• Uroczyste otwarcie szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 9 w Tarnowskich Górach została oddana do użytku 2 września 1971 roku. Była kolejną szkoła 1000-lecia. Aktu przecięcia wstęgi i otwarcia szkoły dokonał gen. Jerzy Ziętek.
          Wręczenie sztandaru

Szkolne podwoje otwierały się wówczas dla 1050 uczniów uczących się w 29 oddziałach. Czekało na nich 16 klas lekcyjnych, 5 pracowni przedmiotowych, sala gimnastyczna, świetlica, stołówka, gabinet stomatologiczny.

Duży wkład w jej budowę wniosła Tarnogórska Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych „Faser”, która do dziś wspiera placówkę.

Podczas uroczystego otwarcia nadano szkole imię genialnego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Dnia 24 lutego 1973 roku, w czasie uroczystości 500-lecia urodzin patrona, kurator szkolny Tadeusz Pałysz przekazał na ręce dyrekcji sztandar ufundowany przez Zakład Opiekuńczy i Komitet Rodzicielski.
          Tarcza szkoły (początek lat 80)

Pierwszym dyrektorem tej placówki została mgr Teresa Wójcik. Kierowała szkołą przez 14 lat z pomocą pań: Heleny Kłapouszczak, Krystyny Smoll, Hanny Trykowskiej i Mieczysława Majcherczyka.

W roku szkolnym 1985/86 stanowisko dyrektora objęła mgr Zenona Najgebauer, a zastępcami byli kolejno: Mieczysław Majcherczyk i Halina Dziuk. Następnie pieczę nad szkołą przejęła Pani Janina Wilk z pomocą zastępcy Pani Grażyna Błaszczyk. Kolejnym dyrektorem w historii szkoły była Pani Renata Kozdraś, a jej zastępcami były kolejno Pani Bronisława Opara i Joanna Franus. Od 01.09.2015 roku dyrektorem jest mgr Krzysztof Siwiec, którego wspierają zastępcy: Pani Joanna Franus i Pani Ewa Topolska - Sowa.

Szkoła może się poszczycić wieloma zdolnymi absolwentami, którzy dziś zajmują ważne stanowiska i są specjalistami w różnych odpowiedzialnych zawodach.