Szturm Modlitewny!
Szkoła do hymnu!
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu". W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób chcieli włączyć naszą społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
11
Dziewiątka na uczelni
W dniach 6.11 - 8.11 w Pile miała miejsce konferencja młodzieżowa pod hasłem "Bądź świadomy - zaangażowany - krytyczny". Debaty młodzieżowe, dyskusje panelowe, warsztaty i wykłady stymulowały zarówno młodzież, jak i nauczycieli, do nieustannego rozwoju w duchu Long Life Learning. W tym ogólnopolskim wydarzeniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytut w Pile) tarnogórską podstawówkę reprezentował p. Radosław Polka - Przeworski oraz p. Tomasz Mikołajczyk.
Tydzień Kodowania w SP9
Z końcem października uczniowie dziewiątki pod okiem p. Tomasza Mikołajczyka włączyli się w akcję Codeweek - Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Uczniowie w ramach zajęć informatyki tworzyli jesienne gry - labirynty, programowali kolizje z obiektami. Dodatkowo niektórzy uczestnicy stworzyli do własnej gry również cheaty.
SZKOLNY KLUB WŁÓCZYKIJA NA SZLAKU
W ramach działalności Szkolnego Klubu Włóczykija 30 października grupa 26 uczniów z klas 6-8 wzięła udział w szkolnej wycieczce w piękne Beskidy Śląskie, wędrując z Równicy na Trzy Kopce Wiślańskie. Pogoda była idealna, z czystym niebem i rześkim, jesiennym powietrzem, co sprawiło, że wspinaczka była jeszcze bardziej przyjemna. Podziwiając wspaniałe widoki, po kilku godzinach dotarliśmy do schroniska, gdzie mieliśmy ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski i delektowaliśmy się ciepłą herbatą. Dodatkowo czas umiliły nam zwierzaki, które towarzyszyły nam praktycznie podczas całej wędrówki – piesek i kotek :-)
Wszyscy wiemy, że chodzenie po górach niesie ze sobą liczne korzyści i cieszymy się, że nasi uczniowie tak chętnie zapisują się na kolejne wyjazdy. Brawo Włóczykije!
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji!
Kolejny wyjazd już wiosną, zatem szykujcie wygodne buty!!!
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. S.Tyrtania, M. Mikołajec oraz p. A. Gasztych
23
Samorząd SP9 podczas ogólnopolskich debat
Nasi nauczyciele, Tomasz Mikołajczyk i Honorata Korczynska 24.10 reprezentowali tarnogórską dziewiątkę podczas ogólnopolskiej konferencji dla Samorządów Uczniowskich i Młodzieżowych Rad (w ramach programu Erasmus+) w Katowicach. W trakcie wydarzenia odbywały się liczne prelekcje i warsztaty praktyczne. Ponadto zorganizowana została debata reprezentantów środowisk, które związane są z kształtowaniem kompetencji obywatelskich. Podczas debaty, reprezentującym głos nauczycieli - opiekunów SU była p. Korczyńska. Dobre praktyki samorządu SP9 są widoczne na scenie ogólnopolskiej.
Bardzo owocne spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim
23 października 2024 roku uczniowie klasy 5b wzięli udział w spotkaniu autorskim z Marcinem Szczygielskim, jednym z najbardziej cenionych współczesnych polskich pisarzy książek dla dzieci i młodzieży organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Większość wydarzenia poświęcona była twórczości Marcina Szczygielskiego, a samo spotkanie nabrało dynamiki, gdy autor zaangażował uczniów w aktywny dialog. Nasi uczniowie byli bardzo aktywni. Z ciekawością pytali o źródła inspiracji autora, jego czas poświęcony na tworzenie książek, a także o to, która z powieści została napisana najszybciej, a która zajęła najwięcej czasu. Uczniowie byli również zainteresowani początkami kariery literackiej pisarza. Pytali, jak zaczynał swoją przygodę z pisaniem, a także jak wygląda codzienna praca pisarza.
Na zakończenie Marcin Szczygielski zorganizował konkurs – przeczytał fragment swojej powieści „Teatr Niewidzialnych Dzieci” i zadał pytanie dotyczące treści. Najszybsza odpowiedź pozwoliła Szymonowi wygrać książkę z autografem autora.
Po oficjalnej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zakupu książek Marcina Szczygielskiego oraz uzyskania imiennej dedykacji, co stanowiło wyjątkową pamiątkę z tego inspirującego wydarzenia.
Biblioteka szkolna również nabyła nową pozycję autora do wypożyczania, zatem zachęcamy do czytania.
Koordynatorki wydarzenia: p. Honorata Korczyńska, p. Joanna Kanclerz18
Wycieczka klas czwartych
18 października uczniowie klasy 4a i 4b udali się na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym. Miejscem docelowym naszej przygody były Wadowice. Pierwszą atrakcją, jaką mieliśmy w planie było muzeum pszczelarstwa APILANDIA. Dzieci z zaciekawieniem odkrywały fascynujący świat pszczół. Zwiedzając interaktywne ekspozycje poszerzyliśmy wiedzę na temat produktów pszczelarskich. Dowiedzieliśmy się, co potrzebuje do pracy każdy pszczelarz i co zawdzięczamy tym małym pracowitym owadom. Ponadto, przyglądaliśmy się prawdziwemu życiu pszczół w ulach, wykonywaliśmy świece z wosku lanego i z węzy pszczelej. Następnie udaliśmy się do Domu Rodzinnego Ojca Świętego, w którym znajduje się nowoczesna, multimedialna wystawa. Zaopatrzeni w audioprzewodniki zostaliśmy zabrani w podróż w czasie. Mogliśmy odkryć na nowo, życie, działalność i nauczanie Człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. W trakcie zwiedzania słuchaliśmy piosenek związanych z Ojcem Świętym i poznaliśmy fakty oraz anegdoty dotyczące jego życia. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o najbliższej rodzinie, mieszkaniu i warunkach życia Jana Pawła II. Największe poruszenie wzbudziły zdjęcia i ekspozycje związane z zamachem na życie papieża, jak też modlitwy do Ojca Św., ziemia z pielgrzymek itd. Po tej fascynującej podróży w czasie nie mogliśmy sobie odmówić kupienia pamiątek i słynnych wadowickich kremówek dla siebie i naszych najbliższych. Wycieczka na pewno dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i duchowo ubogaceni.
29
8a pod gliwicką „wieżą Eiffla”
18 października uczniowie klasy 8a mieli okazję poznać historię najbardziej znanej prowokacji niemieckiej przed wybuchem II wojny światowej i to w miejscu, w którym się wydarzyła czyli w radiostacji gliwickiej. Nie tylko poznali przebieg dramatycznych wydarzeń z 31 sierpnia 1939 r. we wnętrzach, które niewiele się zmieniły od tamtej pory. Mogli też zobaczyć dawne urządzenia do przekazywania sygnału radiowego. Spore zainteresowanie wzbudził pradziadek dzisiejszego smartfona. W parku doświadczeń ósmoklasiści mogli poeksperymentować z dźwiękiem – lekcja historii połączona z lekcją fizyki. Na tle bezchmurnego nieba pięknie prezentowała się 111-metrowa, najwyższa na świecie drewniana wieża.
1
Talenciaki - wspólna akcja
Akcja zbiórki Talenciaków w SP9 koordynowana przez p. Tomasza Mikołajczyka i p. Magdalenę Wieczorek i Samorząd Uczniowski trwa. Jak dotąd, udało się zebrać społeczności szkolnej ponad 4000 Talenciaków, dzięki którym będzie można wzbogacić bazę pomocy dydaktycznej naszej szkoły. Pozyskane w ten sposób pomoce będą służyły dzieciom. Talenciaki można oddawać wychowawcom do 11.11.
Wycieczka klasy 5A do Pałacu w Mosznej
W październikowy, ale bardzo słoneczny piątek, uczniowie klasy 5A udali się na wycieczkę do Mosznej. Zwiedzili znajdujący się tam pałac prawie jak z bajki, spędzili czas na beztroskiej zabawie w otaczającym go niezwykle pięknym parku. Mieli okazję poczuć się jak jego mieszkańcy, jedząc obiad w pałacowej restauracji.
Zwieńczeniem wyjazdu były odwiedziny w wyjątkowym miejscu pod nazwą Fabryka Robotów, które zachwyciło zarówno chłopców jak i dziewczynki.
31
Pierwsza pomoc
Dziś, 16 października w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Harcerskiego Klubu Ratowniczego, którzy przeprowadzili dla naszych trzecioklasistów kurs Pierwszej Pomocy. Podczas kursu uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze zasady udzielania pomocy, pozycję boczną ustaloną i procedurę resuscytacji oddechowo - krążeniowej. Oprócz tego praktycznie mogli przećwiczyć sposób użycia AED, masaż serca i układanie w pozycji bocznej. Wszyscy uczniowie zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę podziękowali ratownikom i zachwyceni dzielili się nią z koleżankami i kolegami ze szkoły.
Bardzo dziękujemy ratownikom: p. Annie Siwy - Śliwie i p. Michałowi Pińczyńskiemu za przeprowadzenie szkolenia.
Dziękujemy p. Magdalenie Wieczorek i p. Michałowi Trybusowi za organizację spotkania.54
Dzień Pupila
11 października odbył się w naszej szkole Dzień Pupila. Dzień ten był związany z obchodzonym tydzień wcześniej Światowym Dniem Zwierząt. W tym wyjątkowym dniu nasi uczniowie przyszli do szkoły w towarzystwie swoich zwierzęcych przyjaciół. Każdy mógł zaprezentować swojego Pupila zebranym i opowiedzieć o nim kilka słów. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć w specjalnej " fotobudce", a także wspólnego przemarszu przez boisko szkolne.
Dzień ten stał się także okazją do wsparcia Schroniska dla bezdomnych psów i kotów w Miedarach. Zebrane przez uczniów karmy i środki czystości zostały już dostarczone do schroniska. Za okazane zwierzakom serce serdecznie dziękujemy.
29
Sprzątanie Świata
Pod koniec września przypadał 31. finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata. Uczniowie klasy VI c wraz z wychowawczynią Agnieszką Boroń-Żyrek również zaangażowali się w porządkowanie naszej planety, sprzątając okolice szkoły oraz Park Strzelecki. Akcja jednak to coś więcej niż coroczne oczyszczanie okolicy z odpadów. Najważniejszym jej aspektem jest szerzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Biorąc udział w wydarzeniu, każdy miał szansę zobaczyć na własne oczy skutki braku poszanowania środowiska naturalnego. Miejmy nadzieję, że takie działania przyczynią się do wypracowania ekologicznych nawyków, które będą wspierać naszą planetę. Brawo młodzi ekolodzy!
2
RANCZO BARANÓWKA
Dnia 10.10.2024 klasy 7a i 7b odwiedziły Ranczo Baranówka w Nowej Wsi Tworoskiej. Wycieczka integracyjna odbyła się w promienach jesiennego słońca. Aktywnościom na świeżym powietrzu nie było końca. Marsz na orientację w pobliskim lesie z użyciem mapy i kompasu dla wielu był bułką z masłem, ale niektórzy musieli się trochę natrudzić. Strzelanie z łuku pod okiem pani instruktor cieszyło się sporym powodzeniem. Slacklining czyli utrzymanie się na trzęsącej się linie również było nie lada gratką. Uczniowie relaksowali się na łonie przyrody grając w piłkę i delektując się specjałami z ogniska. Dużym zaskoczeniem dla nas opiekunów było to, jak wielu uczniów zainteresowanych było grzybobraniem. Co więcej, nasi uczniowie naprawdę znają się na grzybach, mają sporą wiedzę na ten temat. W niejednym domu zapachniało już grzybową zupą. Oby takich dni nauki było jak najwięcej :) Za opiekę nad uczniami dziękujemy p. Aleksandrze Ochman, p. Sylwii Tyrtani i p. Agacie Węgielskiej Franusik.
23
Dzień Edukacji Narodowej
11 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas piątych zorganizowali apel. Rozpoczął się on przemówieniem Pana Dyrektora oraz przedstawicielki Rady Rodziców, którzy złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły, nauczycielom i dzieciom. Następnie klasy piąte przedstawiły program artystyczny, podczas którego pokazali różne typy uczniów oraz to jak wygląda posiedzenie Rady Uczniowskiej. Wszystko uświetnione zostało pięknymi piosenkami. Na koniec akademii złożyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia i wręczyli ręcznie robione słoneczniki. Przygotowaniem akademii zajęły się p. Korczyńska, p. Lipińska oraz p. Horzela. Zdjęcia wykonała p. Wieczorek.
Samorząd Uczniowski również włączył się w świętowanie tego dnia poprzez organizację konkursu "Rozpoznaj Nauczyciela z dawnych fotografii", w którym udział mogą brać wszyscy uczniowie naszej szkoły. Konkurs potrwa do 18 października.106
Finał zbiórki dla powodzian
W ostatnich tygodniach września Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole zbiórkę darów dla powodzian, która zakończyła się sukcesem. Podczas akcji zebrano wiele artykułów spożywczych, chemię gospodarczą oraz środki czystości. Wśród darów znalazły się również rękawice robocze, gumowce, mopy oraz wiadra. Z serca dziękujemy wszystkim darczyńcom. Podziękowania chcemy złożyć również na ręce pana Bartosza, który zorganizował transport oraz wszystkim, którzy pomogli w spakowaniu darowanych artykułów. Dziękujemy: Wiktorowi, Mateuszowi, Damianowi, Szymonowi, Kubie, Jakubowi, Julce, Paulince, Kacprowi, Jurkowi, Szymonowi, Piotrkowi i Agnieszce.
Zbiórkę koordynowała p. Magdalena Wieczorek wraz z członkami Samorządu Uczniowskiego.2
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
Dnia 3 października w naszej szkole odbyła się zorganizowana przez Opiekunów Samorządu Uczniowskiego, dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Zaproszenie otrzymali uczniowie klas V, VI, VII i VIII. Pod opieką nauczycieli wychowawców młodzież zaprezentowała różne style taneczne. Podczas imprezy wniesiono balonowy łuk, przy którym chętnie robiono zdjęcia. Po dwóch godzinach dobrej zabawy uczniowie w wyjątkowo dobrych humorach opuścili salę gimnastyczną. Zapraszamy do fotorelacji.
55
Dzień Chłopaka z grami planszowymi w 5A
Chłopcy i dziewczynki w klasy 5a w nietypowy sposób uczcili Dzień Chłopaka. Po skończonych lekcjach uczniowie przyszli do szkoły jeszcze raz przynosząc do szkoły gry planszowe. Uczniowie prezentowali kolegom swoje ulubione gry i mieli możliwość zagrać także w coś nowego. Smacznym akcentem tego wyjątkowego popołudnia była zamówiona przez rodziców pizza.
9
Nietypowa lekcja o lesie w IIIc
Klasa IIIc kontynuując cykl zajęć o lesie postanowiła wykorzystać zebrane podczas leśnej lekcji dary i stworzyć piękne prace dotyczące warstw lasu. Była to okazja nie tylko do tego, by wyzwolić swoją kreatywność, ale również do tego, by powtórzyć informacje o warstwach lasu. Dodatkowym atutem takich zajęć było to, że cała klasa w jednej chwili wypełniła się cudownym, leśnym zapachem!
7