Dziś, 20 grudnia, na ręce Pana Dyrektora Krzysztofa Siwca, harcerze z 100 DH "Surykatki" przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju do obu budynków naszej szkoły, a wraz z nim życzenia świąteczne dla wszystkich pracowników i uczniów. Niech to światło świeci i wypełnia pokojem nasze serca!
Betlejemskie Światło Pokoju
Szkolenie dla Samorządu Uczniowskiego
W grudniu przedstawiciele wszystkich klas 7. i 8. naszej szkoły uczestniczyli w intensywnym szkoleniu dla Samorządów Uczniowskich. Opiekunowie SU - P. Tomasz Mikołajczyk i p. Honorata Korczyńska, podjęli współpracę z Fundacją Europejski Instytut Outsourcingu, dzięki czemu szkolenie to stało się dostępne dla naszych uczniów. Działanie to odbyło się w ramach projektu europejskiego "Youth Councils Advisors and Activists – New Generation". Głównym celem szkolenia była wzajemna integracja młodzieży, budowanie zespołu, inicjowanie nowych działań na rzecz lokalnej społeczności oraz doskonalenie skutecznej komunikacji w zespole.
8
W kulturalnym świecie z Harrym Potterem
Uczniowie klasy 6c wraz z panią J.Kanclerz i panią A.Boroń-Żyrek uczestniczyli w zajęciach kulturalno-edukacyjnych pt. "W kulturalnym świecie" organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. B.Lubosa. Zajęcia miały formę wykładu wzbogaconego prezentacją pt. "Harry Potter - odniesienia kulturowe postaci w sadze". Uczestnicy spotkania mogli się zanurzyć w magicznym świecie i odkryć, jakimi postaciami z mitologii, literatury i historii inspirowała się J.K.Rowling, tworząc bohaterów w swojej słynnej książce o młodym czarodzieju. Była to również okazja, by poznać pracę bibliotekarza oraz różne działy i księgozbiory biblioteki.
Mikołajki w SP9
6 grudnia w naszej szkole zrobiło się bardzo mikołajkowo! Wielu uczniów wystrojonych w mikołajkowo - świąteczne gadżety wybrało się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego do kina. Klasy Młodsze zobaczyły film o kochanym Misiu Paddingtonie, który pokonywał peruwiańską dżunglę. Klasy starsze wybrały się na film "List do świętego Mikołaja". Naszą szkołę odwiedził również Święty Mikołaj, który wręczał dzieciom drobne upominki!
3
Mikołajkowa wycieczka
W dniu 3 grudnia klasy IIIa i IIIc pod opieką p. Elżbiety Rajnisz, p. Magdaleny Wieczorek, p. Joanny Kanclerz i p. Aleksandry Wieschalki wybrały się do zamienionej w zimową krainę Akademii Pana Kleksa: Magii Kina. Wycieczka obfitowała w wiele mikołajkowo - świątecznych akcentów. Dzieci oprócz zwiedzania tej tajemniczej Akademii miały okazję poznać tajniki powstawania filmu. W Kleksowym Kinie z zainteresowaniem oglądały sposoby w jaki tworzy się w filmach efekty specjalne. Brały udział w warsztatach rysunkowych. Poznały wiele zawodów związanych z pracą na planie. Jedną z atrakcji były również warsztaty z robienia choinek. Na zakończenie wycieczki dzieciaki miały okazję spotkać się z Mikołajem, który... zadawał dzieciom trudne pytania, ale każde z nich oczywiście zostało obdarowane! To był pełen atrakcji dzień, dzięki któremu uczniowie mogli już na początku grudnia poczuć atmosferę świąteczną, poznać wiele nieznanych im do tej pory zawodów i uświadomić sobie jak wiele pracy należy włożyć w to, by stworzyć film.
31
Mikołajki w 8b
Andrzejki
W ramach zajęć koła teatralnego uczniowie klasy 6c przygotowali andrzejkowe wróżby i zabawy. Sala nr 13 zamieniła się w klimatyczne miejsce, a uczniowie wcielili się w rolę wróżbitów. Była to nie tylko dobra zabawa, która urozmaiciła przerwę, ale również okazja, by poznać ludowe święto obchodzone dzień przed imieninami Andrzeja. Wszystkim bardzo spodobała się zabawa, więc w planach koła teatralnego pojawiły się pomysły na kolejne kreatywne przerwy.
2
Ciasteczka z wróżbą
Andrzejki są doskonałą okazją, by wspomnieć dawne tradycje, związane ze świętem wróżb i starej magii. Zwłaszcza dla najmłodszych może to być niezwykła przygoda i okazja do podróży w świat, o którym dziś już zapominamy …
W piątek, 29 listopada, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego wraz z uczennicami zorganizowali andrzejkową akcję rozdawania słodkich ciasteczek z wróżbą. Każdy uczeń otrzymał słodki poczęstunek i inspirujące zdanie, którą warto przemyśleć …
22
Kropelka Wody
Dzięki działaniom Samorządu Uczniowskiego SP9, do naszej szkoły dotarł wyjątkowy dar – Kropelka Wody, zaprojektowana przez dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "SZANSA" pod fachowym okiem Pani FloBo czyli Marty Florkiewicz-Borkowskiej.
Jest ona symbolem troski o Ziemię, a także owocem wspólnej pracy dzieci, młodzieży, rodziców oraz terapeutów w ramach projektu „Razem działaMy dla PlaneTY w Szansie. Historia z kroplą wody w tle”, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach polskiej współpracy rozwojowej.
Krople przypominają o tym, że zmiany klimatyczne to wyzwanie, przed którym stoimy wszyscy i każdy z nas może mieć swój udział w ochronie planety. Ta konkretna kropelka trafi do uczniów klasy 3C i do p. Magdaleny Wieczorek, gdzie w klasie będzie przypominać o konieczności troski o naszą planetę.
Wsparcie Dzieła Świętego Mikołaja
Samorząd Uczniowski z końcem listopada włączył się we wsparcie Dzieła Świętego Mikołaja. Przekazaliśmy dary (artykuły piśmiennicze i biurowe) p. Łukaszowi, który koordynuje akcję w naszym regionie. Warto pomagać!
Efekty Talenciaków
Pamiętacie akcję z Talenciakami koordynowaną przez Samorząd Uczniowski? Na korytarzach szkolnych powoli pojawiają się jej pierwsze efekty. Łącznie zebraliśmy 6500 punktów. Dzięki temu do budynku B zagościły pufy na korytarzach. Warto dodać, że był to jeden z postulatów samych uczniów. To przedstawiciele SU zabiegali o zmiany na korytarzach szkolnych w tym kierunku.
Z kolei do budynku A trafiły już zestawy wspomagające naukę ułamków, w drodze są z kolei miękkie sportowe frisbee w sam raz na WF, oraz dzwonki diatoniczne do aktywności związanych z muzyką, które posłużą młodszym klasom.
Tydzień dla Niepodległej
Tydzień, podczas którego obchodzimy ważne dla naszej ojczyzny Święto Niepodległości, jest corocznie w naszej szkole obchodzony bardzo hucznie. W tym roku po raz kolejny przeprowadzona została innowacja pedagogiczna pt. "Tydzień dla Niepodległej". W ramach tego tygodnia uczniowie mieli okazję poszerzyć i uporządkować wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny. Pierwszego dnia zorganizowano akcję, podczas której uczniowie na biało - czerwonych karteczkach zapisywali i kończyli zdanie "Jestem Polką/Polakiem, więc....". Pomysły uczniów były różne: kupowanie polskich produktów, szanowanie przyrody, zachowywanie tradycji, jedzenie potraw kuchni polskiej czy kibicowanie sportowcom pochodzącym z Polski to tylko niektóre z nich. Drugiego dnia uczniowie klas I-V uczestniczyli w przygotowanym przez wszystkie klasy Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, uczniowie klas VI - VIII mieli okazję uczestniczyć w apelu dotyczącym Święta Niepodległości. Kolejny dzień to dla wszystkich sprawdzian wiedzy o znanych Polakach i Polkach. Chętni uczniowie mieli okazję wziąć udział w quizie dotyczącym znanych osobistości. Punkty poszczególnych dzieci zbierane były do klasowej puli. W tym konkursie zwyciężyły w swoich kategoriach klasy IIIa, Vb oraz VIIIc! Serdecznie gratulujemy! Nagrody, które otrzymali uczniowie również związane były z naszym krajem, m.in. mapa Polski do kolorowania, słodycze polskich producentów oraz patriotyczne, biało - czerwone krówki. Zadanie ostatniego dnia to wykonanie pracy plastycznej. Każda klasa miała pokolorować kawałek mapy Polski, który wykorzystany został do stworzenia wspólnej wystawy. Cały tydzień był pełen emocji i wiedzy. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu innowacji. Innowację przygotowała i przeprowadziła p. Magdalena Wieczorek wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego, z pomocą p. Bronisławy Opary i Aleksandry Ochman.
68
Oktoberfest na języku niemieckim
Z "niewielkim" opóźnieniem- klasy drugie i ich pierwsze wiadomości o największym święcie ludowym na świecie, czyli Oktoberfest. Nasi uczniowie wiedzą już, że nazwa jest myląca, bo święto odbywa się głównie we wrześniu, znają tradycyjne stroje (noszone nawet przez Annę i Roberta Lewandowskich). Poniżej kilka słonecznych zdjęć, na umilenie deszczowego i zimnego czasu:
11
Spotkania z teatrem
Uczniowie klasy 7 i 8 mieli okazję uczestniczyć w dwóch wycieczkach teatralnych do Teatru Nowego w Zabrzu organizowanych przez panią Agnieszkę Boroń-Żyrek. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie spektakli w oparciu o lektury obowiązkowe - "Małego Księcia" i "Dziady cz. II". Uczniowie zapoznali się również z ciekawymi formami teatralnymi oraz wzbogacili wiedzę o teatrze. Był też czas, aby wymienić się refleksjami na temat obejrzanych przedstawień. Obcowanie ze sztuką rozbudziło wrażliwość estetyczną i zapewne zainspirowało do aktywności twórczej.
Spotkanie autorskie
Dnia 21 listopada klasa 3c wraz z wychowawcą p. Magdaleną Wieczorek oraz p. Joanną Kanclerz, wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie z p. Marcinem Pałaszem, autorem słynnej książki "Sposób na Elfa", która jest lekturą szkolną. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się wiele o pracy pisarza, poznali ciekawe fragmenty kolejnych książek o Elfie. Mieli okazję zadać pytania o pracę pisarza, a niektórzy nawet proponowali kolejne przygody psiego przyjaciela. Spotkanie pełne było śmiechu i radości, gdyż Pan Marcin jest niezwykle pogodnym i wesołym człowiekiem! Czas minął tak szybko, że uczniowie nawet się nie zorientowali kiedy minęła całą godzina. Po rozmowie mieli okazję zakupić książki autora i oczywiście otrzymać jego autografy! Na koniec wspólne zdjęcie z p. Marcinem, które będzie niezwykłą pamiątką tego spotkania. Serdecznie dziękujemy p. Joannie Kanclerz oraz paniom z Miejskiej Biblioteki Publicznej za zorganizowanie spotkania i zaproszenie do udziału w nim.
25
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
W tym tygodniu rozstrzygnięty został Fotograficzny konkurs, który polegał na wykonaniu zdjecia gry planszowej w otoczeniu nawiązującym do jej tytułu. Nadesłane prace były bardzo różnorodne. Jury nie miało łatwego zadania, ale udało się w końcu wyłonić zwycięzców! Serdecznie gratulujemy wszystkim, gdyż każdy wykazał się sporymi umiejętnościami fotograficznymi oraz kreatywnością!
11Poniżej wszystkie nadesłane prace!
23
Zbiórka przyborów szkolnych
Samorząd Uczniowski zaprasza do wsparcia zbiórki DZIEŁO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA.
Szczegóły na plakacie:
Sukces!
Uczeń klasy IIIc, Szymon L. uzyskał wyróżnienie w gminnym plastycznym konkursie pt. "Krajobraz za oknem". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy
23.09 i 24.09 odbyła się szkolna wycieczka do Torunia i Bydgoszczy, w której wzięło udział 60 uczniów ze wszystkich klas szóstych. Wycieczka ta była w 80% dofinansowana z programu ministerialnego pt. "Poznaj Polskę". W ramach programu wycieczki uczniowie zostali oprowadzeni po Toruniu i Bydgoszczy przez przewodników, którzy zapoznali ich z historią powstania tych miast i ich pięknymi historycznymi zabytkami.Nie zabrakło też interaktywnych zajęć dydaktycznych. W pierwszym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach piernikarskich w Piernikowej Chacie, gdzie w sposób humorystyczny po staropolsku przedstawiona została im historia i tradycja wyrobu "Piernika", po czym wykorzystując zdobytą wiedzę, sami mogli praktycznie wykonać i upiec swojego PIERNIKA. W drugim dniu uczniowie odwiedzili Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. W tym miejscu uczniowie mogli w praktyce sprawdzić i doświadczyć różnych praw fizyki, matematyki, biologii itp. To był świetny wyjazd nie tylko pod względem edukacyjnym, ale również pod względem nabywania różnych umiejętności społecznych.
68
Lekcja historii w Auschwitz-Birkenau
„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie".
- George Santayana
13 listopada ósmoklasiści uczestniczyli w pełnej refleksji wycieczce do obozu Auschwitz-Birkenau – jednego z najważniejszych miejsc pamięci na świecie, aby na własne oczy zobaczyć obszar, który w XX wieku stał się symbolem ludzkiego cierpienia, okrucieństwa i tragedii milionów niewinnych ludzi. Wycieczka pozwoliła uczestnikom zobaczyć pozostałości obozów Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau oraz stworzyła szansę na głębsze zrozumienie tragicznych wydarzeń II wojny światowej, a także oddanie hołdu wszystkim, którzy stracili tu życie. Dzięki wizycie w obozie zagłady uczniowie mogli uświadomić sobie, jak ważne jest przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji i nienawiści.