. Prosi Gabrysia Gębka.
Życzenia Świąteczne...
Szkoła muzyczna
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Tarnowskich Górach ogłasza zapisy na rok szkolny 2020/2021. Zapisy prosimy kierować na adres mailowy szkoły: sekretariat@psmtg.pl lub telefonicznie w godzinach 8:00 - 14:00 pod numerem telefonu 32/ 285-34-15. W wiadomości e-mail wymagane informacje to: imię i nazwisko kandydata, rok urodzenia, telefon kontaktowy oraz preferowany instrument.
WESOŁYCH ŚWIĄT
Uczniowie kl. IV-VI pracami wykonanymi na zdalnych-domowych lekcjach techniki składają wszystkim odwiedzającym stronę szkoły wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących Świąt.
A przykłady kreatywności i pomysłowości można zobaczyć na poniższych fotografiach.1