• Świece okopowe dla Ukrainy
          • Świece okopowe dla Ukrainy

          • W ramach wolontariatu nasza szkoła dołączyła do akcji „Świece okopowe dla żołnierzy na Ukrainie”. Akcja prowadzona jest w różnych miastach Polski. Przy realizacji tej akcji nasza szkoła współpracuje ze Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Policji – Koło nr 9 w Chorzowie. Uczniowie przynoszą świece, resztki z niewypalonych do końca świec, wkłady do zniczy, które są surowcem do wykonania świec okopowych. Świece te, (ich domowe wytwarzanie oraz wykorzystanie można zobaczyć na filmikach w internecie), dają nie tylko światło ale niosą możliwość ugotowania wody i ogrzania.

            Koordynatorem akcji w budynku A jest p. Lidia Brol, a w budynku B p. Maria Domańska. Termin zbierania świec został wyznaczony do 10 marca a planowana ekspedycja na Ukrainę ok 20 marca. Wszystkim włączającym się w tę akcję serdecznie dziękujemy.

          • 20 – 24 lutego Tydzień Nauki w SP9 – Per aspera ad astra

          • Co my wiemy, to tylko kropelka.
            Czego nie wiemy, to cały ocean.

            [Izaak Newton]
            więc

            Podążaj za swoją pasją i rób to, co lubisz.
            [Albert Einstein]


            Za nami bardzo intensywny tydzień, obfitujący w wydarzenia naukowe, kulturalne
            i artystyczne.
            Poniedziałek był dla uczniów spotkaniem z żywą lekcją historii. Klasy I – IV uczestniczyły w spotkaniu z rycerzami, klasy V- VI poznały zwyczaje szlachty i oręż husarii, natomiast klasom VII – VIII przybliżone zostały wydarzenia II wojny światowej.
            Wtorek upłynął pod hasłem zmagań szachowych, recytatorskich i wiedzy. W turnieju szachowym wzięło udział prawie 60 zawodników, a trójka najlepszych graczy tj. Mikołaj Franke z 4C, Danylo Kharko z 7A oraz Jakub Michalec z 8A będzie reprezentować naszą szkołę podczas zawodów w TCK. W konkursie recytatorskim już tylu uczestników nie odnotowano, jednak wygrali ci, których dykcja, wyrazistość wypowiedzi i interpretacja wybranych utworów były najlepsze. Wśród nich, w kasach IV – VI, znaleźli się Paulina Tatarczak z 5A i Franciszek Tarnogórski z 6B, zaś w kategorii klas VII – VIII: Joanna Marć i Aleksandra Bursig – obydwie z 8B.
            Natomiast w budynku B odbył się konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku w języku angielskim dla klas VI – VIII, klasy młodsze swe prace konkursowe – anglojęzyczną prezentację Układu Słonecznego wykonywały już z pewnym wyprzedzeniem, aby zaprezentować swoje dzieła na wystawie pokonkursowej. Laureatami w klasach IV – V zostali: Emilia Fisior , klasa 5B – I miejsce, Karolina Morawiec, klasa 4C – II miejsce i Wojciech Kupka, klasa 4A – III miejsce. W klasach starszych lista zwycięzców ukształtowała się następująco: Ksawery Leśniowski, klasa 8B – I miejsce, Filip Gulajski, 8A – II miejsce i Aleksandra Bursig, klasa 8B – III miejsce.
            Środa stała się dniem kulturalnego obcowania ze sztuką, bowiem klasy II – IV obejrzały na scenie TCK spektakl teatralny, stanowiący adaptację książki C. Collodiego „Pinokio”.
            W czwartek klasy młodsze spotkały się ze śląskimi starkami na lekcji ślonskij godki. Szkołę odwiedziły panie reprezentujące Uniwersytet Trzeciego Wieku – starki Lyjna – Helena Domańska i Ryjzka – Teresa Majzner ubrane w rozbarskie stroje paradny i codzienny. Zaprezentowały dzieciom kiecki, zopaski, jakle, purpurki, szczewiki i cerwone korale, a potym po ślonsku ôpowiedziały ôsprowka „Idzie ku wiośnie”. I tyla stykło, bo nieftore szkolorze fest się dziwowały, bo nic a nic niy rozumiały.
            W budynku B odbył się natomiast konkurs „W świecie literackich i filmowych postaci”. Najlepiej charakter bohaterów ukazali: Izabela Tomaszewska – Zosia z „Dziadów” , Igor Sałata – Józio
            z „Dziadów oraz Zuzanna Losa jako Ania z Zielonego Wzgórza oraz Marcus Zoremba wcielający się w postać Bilbo Bagginsa, zajmując miejsce I, na miejscu II uplasowali się – Aleksandra Bursig – Zosia z „Pana Tadeusza” i Franciszek Tarnogórski – Harry Potter, zaś III miejsce zajęli: Bartosz Szyguła jako Mały Książę i Zuzanna Witczyk jako postać z „Pięknej i Bestii”. Korytarz szkolny budynku głównego stał się także w tym dniu wystawą wykonanych bardzo różnorodnymi technikami klasowych portretów Mikołaja Kopernika, które umieszczono obok pokonkursowych prac prezentujących układ słoneczny.
            Piątek był dniem podsumowującym wszystkie wydarzenia, a dla naszej szkoły szczególnym, gdyż równo 50 lat temu nasza placówka otrzymała swój pierwszy sztandar. W formie montażu słowno – muzycznego wszystkim uczniom przybliżona została postać patrona szkoły – Mikołaja Kopernika oraz jego odkrycie – układ heliocentryczny. Na zakończenie zaś nastąpiło wręczenie laureatom przeprowadzonych konkursów nagród i dyplomów.
            Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie i udział w różnych przedsięwzięciach całego tygodnia, w szczególności zaś dziękujemy koordynatorom i organizatorom poszczególnych wydarzeń: panu Dyrektorowi Krzysztofowi Siwcowi, pani Danucie Rychlewicz i panu Radosławowi Polce – Przeworskiemu, pani Bronisławie Oparze i pani Agnieszce Boroń- Żyrek, pani Małgorzacie Mikołajec, pani Bożenie Dembeckiej, pani Wiolecie Prudło- Janus, pani Magdalenie Wieczorek i panu Tomaszowi Mikołajczykowi oraz klasie 5B i Karolinie Froelich za zaangażowanie w przygotowaniu montażu słowno – muzycznego z okazji Święta Patrona Szkoły.

          • Dzień Babci i Dziadka w Ic

          • Choć Dzień Babci i Dziadka w tym roku przypadł w ferie zimowe, to uczniowie klasy Ic z wychowawczynią postanowili uczcić ten dzień nieco później i 16 lutego zaprosili dziadków i babcie na przygotowany występ artystyczny. Oprócz śpiewów, wierszyków i laurek przygotowanych przez dzieci, dziadkowie mogli również zobaczyć przedstawienie teatralne pt. "Zielony Kapturek" przygotowane przez ich kochane wnuczki i wnuków. Dodatkową niespodzianką dla dziadków był śląski taniec "Trojak", który dzieci szlifowały podczas zajęć wychowania fizycznego przez kilka tygodni! 
            To był czas pełen rodzinnych spotkań, relacji i wzruszeń! Niemałym zaskoczeniem było to, że babcie i dziadkowie nieraz pokonali setki kilometrów, by brać udział w tym wydarzeniu! 
            Zapraszamy do krótkiej fotorelacji! 

          • Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku

          • Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku odbył się 24 lutego tego roku w ramach TYGODNIA NAUKI w naszej szkole.

            W konkursie uczestniczyło 19 uczniów z klas 6-8.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce:

            Aleksandra Bursig kl. 8b

            II miejsce:

            Joanna Marć kl. 8b

            III miejsce:

            Zuzanna Wacławik kl. 8d

             

            Gratulujemy zwycięzcom!

          • Tydzień Nauki

          • Już w tym tygodniu w naszej szkole będzie kosmicznie i naukowo! Bo to przecież tydzień, w którym obchodzić będziemy ŚWIĘTO PATRONA NASZEJ SZKOŁY - MIKOŁAJA KOPERNIKA!
            W planach mamy m. in. żywą lekcję historii, konkursy: szachowy, recytatorski, wiedzy o Mikołaju Koperniku w j. angielskim, lekcje śląskiej godki i uroczystą akademię! 
            A początkiem tego wyjątkowego tygodnia jest przepiękna, KOSMICZNA GAZETKA wykonana przez p. Dianę Haidę! Dziękujemy! 

          • MŁODZI CHEMICY

          • W środę 15 lutego z grupą ósmoklasistów odwiedziliśmy zaprzyjaźniony z naszą szkołą Instytut Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Młodzież naszej szkoły wykonywała osobiście pod czujnym okiem pracowników dydaktycznych Instytutu doświadczenia z zakresu chemii organicznej. Młodzi chemicy poznali reakcję chemiczną wykorzystywaną w alkomatach, a także tą wykorzystywaną do produkcji bombek choinkowych i luster. Dowiedzieli się jak odróżniać różne grupy alkoholi, a także tego, że oprócz kwasu solnego i siarkowego(VI), chemia zna również kwasy organiczne, a te "o zgrozo" także mogą tworzyć sole o najróżniejszych kolorach. Najważniejsze jak zwykle okazało się to, że doświadczenia mogli wykonywać sami własnymi rękami, a to przecież najskuteczniejsza metoda w osiąganiu wiedzy.

          • Dyskoteka walentynkowa

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 16 lutego od godziny 17:00 do 19:00 w budynku B odbyła się dyskoteka dla uczniów klas VI-VIII. Z tej okazji ogłoszono konkurs na najbardziej oryginalny strój. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie w domu przebrania według własnego pomysłu oraz zaprezentowanie stworzonego stroju podczas dyskoteki. Ocenie podlegały: oryginalność i pomysłowość, wkład pracy oraz estetyka wykonania stroju. Specjalnie powołane jury przyznało dwa równoległe pierwsze miejsca, które zajęli uczniowie klasy 8b: Karolina P. i  Ksawery L. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców. Nad bezpieczeństwem uczniów podczas dyskoteki czuwali wychowawcy i opiekunowie SU.

            Moc wrażeń i mnóstwo radości – takie właśnie emocje towarzyszyły uczestnikom dyskoteki. Nie zabrakło tańców integracyjnych takich jak: Makarena, Belgijka czy Kaczuszki,  Profesjonalną oprawą muzyczną zapewnił  DJ OLIHA (ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły). Kolorowe światła i bogaty repertuar utworów sprawiły, że parkiet dość szybko się zapełnił. A do tańczących dołączali kolejni. Chyba nie było ucznia, któremu by się nie podobało… Wszyscy bardzo dobrze się bawili i wracali do domów zadowoleni.

          • Szkolne Walentynki już za nami...

          • Z okazji Dnia Zakochanych, by zachęcić dzieci i młodzież do okazywania sympatii i życzliwości, przygotowana została „Poczta Walentynkowa.” Uczniowie, którzy chcieli wyrazić swoje uczucia lub napisać coś miłego swojej sympatii umieszczali wpisy na karteczkach i wrzucali je do specjalnej skrzynki już w przeddzień Walentynek. 14 lutego po trzeciej lekcji wyjątkowi listonosze dostarczali listy i kartki do adresatów. Uśmiechy na twarzach i rozpromienione buzie świadczyły o tym, że otrzymane walentynki sprawiły wiele przyjemności obdarowanym. W tym dniu obowiązywał strój w kolorze czerwonym.

          • Laboratorium Przyszłości - ważenie z Thermomixem.

          • Czy z Thermomixem trzeba gotować?
            Nie! Klasa Ic wraz z wychowawczynią kreatywnie wykorzystała to urządzenie zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W ramach lekcji matematyki, przy pomocy Thermomixa, dzieci ważyły swoje piórniki, przybory szkolne i różne rzeczy. Porównywali wyniki swoich pomiarów i świetnie się przy tym bawili! 
            Taka matematyka w praktyce.
            #LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości #laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

          • Konkurs o Mikołaju Koperniku

          • Z okazji Tygodnia Nauki w naszej szkole organizowany będzie konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku. Chętnych uczniów klas VI - VIII zapraszamy do udziału. Więcej informacji w linku:
            https://www.canva.com/design/DAFZy1S4Lxk/cgFj62TaTX2GMTi9u9QNKg/view?utm_content=DAFZy1S4Lxk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

          • "Ach ta Pipi"

          • 2 lutego klasy Ic, Ia i IIIa wybrały się do Tarnogórskiego Centrum Kultury na przedstawienie teatralne "Ach ta Pipi". Przed wyjściem przypomnieli sobie zasady związane z wyjściem do teatru. Przedstawienie rozbawiało do łez, a momentami zapierało dech w piersiach! 

          • Ludzie listy piszą ...

          • Często zadajemy sobie pytanie – czy w dzisiejszych czasach warto pisać listy tradycyjną metodą? Co takiego w ogóle daje nam ręczne napisanie listu? Wydawało by się, że w dzisiejszych czasach pisanie listów stało się zbędne. Nic bardziej mylnego! Tak jak podczas pandemii COVID-19 przekonaliśmy się, że żadne spotkanie online nie zastąpi spotkania face to face, tak samo żaden SMS, komunikator czy e-mail nie zastąpi tradycyjnie napisanego listu.

            Poświęcony czas to jeden z najcenniejszych elementów. To właśnie ręczne pisanie listów uczy nas poprawnego budowania zdań, stosowania określonych zwrotów i określeń. Uczymy się różnych form wyrażania swoich opinii i poglądów.  I z tym zamysłem dwudziestu uczniów z klas VIII (a,b,c i d) rozpoczęli w październiku 2022 r. piękny projekt wymiany tradycyjnej korespondencji z uczniami klas VIII ze szkoły podstawowej w Świerklańcu. Uczniowie poznają swoich listowych przyjaciół, ich pasje, zainteresowania, plany na przyszłość…

            Ale… umiejętność napisania listu w języku ojczystym to jedno. Nasi uczniowie mają postawioną poprzeczkę jeszcze wyżej – swoje listy piszą w języku angielskim, co związane jest ze stosowaniem określonych zwrotów charakterystycznych dla tej formy komunikacji. Wierzymy, że umiejętności, które nabędą przydadzą im się nie tylko na egzaminie ósmoklasisty, ale i w całym życiu!

            Nad prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia i tematyką listów czuwają nauczycielki języka angielskiego: p. Małgorzata Mikołajec oraz p. Sylwia Tyrtania.

          • Akcja "Zima w mieście"

          • Podczas ferii zimowych w naszej szkole organizowana była akcja "Zima w mieście". W ramach półkolonii dzieci zwiedziły m. in. Palmiarnię Miejską w Gliwicach, Muzeum Tarnogórskie, Sztolnię Czarnego Pstrąga, Park Wodny w Tarnowskich Górach i Planetarium Śląskie. To były bardzo ekscytujące dwa turnusy! 

          • Bal karnawałowy

          • Tuż przed feriami w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas I - III. Uczniowie w kolorowych strojach zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i aktorskie. Było dużo śmiechu i zabawy! Zapraszamy do fotorelacji! 

          • Takich chwil i ludzi się nie zapomina... Relacja - "Szlachetna Paczka"

          • W grudniu nasza szkoła wraz z nauczycielką Agnieszką Boroń-Żyrek wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka". W tym roku przygotowywaliśmy paczkę dla matki samotnie wychowującej niepełnosprawną córkę. Kolejny raz w zbiórkę zaangażowali się uczniowie, rodzice i nauczyciele, pokazując, że los drugiego człowieka nie jest nam obojętny. Dzięki naszemu wsparciu,  obecnie rodzina poprawiła standard życia, część pieniędzy może przeznaczyć na rehabilitację dziecka i koszty utrzymania mieszkania. W imieniu rodziny wszystkim darczyńcom przekazuję serdeczne podziękowanie: "Takich chwil i ludzi nigdy się nie zapomina...".

          • WYNIKI KONKURSU „ZMALUJ, ZMAJSTRUJ MISIA” !

          • KATEGORIA KLAS I – III:
            1 MIEJSCE:
            KAROL D. 3C
            KRZYSZTOF R. 1C


            2 MIEJSCE:
            BARTOSZ G. 3A
            MARTA M. 2B


            3 MIEJSCE:
            AMELIA O. 3A
            MAŁGORZATA K. 2B


            WYRÓŻNIENIA:
            DAWID G. 1A
            AGATA S. 1A
            NADIA D. 1C

            KATEGORIA KLAS IV-V:
            1 MIEJSCE:

            KAROLINA M. 4C


            2 MIEJSCE:
            MARYSIA S. 4C


            3 MIEJSCE:
            NATALIA M. 4C


            WYRÓŻNIENIE:
            PAULINA T. 5A

             

            DYPLOMY I NAGRODY ZOSTANĄ ROZDANE W TYGODNIU NAUKI, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ W LUTYM W NASZEJ SZKOLE! WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

    • Zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi poniżej informacjami ze szkoły!
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich Górach
      • 32 285-40-92 (bud. A, Korczaka) * * * * 32 285-49-31 (bud. B, Sobieskiego)
      • ul. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry Dyrektor szkoły: mgr Krzysztof Siwiec Poland
      • Godziny pracy sekretariatu: poniedziałek - 7.00 do 15.30 wtorek, środa i czwartek - 7.00 do 15.00 piątek - 7.00 do 14.30 Świetlica szkolna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00
      • Od 1 stycznia 2015 Gmina Tarnowskie Góry jest płatnikiem VAT. W związku z powyższym na podstawie informacji skarbnika miasta wszystkie faktury zakupu/sprzedaży od 01.01.2016 muszą zawierać dane: Gmina Tarnowskie Góry Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika ul. J. Korczaka 2 42-600 Tarnowskie Góry NIP 645 25 381 84
      • Administrator wyznaczył pana Macieja Korzucha jako Inspektora Ochrony Danych (IOD) i panią Ewę Sosinkę jako Zastępcę IOD. Kontakt do IOD: biuro@protecton.pl