• Spotkania teatralne

          • Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć ostatnio w spotkaniach teatralnych organizowanych w TCK. Młodszym dzieciom został przedstawiony spektakl pt. "Mity greckie", utrzymany w humorystycznej i bardzo współczesnej konwencji. Klasy starsze natomiast zapoznały się z bardzo ciekawym teatrem piasku, przedstawiającym opowieść pt. "Mały Książę". Wszystkie spektakle były świetną powtórką, bo nawiązywały do lektur oobowiązkowych. 

          • Wirtualny Festiwal „Iskry niepodległej”

          • Dwie drużyny z klas 8 a i 8b wzięły udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu Wirtualny Festiwal „Iskry niepodległej”, który odbywał się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Duże emocje towarzyszyły rozwiazywaniu zadań, związanych z postaciami wybitnych Polaków, których działalność wpływała na losy świata. Trzeba było nie tylko znaleźć odpowiedzi na pytania, niektóre zadania wymagały również kreatywności. Uczniowie tworzyli dzieła inspirowane obrazami znanych malarzy, a nawet komiks o życiu słynnych wynalazców.

          • Z wizytą u 125-latka

          • Lekcje o samorządzie lokalnym to doskonała okazja do odwiedzenia Ratusza. W ramach wiedzy o społeczeństwie klasa 8a udała się do siedziby władz miejskich, by u źródła zaczerpnąć wiedzę o działalności organów gminy. Pan Mariusz Jarzombek opowiedział nam o początkach i rozwoju miasta, o dziejach herbu, mogliśmy zasiąść na miejscach radnych i Burmistrza w Sali sesyjnej, obejrzeć pokoje, w których mieszkał niegdyś burmistrz i gabinet obecnego włodarza miasta. Uczniowie mieli wiele pytań dotyczących zadań gminy, zarobków urzędników oraz tego, jak można zostać burmistrzem. Na wystawie plenerowej mogliśmy zobaczyć historyczne zdjęcia Ratusza, który w tym roku obchodzi 125 urodziny.

          • Otwarta firma

          • Szanowni Państwo, w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze aktywny udział w projekcie Otwarta firma. Państwo - Rodzice jesteście najlepszymi sojusznikami szkoły, wspólnie zależy nam, by dzieci były jak najlepiej przygotowane do samodzielnego dorosłego życia i wybrały drogę kariery zawodowej zgodnie z własnymi potrzebami i zainteresowaniami. Dlatego liczymy na Państwa akceptację i włączenie się do realizacji tego programu.

            Rodzice czynni zawodowo mogą pomóc przy nawiązaniu współpracy między szkołą a firmą bądź instytucją, w której pracują. Dzięki takiemu pośrednictwu, ciekawej prezentacji swojej firmy bądź instytucji, dzieci poczują wsparcie i podniosą poziom swoich aspiracji w dążeniu do sukcesu edukacyjnego i zawodowego teraz i w życiu dorosłym.

            Rodzice prowadzący własną działalność gospodarczą mogą wziąć udział w spotkaniu w szkole i podzielić się z uczniami swoimi doświadczeniami, opowiedzieć o własnej drodze do sukcesu.

            W ramach programu uczniowie naszej szkoły w najbliższym tygodniu (13 - 17 listopada 2023 roku), odwiedzą m.in. siedzibę Straży Pożarnej, Ratusz, Hotel Opera czy Tarnogórskie Centrum Kultury.

            Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć nas w tych działaniach prosimy o kontakt z koordynatorką projektu - Zofią Lesiewicz (tel. 696331061)

          • Tydzień dla Niepodległej

          • Od 6 do 10 listopada w naszej szkole przeprowadzona została innowacja pedagogiczna "Tydzień dla Polski". Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach dotyczących naszej ojczyzny: oglądali prezentację o naszym kraju, tworzyli plakaty pt. "Kodeks Młodego Patrioty", brali udział w Konkursie Pieśni Patriotycznej. Mieli okazję również stworzyć wspólny plakat, na którym zapisywali za co kochają Polskę. Wszyscy bardzo zaangażowali się w obchody tego tygodnia. Zwieńczeniem tej akcji była zabawa biało - czerwonymi balonami, które uczniowe zabrali do domów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za udział a nauczycielom za pomoc w realizacji akcji.
            Koordynatorami Tygodnia dla Polski były panie: Bronisława Opara, Joanna Jasiulek i Magdalena Wieczorek. 

          • I etap Powiatowego Konkursu Wiedzy Copernicana

          • 7 listopada w naszej szkole odbył się I etap Powiatowego Konkursu Wiedzy COPERNICANA 2024. W tym roku w konkursie udział wzięło 50 uczniów klas 3 i 8, którzy walczyli o miejsca indywidualnie, ale również zdobywali punkty dla swoich szkół.

            Uczniowie klas trzecich rozwiązywali test interdyscyplinarny, natomiast uczniowie klas ósmych zmierzyli się z wiedzą z czterech przedmiotów: j.polski, matematyka, j.angielski i biologia. W każdej kategorii szkołę reprezentował jeden uczeń, natomiast w kategorii klas trzecich szkoła mogła zgłosić dwóch uczniów.

            Ostatecznie w konkursie rywalizowali uczniowie z 11 szkół naszego powiatu. Do finału zakwalifikują się po 3 szkoły w kategorii klas trzecich oraz ósmych , których uczniowie zdobyli najwięcej punktów. Finał konkursu w marcu.

          • Szkoła Pełna Talentów

          • Z początkiem listopada zakończyliśmy zbierać Talenciaki. To nie koniec akcji, obecnie trwa liczenie oraz wprowadzanie ostatnich kuponów do systemu. Juz teraz wiadomo, że przekroczylismy granicę 4 tysięcy punktów. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie wybranych pomocy dydaktycznych, w zamian za zebrane punkty. (Opiekun akcji: Tomasz Mikołajczyk)

          • Europejski Dzień Języków

          • W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków obchodzonego 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską, nasza szkoła przyłączyła się do inicjatywy: „Języki w mojej klasie/szkole”. W ramach tego wyzwania nasi uczniowie mieli za zadanie stworzyć plakat przedstawiający wszystkie języki obecne w ich środowisku edukacyjnym – w klasie lub w szkole. Młodzież Dziewiątki, wie, iż różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia między poszczególnymi kulturami i stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu. Chętnie wzięliśmy zatem udział w akcji i z niecierpliwością czekamy na wyniki.

        • "Let's Speak English"
          • "Let's Speak English"

          • W naszej szkole ćwiczymy wszystkie umiejętności językowe na różne sposoby. I tak niedawno w ramach standardowych zajęć lekcyjnych uczniowie klas V mieli okazję zaprezentować się odgrywając scenki w restauracji! Zamawiali pizzę, sushi i pyszne desery! Wszyscy wykazali się nie lada pomysłowością i teatralnym polotem, ale przede wszystkim wiemy, że potrafią się już świetnie komunikować! Brawo dla Was!

          • Wyjście na cmentarze tarnogórskie – żywa lekcji historii

          • W dniu 30.10.2023 r. grupa 30-tu uczniów naszej szkoły,  w ramach Ogólnopolskiej Akcji Szkoła Pamięta” , udała się na tarnogórskie cmentarze aby uporządkować groby, zapalić znicze, wspomnieć i pomodlić się w intencji tych, którzy żyli wśród nas i pracowali dla naszego miasta.

            Uczniowie zapalili znicze przy Tablicy Katyńskiej, na grobie Duszpasterzy tarnogórskich, przy Pomniku smoleńskim oraz na grobie Nieznanego Żołnierza.

            Uczniowie odwiedzili również grób niedawno zmarłej nauczycielki p. Joanny Gawlińskiej 

            Nie mogło zabraknąć kwiatów i zniczy przy Pomniku Ofiar Caratu i Reżimu Stalinowskiego czyli Sybiraków.  Czas pierwszego tygodnia listopada jest szczególną chwilą aby z wdzięcznym sercem pomyśleć o naszych przodkach i podjąć z nadzieją ich dziedzictwo.

            Wszystkim uczniom i ich rodzicom wyrażamy wielkie podziękowanie za udział i przyniesione znicze. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Sylwia Tyrtania opiekun Samorządu Uczniowskiego i p. Maria Domańska opiekun Wolontariatu.

        • W KOLORACH JESIENI – NASZE WŁÓCZYKIJE W PIENINACH
          • W KOLORACH JESIENI – NASZE WŁÓCZYKIJE W PIENINACH

          • W dniach 17-18 października 2023 r. grupa 25 dzielnych piechurów z klas VI-VIII wyruszyła na pierwszy w tym roku szkolnym 2-dniowy rajd -  tym razem w okolice malowniczych Pienin.

            Nasza wycieczka przepełniona była różnorodnymi atrakcjami, niezapomnianymi przygodami i niesamowitymi widokami! Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru na przełom Białki (tu kręcona była scena ze słynnego „Janosika”!). Następnie podziwialiśmy widoki spacerując po koronie zapory Jeziora Czorsztyńskiego (to najwyższa ziemna zapora w Polsce). Zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, a rozciągające się z tarasów widokowych krajobrazy zapierały dech w piersiach! Zwiedzając tutejszy zamek, muzeum i wozownię poznaliśmy najciekawsze opowieści o zamku i jego tajemnicach. Ekscytujący dzień zakończyliśmy rejsem statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Niewątpliwym hitem tego wyjazdu okazała się być rozpoczynająca drugi dzień gra terenowa: „Śladami baców, juhasów, chłopów, zakochanych i innych Janosików” odbywająca się w całości w obrębie Małych Pienin. Były zagadki, wyzwania i proekologiczne działania (za zebrane śmieci dzieci czekała nagroda!). Spacer Rezerwatem Przyrody „Wąwozem Homole” w Jaworkach oraz zwiedzanie uzdrowiskowej Szczawnicy zakończyły naszą wędrówkę. To był bardzo udany wyjazd!

            Na wiosnę ruszamy z kolejną propozycją wyjazdową, zatem szykujcie kije i wygodne buty!

            Opiekę nad uczniami sprawowały: S.Tyrtania, M. Mikołajec i J. Kanclerz.

          • I etap programu "BYĆ JAK IGNACY"

          • Być jak Ignacy „Nauka pełna energii” to VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. 

            W tym roku także uczniowie naszej szkoły z pomocą Ignacego, robota Blu oraz ciekawych gości nauczą się pracować metodą naukową i dowiedzą się, jak stawiać trafne pytania badawcze, formułować hipotezy, a następnie je weryfikować! 

            Uczestnicy zdobędą wiedzę o wielu różnych rodzajach energii, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki. 

            31 października zakończył się pierwszy z sześciu etapów tegorocznego programu. Uczniowie klasy IV, w ramach zajęć koła matematyczno-przyrodniczego, wzięli udział w dwóch z dwunastu zaplanowanych w programie lekcji. Temat pierwszej z nich dotyczył zasady działania maszyny parowej, a temat drugiej był związany z powstawaniem i późniejszym zastosowaniem gazu ziemnego.

            Nasi czwartoklasiści z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z Ignacym.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz jej przyjaciołom składamy najserdeczniejsze życzenia. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszej akademii. 

          • Rejonowe Sztafetowe Biegi Przełajowe

          • 11 października 2023 roku reprezentacja chłopców klas IV-VI  „wybiegała" II miejsce, a w kategorii klas VII-VIII chłopcy zajęli IV miejsce. Gratulacje dla wszystkich biegaczy.

          • Klocki Korbo - Laboratoria przyszłości

          • Na lekcji edukacji informatycznej uczniowie klasy 3 zapoznawali się ze sposobem działania konstrukcyjnych klocków Korbo. Sprawiło im to wielką przyjemność. Z zangażowaniem i radością budowali poruszające się układy i wyszukiwali nowych rozwiązań, aby ulepszyć swoje budowle. Przez zabawę rozwijali swoje zdolności konstrukcyjne i logiczne myślenie oraz pobudzali wyobraźnię!  

          • Wolontariusze w Schronisku w Miedarach

          • W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy Światowy Tydzień Zwierząt - już po raz trzydziesty obchodzony w Polsce. W sobotę 7 października grupa dziesięciu wolontariuszek z naszej szkoły wybrała się do Schroniska dla bezdomnych psów i kotów w Miedarach. Dziewczyny pod opieką nauczycieli spędziły tam ponad trzy godziny, wyprowadzając na spacer cztery sympatyzujące ze sobą pieski o imionach: Ferdi, Dublin, Dżemik i Olena. Tego samego dnia dostarczone zostały tam również zebrane w naszej szkole na rzecz podopiecznych tego schroniska dary. Za zaangażowanie w zbiórkę na rzecz Schroniska w Miedarach serdecznie dziękujemy naszym uczniom i ich rodzicom.

          • Zwycięska „dziewiątka"!

          • 5 października 2023 roku zostały rozegrane Miejskie Sztafetowe Biegi Przełajowe. Chłopcy naszej szkoły wygrali  zarówno w kategorii klas IV-VI i VII-VII uzyskując awans do udziału w zawodach rejonowych. Natomiast dziewczęta zajęły II miejsce w kategorii klas IV-VI i III miejsce w kategorii klas VII- VIII. Brawo !!!

          • Dzień Pupila w naszej szkole

          • 5 października, z okazji przypadającego dzień wcześniej Światowego Dnia Zwierząt, został zorganizowany w naszej szkole Dzień Pupila. Po zakończeniu zajęć lekcyjnych cały teren dookoła szkoły wypełnił się miłośnikami zwierząt. Nasi uczniowie w towarzystwie swoich rodziców przybyli pod budynek szkolny razem ze swoimi zwierzęcymi Pupilami. Każdy uczeń mógł zaprezentować swoje zwierzątko i wykonać sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

            Spotkanie to było także okazją do wsparcia działalności Schroniska dla bezdomnych psów i kotów w Miedarach. Uczestnicy tego wydarzenia mogli także wysłuchać bardzo ciekawej pogadanki dotyczącej opieki nad zwierzętami, przygotowanej przez uczennice technikum weterynarii Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, wśród których znalazły się dwie nasze absolwentki: Julia i Kamila.

            Z okazji 30- tego obchodzonego w naszym kraju Światowego Dnia Zwierząt w szkole został także zorganizowany konkurs fotograficzny "Mój Pupil". Prace konkursowe naszych uczniów zostały wyeksponowane w holu szkoły. Nagrody konkursowe zostały ufundowane przez trzy tarnogórskie sklepy zoologiczne: MAX ANIMAL, PSIA BUDA i MEDUZA. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach wiekowych i składały się z upominków dla ucznia jak i jego zwierzątka. 

            Zwieńczeniem wszystkich działań związanych z obchodami Światowego Dnia Zwierząt była sobotnia wizyta wolontariuszy z klas ósmych w Schronisku w Miedarach i przekazanie schronisku zebranych w naszej szkole darów.

          • NARODOWE CZYTANIE 2023 z „Nad Niemnem”

          • 20 i 21 września 2023r. przebiegały pod hasłem czytania fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, bowiem w tym roku nasza szkoła również przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
            Uczniowie mieli okazję „spotkać się” z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich, wysłuchać ich codziennych pogawędek, przeżyć wraz z nimi problemy i rozterki, podziwiać piękno nadniemeńskiej przyrody, poznać dziedzictwo legendy o Janie i Cecylii oraz niepodległościowego zrywu powstańczego z 1863r. Udział w akcji pozwolił naszym uczniom poznać dzieło, które tworzy kanon literatury polskiej.
            Dziękujemy za współpracę i pomoc – p. Gabrieli Gębce, p. Honoracie Korczyńskiej, p. Agnieszce Boroń – Żyrek i p. Ewie – bibliotekarce MBP w Tarnowskich Górach.

            Koordynatorki akcji – Joanna Kanclerz i Bronisława Opara

    • Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami ze szkoły!
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich Górach
      • 32 285-40-92 (bud. A, Korczaka) * * * * 32 285-49-31 (bud. B, Sobieskiego)
      • ul. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry Dyrektor szkoły: mgr Krzysztof Siwiec Poland
      • Godziny pracy sekretariatu: poniedziałek - 7.00 do 15.30 wtorek, środa i czwartek - 7.00 do 15.00 piątek - 7.00 do 14.30 Świetlica szkolna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00
      • Od 1 stycznia 2015 Gmina Tarnowskie Góry jest płatnikiem VAT. W związku z powyższym na podstawie informacji skarbnika miasta wszystkie faktury zakupu/sprzedaży od 01.01.2016 muszą zawierać dane: Gmina Tarnowskie Góry Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika ul. J. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry NIP 645 25 381 84
      • Administrator wyznaczył pana Macieja Korzucha jako Inspektora Ochrony Danych (IOD) i panią Ewę Sosinkę jako Zastępcę IOD. Kontakt do IOD: biuro@protecton.pl