5 grudnia grupa siódmoklasistów odwiedziła po raz pierwszy mury Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Nasi uczniowie mogli samodzielnie wykonywać proste doświadczenia chemiczne pod czujnym okiem pracowników Instytutu. Oprócz pełnej galerii zdjęć w stroju prawdziwego chemika, zdobyli przede wszystkim szereg cennych wiadomości i umiejętności z zakresu chemii, a także większą motywację do nauki tego przedmiotu.
Młodzi Chemicy na Uniwersytecie Śląskim
- 56
Wielka Fabryka Elfów
30 listopada dzieci z klas 2a i 2c wybrały się na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów! Wycieczka wprowadziła klasy w świąteczny nastrój, podczas spotkania z Elfami dzieciaki miały okazję zbudować zabawki, które Mikołaj ma rozdać dzieciom, poszukać przypraw potrzebnych do świątecznych wypieków, poszukać przepisu na magiczne pierniczki, napisać list do Mikołaja, udekorować bombkę oraz poszaleć na "dmuchańcach". Zwieńczeniem wycieczki było spotkanie z Mikołajem i oczywiście zakupy w elfowym sklepiku! To był pełen wrażeń wyjazd! Zapraszamy do barwnej fotorelacji!
21
"Być jak Ignacy" - etap drugi
30 listopada zakończył sie 2 etap programu edukacyjnego dla szkół "Być jak Ignacy - Nauka pełna energii". Uczniowie klasy IVa wzięli udział w dwóch kolejnych fascynujących lekcjach dotyczących prądu elektrycznego i ropy naftowej. W związku z tym, że z tematem ropy nieodłącznie wiąże się postać Ignacego Łukasiewicza, nasi uczniowie przygotowali dla całej społeczności szkolnej gazetkę związaną z życiem i dokonaniami tego badacza i odkrywcy. Gazetka ta była także formą jednej z aktywności zaplanowanej dla uczestników programu - wyzwanie Ignacego nr 2. Czwartoklasiści w bardzo kolorowy i kreatywny sposób przedstawili takie fakty z życia uczonego jak: skonstruowanie lampy naftowej, pracę w lwowskiej aptece, pierwsza operację chirurgiczną przy lampie, oświetlenie lampą naftową bardzo niebezpiecznego skrzyzowania dróg i budowę pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce na Podkarpaciu. Dzieciaki wykazały sie także umiejętnością tworzenia komiksów, które również opowiadały o dokonaniach Łukasiewicza. Już za chwilę przed nimi kolejne fascynujące lekcje "pełne energii ".
33
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
17 listopada 2023 r. już kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku utrwalanie i sprawdzanie znajomości tabliczki mnożenia przybrało formę zabawy, w której mogli wziąć udział wszyscy uczniowie klas III-V. Od wtorku do piątku zainteresowane osoby rozwiązywały różnego rodzaju zadania, zaś w poniedziałek 20. 11.23r. odbył się szkolny konkurs mający na celu wyłonienie mistrza tabliczki mnożenia. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązanie 5 łamigłówek logicznych sprawdzających stopień opanowania tabliczki mnożenia. W zabawie wzięło udział 51 osób.
Zaszczytny tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia uzyskali:
w kategorii klas IV: Alisa (kl. IVb), Zosia(kl. IVb), Julka(kl. IVb) i Paulina(kl. IVb),
zaś spośród uczniów klas V: Damian (kl. Vc), Oliwia (kl. Vb), Jan (kl. Va), Mikołaj (kl. Vb), Michał (kl. Vc) i Adam (kl. Va).
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zmagań z tabliczką mnożenia gratulujemy!
Akcje charytatywne
Oto najbliższe akcje charytatywne, które wspiera nasz Samorząd Uczniowski. Zapraszamy do włączenia się w te działania.
Spotkanie z Lyjną i Ryjzką
W listopadzie klasa 2c odwiedziła Muzeum w Tarnowskich Górach i uczestniczyła w ciekawych zajęciach z Paniami Lyjną i Ryjzką, zwiedzały muzeum i poznawały ciekawostki o Śląsku i gwarze śląskiej! To była bardzo ciekawa i pouczająca przygoda!
4
Spotkania z Zippim
W naszej szkole od września realizowany jest program "Przyjaciele Zippiego", podczas którego dzieci rozmawiają o emocjach, uczą się radzenia sobie z nimi i z Patyczakiem Zippim omawiają problemy, które dotykają bohaterów programu. Uczniowie dzięki programowi mogą zajrzeć w głąb siebie, zaprzyjaźnić się z sobą i swoimi emocjami, zrozumieć postępowania swoje i innych. Dzieciaki nie potrafią doczekać się kolejnego spotkania z Zippim!
Spotkania teatralne
Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć ostatnio w spotkaniach teatralnych organizowanych w TCK. Młodszym dzieciom został przedstawiony spektakl pt. "Mity greckie", utrzymany w humorystycznej i bardzo współczesnej konwencji. Klasy starsze natomiast zapoznały się z bardzo ciekawym teatrem piasku, przedstawiającym opowieść pt. "Mały Książę". Wszystkie spektakle były świetną powtórką, bo nawiązywały do lektur oobowiązkowych.
3
Wirtualny Festiwal „Iskry niepodległej”
Dwie drużyny z klas 8 a i 8b wzięły udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu Wirtualny Festiwal „Iskry niepodległej”, który odbywał się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Duże emocje towarzyszyły rozwiazywaniu zadań, związanych z postaciami wybitnych Polaków, których działalność wpływała na losy świata. Trzeba było nie tylko znaleźć odpowiedzi na pytania, niektóre zadania wymagały również kreatywności. Uczniowie tworzyli dzieła inspirowane obrazami znanych malarzy, a nawet komiks o życiu słynnych wynalazców.
1
Z wizytą u 125-latka
Lekcje o samorządzie lokalnym to doskonała okazja do odwiedzenia Ratusza. W ramach wiedzy o społeczeństwie klasa 8a udała się do siedziby władz miejskich, by u źródła zaczerpnąć wiedzę o działalności organów gminy. Pan Mariusz Jarzombek opowiedział nam o początkach i rozwoju miasta, o dziejach herbu, mogliśmy zasiąść na miejscach radnych i Burmistrza w Sali sesyjnej, obejrzeć pokoje, w których mieszkał niegdyś burmistrz i gabinet obecnego włodarza miasta. Uczniowie mieli wiele pytań dotyczących zadań gminy, zarobków urzędników oraz tego, jak można zostać burmistrzem. Na wystawie plenerowej mogliśmy zobaczyć historyczne zdjęcia Ratusza, który w tym roku obchodzi 125 urodziny.
Otwarta firma
Szanowni Państwo, w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze aktywny udział w projekcie Otwarta firma. Państwo - Rodzice jesteście najlepszymi sojusznikami szkoły, wspólnie zależy nam, by dzieci były jak najlepiej przygotowane do samodzielnego dorosłego życia i wybrały drogę kariery zawodowej zgodnie z własnymi potrzebami i zainteresowaniami. Dlatego liczymy na Państwa akceptację i włączenie się do realizacji tego programu.
Rodzice czynni zawodowo mogą pomóc przy nawiązaniu współpracy między szkołą a firmą bądź instytucją, w której pracują. Dzięki takiemu pośrednictwu, ciekawej prezentacji swojej firmy bądź instytucji, dzieci poczują wsparcie i podniosą poziom swoich aspiracji w dążeniu do sukcesu edukacyjnego i zawodowego teraz i w życiu dorosłym.
Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą mogą wziąć udział w spotkaniu w szkole i podzielić się z uczniami swoimi doświadczeniami, opowiedzieć o własnej drodze do sukcesu.
W ramach programu uczniowie naszej szkoły w najbliższym tygodniu (13 - 17 listopada 2023 roku), odwiedzą m.in. siedzibę Straży Pożarnej, Ratusz, Hotel Opera czy Tarnogórskie Centrum Kultury.
Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć nas w tych działaniach prosimy o kontakt z koordynatorką projektu - Zofią Lesiewicz (tel. 696331061)
Tydzień dla Niepodległej
Od 6 do 10 listopada w naszej szkole przeprowadzona została innowacja pedagogiczna "Tydzień dla Polski". Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach dotyczących naszej ojczyzny: oglądali prezentację o naszym kraju, tworzyli plakaty pt. "Kodeks Młodego Patrioty", brali udział w Konkursie Pieśni Patriotycznej. Mieli okazję również stworzyć wspólny plakat, na którym zapisywali za co kochają Polskę. Wszyscy bardzo zaangażowali się w obchody tego tygodnia. Zwieńczeniem tej akcji była zabawa biało - czerwonymi balonami, które uczniowe zabrali do domów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za udział a nauczycielom za pomoc w realizacji akcji.
Koordynatorami Tygodnia dla Polski były panie: Bronisława Opara, Joanna Jasiulek i Magdalena Wieczorek.96
I etap Powiatowego Konkursu Wiedzy Copernicana
7 listopada w naszej szkole odbył się I etap Powiatowego Konkursu Wiedzy COPERNICANA 2024. W tym roku w konkursie udział wzięło 50 uczniów klas 3 i 8, którzy walczyli o miejsca indywidualnie, ale również zdobywali punkty dla swoich szkół.
Uczniowie klas trzecich rozwiązywali test interdyscyplinarny, natomiast uczniowie klas ósmych zmierzyli się z wiedzą z czterech przedmiotów: j.polski, matematyka, j.angielski i biologia. W każdej kategorii szkołę reprezentował jeden uczeń, natomiast w kategorii klas trzecich szkoła mogła zgłosić dwóch uczniów.
Ostatecznie w konkursie rywalizowali uczniowie z 11 szkół naszego powiatu. Do finału zakwalifikują się po 3 szkoły w kategorii klas trzecich oraz ósmych , których uczniowie zdobyli najwięcej punktów. Finał konkursu w marcu.
21
Szkoła Pełna Talentów
Z początkiem listopada zakończyliśmy zbierać Talenciaki. To nie koniec akcji, obecnie trwa liczenie oraz wprowadzanie ostatnich kuponów do systemu. Juz teraz wiadomo, że przekroczylismy granicę 4 tysięcy punktów. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie wybranych pomocy dydaktycznych, w zamian za zebrane punkty. (Opiekun akcji: Tomasz Mikołajczyk)
Europejski Dzień Języków
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków obchodzonego 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską, nasza szkoła przyłączyła się do inicjatywy: „Języki w mojej klasie/szkole”. W ramach tego wyzwania nasi uczniowie mieli za zadanie stworzyć plakat przedstawiający wszystkie języki obecne w ich środowisku edukacyjnym – w klasie lub w szkole. Młodzież Dziewiątki, wie, iż różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia między poszczególnymi kulturami i stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu. Chętnie wzięliśmy zatem udział w akcji i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
"Let's Speak English"
W naszej szkole ćwiczymy wszystkie umiejętności językowe na różne sposoby. I tak niedawno w ramach standardowych zajęć lekcyjnych uczniowie klas V mieli okazję zaprezentować się odgrywając scenki w restauracji! Zamawiali pizzę, sushi i pyszne desery! Wszyscy wykazali się nie lada pomysłowością i teatralnym polotem, ale przede wszystkim wiemy, że potrafią się już świetnie komunikować! Brawo dla Was!
17
Wyjście na cmentarze tarnogórskie – żywa lekcji historii
W dniu 30.10.2023 r. grupa 30-tu uczniów naszej szkoły, w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła Pamięta” , udała się na tarnogórskie cmentarze aby uporządkować groby, zapalić znicze, wspomnieć i pomodlić się w intencji tych, którzy żyli wśród nas i pracowali dla naszego miasta.
Uczniowie zapalili znicze przy Tablicy Katyńskiej, na grobie Duszpasterzy tarnogórskich, przy Pomniku smoleńskim oraz na grobie Nieznanego Żołnierza.
Uczniowie odwiedzili również grób niedawno zmarłej nauczycielki p. Joanny Gawlińskiej
Nie mogło zabraknąć kwiatów i zniczy przy Pomniku Ofiar Caratu i Reżimu Stalinowskiego czyli Sybiraków. Czas pierwszego tygodnia listopada jest szczególną chwilą aby z wdzięcznym sercem pomyśleć o naszych przodkach i podjąć z nadzieją ich dziedzictwo.
Wszystkim uczniom i ich rodzicom wyrażamy wielkie podziękowanie za udział i przyniesione znicze. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Sylwia Tyrtania opiekun Samorządu Uczniowskiego i p. Maria Domańska opiekun Wolontariatu.
4
W KOLORACH JESIENI – NASZE WŁÓCZYKIJE W PIENINACH
W dniach 17-18 października 2023 r. grupa 25 dzielnych piechurów z klas VI-VIII wyruszyła na pierwszy w tym roku szkolnym 2-dniowy rajd - tym razem w okolice malowniczych Pienin.
Nasza wycieczka przepełniona była różnorodnymi atrakcjami, niezapomnianymi przygodami i niesamowitymi widokami! Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru na przełom Białki (tu kręcona była scena ze słynnego „Janosika”!). Następnie podziwialiśmy widoki spacerując po koronie zapory Jeziora Czorsztyńskiego (to najwyższa ziemna zapora w Polsce). Zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, a rozciągające się z tarasów widokowych krajobrazy zapierały dech w piersiach! Zwiedzając tutejszy zamek, muzeum i wozownię poznaliśmy najciekawsze opowieści o zamku i jego tajemnicach. Ekscytujący dzień zakończyliśmy rejsem statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Niewątpliwym hitem tego wyjazdu okazała się być rozpoczynająca drugi dzień gra terenowa: „Śladami baców, juhasów, chłopów, zakochanych i innych Janosików” odbywająca się w całości w obrębie Małych Pienin. Były zagadki, wyzwania i proekologiczne działania (za zebrane śmieci dzieci czekała nagroda!). Spacer Rezerwatem Przyrody „Wąwozem Homole” w Jaworkach oraz zwiedzanie uzdrowiskowej Szczawnicy zakończyły naszą wędrówkę. To był bardzo udany wyjazd!
Na wiosnę ruszamy z kolejną propozycją wyjazdową, zatem szykujcie kije i wygodne buty!
Opiekę nad uczniami sprawowały: S.Tyrtania, M. Mikołajec i J. Kanclerz.
45
I etap programu "BYĆ JAK IGNACY"
Być jak Ignacy „Nauka pełna energii” to VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
W tym roku także uczniowie naszej szkoły z pomocą Ignacego, robota Blu oraz ciekawych gości nauczą się pracować metodą naukową i dowiedzą się, jak stawiać trafne pytania badawcze, formułować hipotezy, a następnie je weryfikować!
Uczestnicy zdobędą wiedzę o wielu różnych rodzajach energii, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki.
31 października zakończył się pierwszy z sześciu etapów tegorocznego programu. Uczniowie klasy IV, w ramach zajęć koła matematyczno-przyrodniczego, wzięli udział w dwóch z dwunastu zaplanowanych w programie lekcji. Temat pierwszej z nich dotyczył zasady działania maszyny parowej, a temat drugiej był związany z powstawaniem i późniejszym zastosowaniem gazu ziemnego.
Nasi czwartoklasiści z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z Ignacym.
43
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz jej przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszej akademii.
43